NCBR rekomenduje dofinansowanie 2 projektów Celon Pharma łącznie na 26,8 mln zł

Omawiane walory:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zarekomendowało dofinansowania dwóch projektów Celon Pharma: projektu rozwoju CPL'116 w leczeniu idiopatycznego zwłóknienia płuc kwotą 18,7 mln zł oraz projektu rozwoju CPL'36 w leczeniu dyskinez w chorobie Parkinsona kwotą 8,1 mln zł. Kurs akcji spółki rośnie w wtorek kwadrans po godz. 9 o 5,47 proc., a za jeden walor płacono 42,45 zł.

celon,ncbr, dofinansowanie, akcje, technologie,

NCBR rekomenduje dofinansowanie 2 projektów Celon Pharma łącznie na 26,8 mln zł (Fot. materiały prasowe)

– Wniosek spółki o dofinansowanie projektu: ‚Wdrożenie do działalności Celon Pharma S.A. i rozwój CPL409116, innowacyjnego inhibitora kinaz JAK i ROCK jako doustnego leku w terapii idiopatycznego zwłóknienia płuc”, przedstawiony do konkursu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 – Szybka Ścieżka dla Mazowsza 2020, został zarekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) do dofinansowania. Całkowity koszt projektu został określony na ok. 36,4 mln zł, a rekomendowana wysokość dofinansowania wynosi 18,7 mln zł – czytamy w pierwszym komunikacie spółki.

Idiopatyczne zwłóknienie płuc (IPF) to postępująca, śmiertelna choroba o ciężkim przebiegu. Wywołuje ona bliznowacenie płuc, zaburzając procesy oddychania i w konsekwencji prowadzi do śmierci, a średnie przeżycie pacjenta wynosi 2-5 lat od diagnozy.

– Związek CPL409116, zwany również CPL’116, małocząsteczkowy dualny inhibitor kinaz JAK i ROCK jest innowacyjnym kandydatem na lek w leczeniu IPF. W przebiegu tej choroby postępującym zmianom zwłóknieniowym tkanki płucnej towarzyszy rozwijający się stan zapalny. CPL409116, dualny inhibitor kinaz JAK i ROCK, może jednocześnie blokować rozwój procesów zapalnych i zwłóknieniowych. Wykonane badania na modelach zwierzęcych mimikujących IPF wykazały wyższą efektywność cząsteczki CPL’116 od dopuszczonego do obrotu leku w tym wskazaniu – nintedanibu. W badaniach toksykologicznych, prowadzonych przez Celon Pharma S.A. – CPL’116 charakteryzował się korzystnym profilem bezpieczeństwa. Spółka rozpoczęła we wrześniu bieżącego roku rozwój kliniczny CPL’116 w ramach badania I fazy na zdrowych ochotnikach – wyjaśniono w materiale.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ostatecznym celem tego projektu jest ewaluacja kandydata na lek, w ramach badań klinicznych fazy II, we wskazaniu idiopatycznego zwłóknienia płuc.

– Wniosek spółki o dofinansowanie projektu: ‚Ewaluacja kliniczna II fazy oraz weryfikacja czynników predykcyjnych odpowiedzi dla CPL500036 – innowacyjnego inhibitora PDE10 w terapii dyskinez indukowanych L-DOPA w chorobie Parkinsona’, przedstawiony do konkursu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 – Szybka Ścieżka dla Mazowsza 2020, został zarekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania. Całkowity koszt projektu został określony na ok. 17 mln zł, a rekomendowana wysokość dofinansowania wynosi 8,1 mln zł – czytamy w drugim komunikacie.

Projekt ma na celu ewaluację kliniczną II fazy i weryfikację czynników predykcyjnych odpowiedzi dla pierwszego w klasie (first-inclass), innowacyjnego, małocząsteczkowego inhibitora PDE10A (CPL500036, zwanego również CPL,36) jako kandydata na lek w terapii dyskinez występujących po długotrwałym podawaniu L-DOPA (dyskinez polewodopowych) w chorobie Parkinsona (PD) wraz z badaniami przedklinicznymi niezbędnymi do wykonania przed III fazą badań klinicznych.

– Dyskinezy występujące w obrębie choroby Parkinsona i spowodowane podawaniem LDOPA stanowią niezaspokojoną potrzebę ze strony pacjentów i lekarzy, ponieważ dostępne terapie posiadają ograniczoną efektywność i szereg efektów ubocznych uniemożliwiających ich szerokie stosowanie. CPL36 z powodzeniem przeszedł I fazę badań klinicznych, gdzie potwierdzony został jego profil bezpieczeństwa, tolerancji i biodostępności – czytamy dalej.

Ostateczna kwota dofinansowania obu projektów może ulec zmianie, zaś o zawarciu odpowiednich umów o dofinansowanie spółka poinformuje odrębnym raportem bieżącym.

Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2016 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CLNPHARMA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Celon Pharma uzyskał amerykański patent w zakresie agonistów receptora 5-HT7

  Celon Pharma uzyskał patent obejmujący agonistów receptora 5-HT7 oraz ich zastosowanie w leczeniu bólu, w terapii neuropatii, na terenie USA. Kurs akcji biofarmaceutycznej spółki rośnie w poniedziałek rano o 8,13 proc., a za jeden walor płacono 43,25 zł.

 • Celon Pharma zakończył analizę wyników II fazy badania leku na depresję

  Celon Pharma zakończył analizę wyników badania klinicznego II fazy leku opartego na esketaminie u pacjentów z depresją jednobiegunową w ramach tzw. follow up, czyli 6-tygodniowej rozszerzonej obserwacji.

 • Celon Pharma: Testy kliniczne leku na COVID-19 mogą ruszyć w połowie 2022 r.

  Celon Pharma zakłada, że podawanie pacjentom innowacyjnego leku przeciwwirusowego na COVID-19 w ramach testów klinicznych ruszy w połowie 2022 r., poinformował prezes Maciej Wieczorek. Kurs akcji spółki rośnie w poniedziałek o godz. 13:30 o 3,71 proc.

 • Celon Pharma ma rekomendację NCBR dot. dofinansowania projektu kwotą 39 mln zł

  Wniosek spółki Celon Pharma o dofinansowanie projektu "Opracowanie i wdrożenie do badań klinicznych i działalności własnej spółki, innowacyjnego terapeutyku przeciwwirusowego w terapii COVID-19 i infekcji grypowych" został zarekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania. Rekomendowana wysokość dofinansowania wynosi 38,9 mln zł. Kurs akcji spółki rośnie w środę po godz. 15 o blisko 9 proc.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR