StockWatch.pl

Co dalej z kursami akcji 4 spółek Leszka Czarneckiego – analiza techniczna

Omawiane walory: , , ,

Obecnie na spółkach portfelowych znanego miliardera karty rozdają spekulanci, a to oznacza olbrzymie emocje i ryzyko. Ponadprzeciętne wahania kursów i obroty każą mieć się na baczności, bo zmiana kierunku może przyjść dosłownie w każdej chwili, o czym cześć graczy boleśnie przekonała się już podczas poniedziałkowej sesji. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził, gdzie obecnie położone są kluczowe wsparcia i opory na wykresach czterech gorących spółek.

(Fot. Pexels)

Rajd spółek portfelowych Leszka Czarneckiego to efekt spekulacji odnośnie potencjalnej sprzedaży Idea Banku i Getin Noble Banku. Przypomnijmy, że przynajmniej od tygodnia fundusze prowadzą due diligence banków oraz rozmawiają na temat struktury potencjalnej transakcji. Według doniesień medialnych, do Komisji Nadzoru Finansowego trafiła lista pięciu chętnych na zakup firm z grupy Leszka Czarneckiego. Bankami interesują się głównie amerykańskie i brytyjskie fundusze. Zza oceanu Idea Bank i Getin Noble Bank obserwują Centerbridge i Apollo Global Management, a z Europy Apax i AnaCap (właściciel Nest Banku). Inwestorzy liczą na pozytywny finał rozmów. Kwestią otwartą pozostaje jednak cena i reakcja rynku na nią. Jeszcze kilka tygodni temu kurs akcji Idea Banku szorował po dnie, a jeden walor kosztował niewiele ponad 2 zł. Ale po lutowym rajdzie sytuacja uległa zmianie o 180 stopni i poziomy, które jeszcze niedawno akcjonariusze przyjęliby z radością, dziś mogą wywołać duży grymas na ich twarzach. Próbkę zmienności nastrojów dostaliśmy w poniedziałek. Rano notowania rosły o ponad 20 proc. i były o krok od poziomu 10 zł. Radość nie trwała jednak długo, bo jeszcze przed południem kurs akcji gwałtownie zawrócił, a całą sesję zakończył spadkiem o 27 proc. do 5,80 zł.

– Po silnych lutowych wzrostach skala poniedziałkowej korekty na kursie akcji Idea Banku nie może dziwić. Notowania, mimo iż przebiły opór w okolicach 8 zł przy wysokim wykupieniu, które sygnalizowało RSI, odbiły się od oporu na 9,68 zł. Wysoki wolumen, jaki towarzyszył poniedziałkowym spadkom (znacznie wyższy niż w czasie poprzednich wzrostowych sesji) świadczy o dystrybucji wybicia i możliwości kontynuacji ruchu w dół w kierunku 4 zł. Dopiero ten poziom może zadziałać jako naturalne wsparcie. Jeśli uda się popytowi odzyskać w tych okolicach kontrolę, możliwa jest jeszcze jedna fala wzrostowa, być może nawet poprawiająca wcześniejsze maksima. Gdyby jednak tak się nie stało, dłuższa konsolidacja na walorze będzie nieunikniona. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

Idea Bank (IDA) – wykres dzienny

>> Szukasz okazji inwestycyjnych na GPW? Skorzystaj z subskrypcji Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Identyczny scenariusz rozegrał się na Getin Noble Banku. W poniedziałek pierwsze transakcje na akcjach spółki zawarto po 0,95 zł, czyli cenie o niemal 34 proc. wyższej niż w piątek. Ale już na drugim fixingu papiery Getin Noble Banku wyceniono na 0,65 zł, czyli 8,5 proc. poniżej kursu odniesienia. W tym miejscu należy dodać, że akcje spółki od początku roku są notowane na tzw. podwójnym fixingu, co oznacza, że wyznaczanie kursu i transakcje odbywa się tylko dwa razy dziennie (o godzinie 11:00 i o 15:00), a nie jak to ma miejsce w notowaniach ciągłych, gdzie handel akcjami odbywa się przez całą sesję. Ograniczenie to jest efektem kary ze strony GPW za dopuszczenie do spadku kursu akcji do strefy groszowej.

– Podobnie jak w wypadku notowań Idea Banku, również na Getin Noble Banku podaż nie potrzebowała jakiegokolwiek pretekstu do realizacji zysków. Takim okazała się strefa oporu w granicach 0,91-1,04 zł. Należy przy tym pamiętać, że notowania tej spółki odbywają się w ramach podwójnego fixingu, a to znacznie obniża możliwości predykcji przez analizę techniczną. Bardzo prawdopodobna jest kontynuacja spadków i wypełnienie luki wzrostowej przez kurs w okolicach 0,60 zł. Gdyby ten poziom nie zadziałał jako wsparcie, byki będą musiały szukać oddechu w okolicach 0,53 zł, które poprzednio było silnym oporem. – analizuje Wojciech Kręcki.

Getin Noble Bank (GNB) – wykres dzienny

Gorącą sesję ma za sobą także Getin Holding. W poniedziałek w szczytowym momencie za jedną akcję spółki płacono 2,74 zł (+17 proc.). Ostatecznie notowania zakończyły dzień przeceną o 18,8 proc. do 1,90 zł. Getin Holding jeszcze niedawno był notowany na podwójnym fixingu. Jednak spółka w połowie stycznia dzięki operacji scalenia akcji wydostała się z listy alertów i jej akcje wróciły do notowań ciągłych.

– Dla kursu akcji Getin Holdingu oporem nie do przejścia okazały się okolice 2,70 zł. Wysoki wolumen na poniedziałkowej świecy jak i jej skala świadczą o możliwości pogłębienia przeceny w kierunku 1,38 zł lub nawet niżej do poziomu 1,06 zł. Wcześniej były to opory, które trzymały w ryzach kurs, obecnie powinny działać jako naturalne wsparcia. Spodziewam się, że po zakończeniu korekty spadkowej zobaczymy jeszcze jedną falę w górę, która może ponownie przetestować okolice 2,50 zł. – zaznacza Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

Getin Bank (GTN) – wykres dzienny

Na podwójnym fixingu wylądował też Open Finance. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku kurs akcji zszedł poniżej 0,50 zł, (w listopadzie 2018 roku płacono za jeden walor nawet 0,20 zł!), co poskutkowało wykreśleniem w grudniu spółki z indeksów WIG oraz WIG-Poland oraz umieszczeniem na liście alertów GPW. W odpowiedzi zarząd Open Finance postanowił rozpocząć działania mające na celu przygotowanie procesu scalenia akcji podnosząc wartość nominalną akcji spółki z dotychczasowych 0,01 zł do 0,06 zł zł. W międzyczasie spółka wycofała się z pomysłu emisji akcji serii G po 0,69 zł za sztukę.

– Skala wzrostów wolumenu na Open Finance w ciągu minionych sesji (wśród spółek związanych z Leszkiem Czarneckim) była najmniejsza. Podobnie jak na pozostałych, popytowi udało się pokonać kluczowe opory (w tym wypadku 0,36 zł i 0,56 zł) i mogą one w niedalekiej przyszłości działać jako wsparcia. Szczególnie to drugie może pozwolić na powrót do wzrostów i ruch w kierunku oporu na 0,77 zł. – dodaje Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

Open Finance (OPF) – wykres dzienny

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getin, Getinoble, Ideabank, OPENFIN, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR