StockWatch.pl

Neuca liczy na dodatni wynik operacyjny w linii biznesów pacjenckich w 2018 r.

Omawiane walory:

Neuca zanotowała w I kw. dodatni wynik operacyjny w linii biznesów pacjenckich i liczy, że cały rok linia zakończy na plusie. Przejęta w kwietniu spółka Clinmed Pharma, działająca w segmencie badań klinicznych, podwaja skalę biznesu Neuki w tym obszarze i wpłynie pozytywnie na wynik finansowy jeszcze w tym roku, poinformował prezes Piotr Sucharski.

W obszarze biznesów pacjenckich pojawia się po raz pierwszy dodatni wynik na poziomie operacyjnym. To dla nas ważny moment, bo w tym obszarze wiele inwestujemy. Największy wpływ ma obszar przychodni, tam najwięcej inwestujemy, ale tam też najszybciej rośnie biznes – powiedział Sucharski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że nadwyżka wyniku realizowanego w przychodniach pozwala na poziomie skonsolidowanym poprawiać wyniki.

W I kw. 2018 r. sieć przychodni Świat Zdrowia powiększyła się o kolejną przychodnie lekarską i liczy obecnie 64 placówki. W ramach tej sieci spółka rozpoczęła wdrażanie e-recepty.

Przełamaliśmy barierę skali i dynamika przyrostu chętnych w programach pacjenckich rośnie, a z kolei wiemy, że to będzie stanowiło naszą silną przewagę konkurencyjną w kolejnych latach. Ponad 5,5 tys. aptek uczestniczy w naszych programach rynkowych – podkreślił prezes.

Sucharski poinformował, że przejęta w kwietniu br. spółka Clinmed Pharma, działająca w segmencie badań klinicznych CRO, podwaja skalę biznesu i wpłynie pozytywnie na wynik finansowy jeszcze w tym roku.

– ClinMed Pharma podwaja naszą skalę w obszarze badań klinicznych i przynosi kontrakty, które poprawią nasz wynik finansowy do końca roku. Podwoiliśmy biznes, jest duży potencjał wzrostu – podkreślił.

>> 29,64% zysku w 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Dodał, że w Polsce jest bardzo dobry rynek, ale liczba osób zapraszanych do badań jest dwa razy mniejsza niż w Czechach, czy Niemczech ze względu na przepisy.

– Procedury są bardzo skomplikowane, przepisy nie ułatwiają życia osobom, które te decyzje muszą podjąć. Liczymy na to, że to się zmieni, jest już do tego przymiarka – stwierdził.

– Pierwszy kwartale pokazuje, że potrafimy mieć wyniki dodatnie i jednocześnie realizować kolejne inwestycje – zarówno w obszarze badań klinicznych, poprzez zwiększanie zaangażowania w spółce Telemedycyna Polska, czy rozwój portalu Ortopedio. Na poziomie operacyjnym wynik z biznesów pacjenckich powinien być dodatni w całym roku – powiedział także Sucharski.

Wiceprezes ds. finansów Grzegorz Dzik podtrzymał, że Neuca w tym roku wyda na inwestycje ok. 110 mln zł.

– Podtrzymujemy plan 110 mln zł inwestycji na ten rok, w tym 35 mln zł to będą inwestycje odtworzeniowe. 110 mln zł to nie jest zafiksowana kwota, jeśli pojawi się jakiś atrakcyjny cel przejęcia, będziemy się przyglądać. Zbudowaliśmy grupę 64 przychodni w oparciu oczekiwaną stopę zwrotu. Jeśli będą okazje, to będziemy kolejne możliwości akwizycyjne wykorzystywać – powiedział Dzik podczas konferencji.

Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego na koniec 2017 r. wyniósł 29,3 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT NEUCA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 6 znanych spółek, które zbierają laury za tegoroczne wyniki

  Koniunktura w pierwszym kwartale tego roku nie rozpieszczała, a mimo to kilku spółkom udało się z impetem pokonać rynkowe konsensusy. StockWatch.pl znalazł 6 spółek, które w tym tygodniu popisały się skokową poprawą wyników i zasłużyły na wzrosty kursów akcji.

 • 8 ekspresowych dywidend do zgarnięcia w maju

  W maju jest szansa nie tylko na szybkie, ale też pokaźne dywidendy. StockWatch.pl znalazł 8 spółek, które w przyszłym miesiącu podzielą i błyskawicznie wypłacą akcjonariuszom ubiegłoroczne zyski.

 • 13 najhojniejszych propozycji dywidendowych marca

  Przymiarki do tegorocznego sezonu dywidendowego trwają w najlepsze. Tylko w marcu konkretne propozycje przedstawiło blisko 40 spółek z GPW, a kolejnych kilkanaście zasygnalizowało zamiar ogłoszenia rekomendacji w najbliższych tygodniach. Wśród nich jest aż 13, gdzie stopa dywidendy przekracza 5 proc.

 • Neuca ogłosiła ofertę zakupu do 127,5 tys. akcji po 275 zł sztuka

  NEUCA ogłosiła ofertę zakupu nie więcej niż 127.534 akcji, stanowiących na dzień ogłoszenia oferty łącznie nie więcej niż 2,81 proc. kapitału zakładowego. Oferowana cena zakupu akcji wynosi 275 zł za jedną akcję.

 • Neuca chce wypłacić 7,40 zł dywidendy na akcję, planuje jej dalszy wzrost w 2019 r.

  NEUCA planuje przeznaczyć na dywidendę z zysku za 2018 rok kwotę 33,5 mln zł, co oznacza 7,40 zł na akcję. NEUCA podtrzymuje politykę dywidendy, która zakłada jej wzrost o 10-15 proc. co roku, poinformował wiceprezes ds. finansowych Grzegorz Dzik.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR