StockWatch.pl

Nieśmiałe wzrosty na GPW, w grze Orlen, Getin i Idea Bank

Omawiane walory: , , , ,

Nadzieje na porozumienie handlowe USA-Chiny i uniknięcie shutdown-u poprawiają nastroje na światowych giełdach. Częściowo korzysta na tym GPW. W WIG20 pozytywnie wyróżnia się KGHM.

Źródło: ATTrader.

Dziś rano Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby z byłego kierownictwa giełdowej spółki PKN Orlen, w tym byłego prezesa koncernu. Zatrzymanie ma miejsce w związku ze śledztwem dotyczącym „niegospodarności wielkich rozmiarów”, w wyniku której „PKN Orlen miał stracić wiele milionów złotych”. Sama spółka w opublikowanym komunikacie napisała, że współpracuje z właściwymi organami w celu „jak najszybszego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji”.

Trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen, w tym były prezes, zatrzymane >>> CZYTAJ WIĘCEJ

To kolejne już zatrzymanie w giełdowej spółce. Wcześniej podobne działania miały miejsce w Alior Banku, KGHM, Lotosie, Policach i Orange Polska. Niezależnie od tego, czy aresztowania były słuszne, czy też, jak spekulują niektórzy, były podyktowane obecnymi problemami partii rządzącej i zbliżającymi się wyborami w Polsce, do takich sytuacji inwestorzy giełdowi powinni się przyzwyczaić. Medialne doniesienia o swobodnym wydatkowaniu m.in. budżetów reklamowych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa wprost sugerują, że w przyszłości po zmianie władzy ten prokuratorski serial nabierze tempa.

Aresztowanie byłego kierownictwa płockiego koncernu nie zachwiało jego notowaniami. Akcje drożeją o 1 proc. do 103,75 zł, początkowo utrzymując się w czołówce najlepiej spisujących się walorów w indeksie WIG20. Co ciekawe, w gronie tym znalazł się również Lotos (+1,2 proc.), Orange Polska (+1,5 proc.) i KGHM (+2,05 proc.). A więc spółki, które w ostatnim czasie również odwiedzało CBA. Ich notowania idą w górę, bo poprawiły się nastroje na rynkach globalnych, czego właśnie warszawskie blue chipy są największym beneficjentem.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

O godzinie 12:25 indeks WIG20 miał wartość 2.362 pkt. i zyskiwał 0,34 proc., po tym jak poniedziałkową sesję zakończył on nieudaną próbą powrotu do trendu wzrostowego. Widmo wczorajszej sesji jednak trochę wisi nad GPW, bo pomimo wzrostu apetytu na ryzyko w Europie, indeks ma problemy z mocniejszym ruchem na północ.

Na niewielkich plusach przed południem notowane były też pozostałe warszawskie indeksy. I tak WIG rósł o 0,28 proc. do 60393 pkt., mWIG40 o 0,14 proc. do 4140,05 pkt., a sWIG80 tracił 0,05 proc. i miał wartość 11520,5 pkt.

Przedpołudniowe wzrosty na GPW, jakkolwiek na tle innych europejskich indeksów wypadają nieco blado (DAX +1,2 proc.; CAC +1 proc.; BUX +0,6 proc.), to w głównej mierze efekt wyraźnej poprawy nastrojów na globalnych rynkach akcji, po tym jak ponownie odżyły nadzieje na zawarcie przed 1 marca nowego porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami, a także w reakcji na nieoficjalne doniesienia o zawarciu budżetowego porozumienia w amerykańskim Kongresie, pozwalającym uniknąć nowego shutdown-u po 15 lutego.

W indeksie WIG20 najlepiej radzi sobie KGHM. Akcje koncernu z Lubina rosną wspierane przez poprawę nastrojów na świecie, a także odreagowując czterodniowy mocny zjazd w dół. Niestety widoki na przyszłość nie są najlepsze. Kurs KGHM-u idzie w górę wbrew sytuacji na rynku miedzi, gdzie od czterech dni trwają spadki. Dziś cena tego surowca spadła poniżej 6100 dolarów za tonę, co może zwiastować dalsze spadki.

Co dalej z kursami akcji 4 spółek Leszka Czarneckiego – analiza techniczna >>> KLIKNIJ

Na szerokim rynku niezmiennie gorąco jest na spółkach Leszka Czarneckiego. Po wczorajszym gwałtownym zwrocie, czemu towarzyszyły równie duże obroty, dziś inwestorzy masowo pozbywają się tych akcji. Kurs Getinu spada o 11,05 proc. do 1,69 zł i trzecich największych na rynku obrotach. Akcje Idea Banku tanieją o 13,1 proc. do 5,04 zł, Getin Noble Banku o 9,2 proc. do 0,59 zł, a Open Finance o 27,9 proc. do 0,49 zł.

W drugiej połowie dnia nastroje na GPW w dalszym ciągu będą kształtowane przez rynki globalne. Niestety, wczorajsza słaba druga połowa notowań, jak również obserwowana relatywna słabość warszawskiego parkietu na tle giełd w Paryżu czy Frankfurcie, nie jest najlepszą wróżbą. Raczej należy się liczyć z zamknięciem dnia na poziomach z poniedziałku, niż mocniejszym szarpnięciem w górę.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getin, Getinoble, Ideabank, kghm, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Orlen chce mieć docelowo przynajmniej 100 stacji paliw na Słowacji

  Grupa Orlen chce docelowo znaleźć się w pierwszej trójce na rynku detalicznym Słowacji, co oznacza, że powinna posiadać co najmniej 100 stacji paliw w tym kraju, poinformował prezes Unipetrolu - spółki w 100 proc. zależnej od PKN Orlen - Tomasz Wiatrak.

 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i Play to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.

 • WIG20 idzie pod prąd, w grze XTB i spółki Czarneckiego

  Warszawska giełda jest dziś jedną z nielicznych, gdzie indeksy świecą na zielono. Duża w tym zasługa parkietowych lokomotyw z Pekao, Orlenem i PZU na czele. Na szerokim rynku na uwagę zasługują ZM Kania, Elektrobudowa, XTB oraz Idea Bank.

 • Vestor DM ściął cenę docelową akcji KGHM do 85 zł

  Marcin Górnik w raporcie z 30 sierpnia obniżył cenę docelową akcji KGHM-u o 1/4 do 85 zł za sztukę. Z uwagi na lipcowo-sierpniową przecenę, która sprowadził kurs w okolice 70 zł, biuro podtrzymało rekomendację akumuluj.

 • Miłe złego początki, w centrum uwagi KGHM, Dino Polska i Ursus

  Giełda w Warszawie rozpoczęła dzień od mocnych wzrostów, reagując na poprawę nastrojów na rynkach globalnych. Jednak z godziny na godzinę nastroje się pogarszają, a w południe z wzrostów nic już nie zostało.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR