Nerwowo na giełdach. PGE w górę po wynikach, a CCC w dół po odcięciu dywidendy

Omawiane walory: , , , ,

Rynki finansowe żyją dziś tematem ataku dronów na saudyjskie rafinerie i mocnego skoku cen ropy. Nastroje na giełdach dodatkowo psują rozczarowujące dane makro z Chin. 

CCC, LPP, PGE, Idea Bank, ZM Henryk Kania, komentarz, akcje

Źródło: ATTrader.pl

Od spadków nowy tydzień rozpoczął się na większości europejskich parkietów. W tym na giełdzie przy ulicy Książęcej. U źródeł tych gorszych nastrojów znalazła się ropa oraz gorsze od oczekiwań dane z Chin.

W sobotę doszło do ataku przy użyciu dronów na rafinerię Abqaiq w Arabii Saudyjskiej należącej do koncernu Aramco. W efekcie doszło do wstrzymania wydobycia i rafinacji ropy. To przełożyło się na silny skok cen ropy na świecie, tylko częściowo zneutralizowany przez decyzję prezydenta Trumpa o uwolnieniu rezerw z amerykańskich Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej.

Dodatkowo niepokój inwestorów budzi fakt, że amerykańska administracja oskarża o atak Iran pomimo tego, że do czynu przyznaje się ruch Huti, a atak miał być przeprowadzony z terytorium Jemenu. Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie niepokoi inwestorów.

Innym źródłem niepokoju są rozczarowujące dane z Chin. W sierpniu produkcja przemysłowa w Państwie Środka wzrosła o 4,4 proc. w skali roku wobec prognozowanego wzrostu o 5,2 proc. i wobec wzrostu o 4,8 proc. w lipcu. Był to też najniższy wzrost od 17 i pół roku. Gorsze od prognoz okazały się też dane o sprzedaży detalicznej w Chinach. Wzrosła ona o 7,5 proc. rok do roku, podczas gdy spodziewano się wzrostu o 7,9 proc.

W poniedziałek warszawska giełda znajduje się pod głównym wpływem rynków globalnych. O godzinie 11:45 indeks WIG20 spadał o 0,2 proc. do 2.197 pkt., odsuwając się od psychologicznej bariery 2.200 pkt., przez którą kilkukrotnie starał się przebić w poprzednim tygodniu. Jeżeli dziś nie nastąpi przełom i w drugiej połowie sesji giełdowe byki mocniej nie zaatakują, wyciągając indeks wyraźnie powyżej wspomnianego oporu, to układ sił na wykresie stanie się na tyle niesprzyjający popytowi, że w kolejnych dniach istotnie wzrośnie ryzyko spadków.

Czerwono było też na pozostałych warszawskich indeksach. Aczkolwiek nie były to spadki duże, przez co do końca dnia jeszcze wiele może się zmienić. Po siedmiu kwadransach handlu WIG miała wartość 58.021 pkt. (-0,21 proc.), mWIG40 3.797 pkt. (-0,1 proc.), a sWIG80 11.558 pkt. (-0,27 proc.).

Giełda w Warszawie nie tylko rozpoczęła nowy tydzień reagując na impulsy płynące z rynków światowych, ale też przez całe pięć dni będzie pozostawać pod ich wpływem. Tym głównym wydarzeniem będzie środowe posiedzenie amerykańskiego Fed-u. Liczyć się będzie nie tylko sama decyzja ws. stóp procentowych, bo tu chyba mało kto ma wątpliwości, że zostaną one obniżone o 25 punktów bazowych, ale przede wszystkim jakie pojawią się sugestie odnośnie kolejnych ruchów na stopach. Oczekuje się, że do kolejnego ich cięcia dojdzie w ostatnim kwartale 2019 roku. Potwierdzenie wprost przez Fed tych oczekiwań „da kopa” giełdom. Brak takiego potwierdzenia będzie impulsem do spadków.

Rynki globalne są motorem napędzającym GPW, ale sporo ciekawego dzieje się też na spółkach. Dziś w indeksie WIG20 najsłabiej radzi sobie CCC, które spada o 3,7 proc. do 133,50 zł po odcięciu dywidendy w wysokości 0,48 zł na jedną akcję. Wypłata dywidendy będzie mieć miejsce 1 października.

Po drugiej stronie barykady znalazło się LPP, które próbuje przebić się przez opór w okolicach 8.000 zł, rosnąc po prawie dwóch godzinach handlu o 2,4 proc. do 8.110 zł. Jeżeli takim lub wyższym wynikiem zamknie się sesja to na wykresie zostanie wyrysowana formacja podwójnego dna, a droga w kierunku 9.000 zł będzie otwarta.

Akcje PGE drożeją o 2,1 proc. do 8,332 zł po publikacji szacunkowych wyników. W II kwartale zysk netto energetycznego koncernu wzrósł do 1,12 mld zł z 346 mln zł rok wcześniej, a zysk EBITDA do 2,51 mld zł z 1,49 mld zł. PGE opublikuje raport finansowy za całe pierwsze półrocze 24 września.

Wcześniej, bo już jutro, wyniki finansowe za pierwsze półrocze opublikuje Idea Bank. Dziś akcje banku drożeją o 3,3 proc. do 2,20 zł.

Na szerokim rynku, co raczej już nikogo nie zaskakuje, gorąco jest na akcjach bohatera ostatnich tygodni, czyli Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Dziś tanieją one o 9 proc. do 0,264 zł, atakując sierpniowe minima, ale dalej pozostając w trzymiesięcznym trendzie bocznym.

Większe wahania kursów obserwujemy też m.in. na spółkach Unimot (+6,4 proc.), Prairie Mining (+7,5 proc.), czy Pozbud (-4,5 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, Ideabank, kania, lpp, PGE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR