Odbicie na GPW. W centrum uwagi PKO BP i KGHM

Omawiane walory: , , , ,

W piątek WIG20 rzutem na taśmę odbił się od poziomu 2.300 pkt. Na progu nowego tygodnia prestiżowy indeks w górę ciągną przede wszystkim akcje Orlenu, CCC i PKO BP. Liderem spadków jest KGHM, który w weekend stracił prezesa.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Indeks WIG20 rozpoczął poniedziałkowe notowania od wzrostów. Wspierają go lepsze nastroje na światowych parkietach oraz piątkowy, drugi już w tym miesiącu, zwrot z okolic psychologicznego wsparcia 2.300 pkt. O godzinie 11:30 WIG20 miał wartość 2.368,6 pkt., rosnąc o 0,6 proc.

W gronie giełdowych blue chipów rano najlepiej radziły sobie akcje PKN Orlen i CCC, drożejąc po 1,4 proc. Ponad jednoprocentowe wzrosty były też udziałem LPP, Lotosu, PZU i PGE. Najsłabiej zaś radziły sobie walory KGHM-u (-1,5 proc.). Spółce z Lubina ciążyły zarówno spadki cen miedzi, jak i dość niespodziewana decyzja z weekendu o odwołaniu przez radę nadzorczą KGHM prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego i powierzenia obowiązków prezesa Rafałowi Pawełczakowi.

Najciekawsze raporty finansowe bieżącego tygodnia >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Rynek pozytywnie zareagował na wyniki finansowe PKO BP. W IV kwartale 2017 roku zysk netto banku wzrósł o 38 proc. w skali roku do 820 mln zł. To wynik praktycznie zgodny z prognozami. Akcje PKO BP drożeją dziś o 0,7 proc. do 41,49 zł, po tym jak w piątek wykonały mocny zwrot i wybroniły się przed dużym spadkiem.

Po wstępnych szacunkach i deklaracji dywidendy na lekkim plusie jest Asseco Poland. Akcje spółki informatycznej rosną o 0,4 proc. do 47,48 zł. W całym 2017 roku grupa Asseco zarobiła netto około 466 mln zł i miała 585 mln zł zysku operacyjnego.

Wzrosty największy spółek pozytywnie wpływają na notowania indeksu WIG, który po ponad dwóch godzinach handlu rósł o 0,43 proc. do 61.954,75 pkt. Nieco wolniej rosną dziś spółki średnie i małe. Przed południem mWIG40 zyskiwał 0,13 proc., a sWIG80 0,21 proc. Pocieszać można się jednak tym, że przy braku dziś istotnych zagrożeń oraz wobec utrzymujących się dobrych nastrojów na świecie, w kolejnych godzinach rośnie prawdopodobieństwo rozwinięcia wzrostów przez oba te indeksy.

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniają się m.in. akcje Vivid Games i Mostostalu Warszawa. Te pierwsze drożeją o 16,6 proc. do 3,65 zł, testując dziś najwyższe poziomy od maja 2017 roku. W ostatnim czasie ze spółki napłynęło kilka dobrych informacji, co w połączeniu z zeszłotygodniowym wybiciem górą z ponad miesięcznej konsolidacji, każe zakładać, że to jeszcze nie koniec wzrostów.

notowania

>> Akcje z GPW? 1 PLN +0,08%. Akcje amerykańskie? €0,50 + $0,004 za akcję. Inwestuj z DEGIRO.

Kurs Mostostalu Warszawa rośnie o ponad 9 proc. do 4,34 zł, windowany przez informację o podpisaniu umowy o wartości prawie 200 mln zł netto na rozbudowę i przebudowę galerii w Zielonej Górze. Nie można jednak pominąć tego, że wzrosty akcji Mostostalu mają charakter korekty, a główny trend wciąż jest spadkowy. Znacznie lepiej pod tym względem wygląda Mostostal Zabrze, który po tym jak w lutym wyhamował spadki, dziś wybił się górą z miesięcznej konsolidacji, co istotnie poprawia sytuację techniczną na jego wykresie.

Roszady na stanowisku prezesa miały miejsce w weekend nie tylko w KGHM-ie, ale również w Trakcji. Jarosław Tomaszewski zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Decyzja wejdzie w życie jednak dopiero 30 czerwca br. Przy czym, mając na uwadze, że podłożem rezygnacji jest konflikt o wynagrodzenie, to być może ostatecznie tej rezygnacji nie będzie. Notowania Trakcji dziś spadają o 2 proc. do 7,25 zł, wciąż jednak pozostając 4-miesięcznym trendzie boczny.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Aktualny układ sił na warszawskich indeksach, jakkolwiek w średnim terminie wskazuje na wciąż utrzymujące się ryzyko spadków, to w krótkim daje większe prawdopodobieństwo zwyżce. Dlatego w kolejnych godzinach wzrosty na GPW mają szansę się pogłębić. W kolejnych dniach zaś nastroje będą uzależnione od wyników spółek (w tym tygodniu publikuje je 9 z 20 firm z WIG20) oraz nastrojów panujących na rynkach globalnych, które to będą pochodną m.in. danych o inflacji i sprzedaży w USA.

Złoty rozpoczął nowy tydzień od niewielkiego umocnienia do głównych walut, reagując na poprawę nastrojów i związane z tym większy apetyt na ryzyko na rynkach globalnych, a także na wzrost notowań EUR/USD. W efekcie euro potaniało do 4,19 zł, a dolar do 3,3980 zł. Większych emocji na krajowym rynku walutowym nie wywołał opublikowany rano przez Narodowy Bank Polski marcowy „Raport o inflacji”, który zawierał najnowsze prognozy inflacji i PKB dla Polski. Zmienne te bowiem inwestorzy poznali już w ubiegłym tygodniu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszą projekcją w tym roku roczna dynamika PKB wyhamuje do 4,2 proc., a w 2019 roku do 3,8 proc. Będzie ona wprawdzie wyższa niż NBP szacował jeszcze w listopadzie, ale wzrost gospodarczy wciąż będzie na opadającej ścieżce. Odwrotnie niż inflacja, która w tym roku ma się ukształtować na poziomie 2,1 proc., żeby w 2019 przyspieszyć do 2,7 proc., a w 2020 do 3 proc.

Powyższe prognozy nic nie zmieniają w ocenie przyszłej polityki stóp procentowych w Polsce. W dalszym ciągu termin pierwszej możliwej podwyżki to I kwartał 2019 roku. Z dużymi szansami na to, że odsunie się on jeszcze w czasie. Tym większymi, że sam prezes Glapiński sugeruje nawet, że być może rekordowo niskie stopy utrzymają się do 2020 roku.

W tym tygodniu należy się spodziewać stabilizacji notowań złotego. Nie mniej jednak gołębia polityka RPP, przy jednocześnie czekającej nas już za tydzień kolejnej podwyżce stóp procentowych w USA i kolejnym małym kroku wykonanym przez ECB w kierunku normalizacji swojej polityki monetarnej, tworzą fundamentalne podstawy do przyszłego osłabienia polskiej waluty.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, mostalwar, pkobp, trakcja, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR