Neuca inwestuje w MTZ Clinical Research i wchodzi w obszar badań klinicznych wczesnofazowych

Omawiane walory:

Sieć ośrodków badań klinicznych w Europie Pratia, należąca do Grupy Neuca, objęła 100 proc. udziałów MTZ Clinical Research - firmy specjalizującej się w projektach z zakresu badań klinicznych faz wczesnych, onkologii i hematologii. Prowadzone przez MTZ projekty wczesnofazowe ("first-in-human") realizowane są w kilku ośrodkach w Europie i kilkunastu na świecie.

neuca, akcje, przejecie, farmaceutyka,

Fot. Pexels

MTZ Clinical Research to pierwszy ośrodek badań klinicznych faz wczesnych w Polsce. Specjalizuje się w badaniach fazy I, badaniach faz wczesnych, badaniach fazy III, biorównoważności i biopodobności. Dotychczas przeprowadził ponad 260 badań klinicznych.

– Inwestycja w MTZ Clinical Research w pełni wpisuje się w strategię rozwoju obszaru badań klinicznych w Grupie Neuca i pozwoli nam rozwinąć kompetencje w prowadzeniu badań faz wczesnych oraz biorównoważności i biodostępności. Wierzymy, że wiedza i doświadczenie naszego nowego partnera w tym obszarze w połączeniu z naszymi kompetencjami zarządzania i rozwijania dużej sieci ośrodków badań klinicznych w Polsce i Europie przyniesie istotne synergie i wartość dodaną dla naszej grupy, spółki MTZ i jej zespołu, ale przede wszystkim dla naszych pacjentów, których bezpieczeństwo i komfort są dla nas najważniejsze – powiedział dyrektor generalny Pratia w Polsce Maciej Jurkun, cytowany w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zgodnie z postanowieniami umowy, cały zespół MTZ Research pozostaje w firmie i będzie kontynuował obrane kierunki rozwoju spółki, a dzięki transakcji jeszcze większa liczba pacjentów uzyska dostęp do wielu terapii w ramach badań klinicznych.

– Jestem przekonana, że wspólne działania w ramach Grupy Neuca pozwolą nam stać się największym, najnowocześniejszym i referencyjnym ośrodkiem badań klinicznych faz wczesnych w Europie. Z dużą satysfakcją dołączamy do największej sieci ośrodków w Europie – Pratia. Upatrujemy w tym możliwość znaczącego rozwoju dla naszej firmy – dodała prezes MTZ Teresa Brodniewicz.

– Obserwujemy systematyczny rozwój rynku badań klinicznych w Polsce i na świecie. Świadomość lekarzy oraz pacjentów w zakresie istoty tych badań i płynących z nich korzyści jest coraz wyższa. Pojawienie się pandemii oraz szczepionek, które właśnie powstały dzięki badaniom klinicznych pozytywnie wpłynęło na wizerunek branży. Dzięki nim pacjenci zyskują dostęp zarówno do procedur medycznych, diagnostyki, zakresu badań, nieosiągalnych w klasycznym lecznictwie, jak też do innowacyjnych metod leczenia i leków, niedostępnych w specjalistycznej opiece zdrowotnej – stwierdził prezes Pratii Tomasz Dąbrowski.

Współpraca z MTZ to kolejna inwestycja Neuki w obszarze badań klinicznych. MTZ dołączyła do Małopolskiego Centrum Medycznego i Examen (obecnie część spółki Pratia) oraz ClinScience (firmy typu CRO, powstałej z połączenia Bioscience i ClinMed Pharma), które są odpowiedzialne za rozwój tego segmentu w Grupie. Przed transakcją nabycia MTZ sieć Pratii obejmowała ponad 70 ośrodków w 5 krajach (Polska, Czechy, Hiszpania, Niemcy, Ukraina).

Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego na koniec 2019 r. wyniósł 29,2%.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o NEUCA)

 • Neuca spodziewa się dwucyfrowej rentowności biznesu pacjenckiego w 2021 roku

  NEUCA zakłada dwucyfrową rentowność biznesu pacjenckiego w 2021 roku, a szczególnie dynamicznego wzrostu spodziewa się w obszarze badań klinicznych, poinformował prezes Piotr Sucharski.

 • Inflacja w USA wystraszyła inwestorów, w grze Allegro, ML Systems i Neuca

  Środowa silna przecena na Wall Street psuje nastroje na warszawskiej giełdzie. Popołudniowe dane o inflacji w USA mogą jeszcze dodatkowo dobić inwestorów. Jedynie akcjonariusze spółek ML System i Neuki nie mają się czego bać.

 • Kurs akcji Neuki poprawia rekordy po wynikach za I kwartał

  NEUCA odnotowała 49,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2021 r. wobec 49,34 mln zł zysku rok wcześniej. W czwartek kurs akcji spółki rośnie o 6,7 proc. do rekordowych 749 zł za akcję.

 • Akcjonariusze Neuki zdecydowali o skupie do 100 tys. akcji za maks. 90 mln zł

  Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Neuka zmieniło wcześniejsze uchwały ws. programu skupu akcji własnych tak, że obecnie zarząd jest upoważniony do nabywania w terminie do 31 grudnia 2021 roku nie więcej niż 100 tys. sztuk akcji własnych za kwotę do 90 mln zł. Cena maksymalna za akcje nabywane na rynku regulowanym wyniesie 900 zł za jedną akcję, przy czym łączna wartość nominalna nabytych akcji nie może przekroczyć 20 proc. kapitału zakładowego spółki.

 • Neuca: Sieć Pratia inwestuje w bułgarską sieć Clinical Research Union

  Sieć ośrodków badań klinicznych w Europie Pratia, należąca do Grupy NEUCA, inwestuje w bułgarską sieć Clinical Research Union, największą sieć ośrodków badawczych w Bułgarii. W poniedziałek kurs akcji spółki walczy o nowe historyczne rekordy.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR