Odczyty makro nadają ton giełdom, w grze Polenergia i Hawe

Omawiane walory: , , , , ,

Czwartkowa mieszanka dobrych i słabych odczytów wstępnych PMI z Europy uziemiła giełdowe indeksy pod kreską. W Warszawie przed południem największą przecenę zalicza sWIG80, którego piętą achillesową są dzisiaj taniejące o 14 proc. akcje Polenergii.

Środowa sesja dla indeksu blue chipów upłynęła na odrabianiu porannych strat. Ostatecznie ta sztuka w dużej mierze się udała, a WIG20 zamknął się na 0,09-proc. minusie. Najsłabszym ogniwem indeksu były akcje BZ WBK. W środę w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 467,7 tys. walorów po cenie 368 zł za sztukę. Rano o sprzedaży tego pakietu informował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który w ten sposób całkowicie wyszedł z inwestycji w BZ WBK. Dzisiaj rano za jeden walor banku trzeba zapłacić 364,25 zł.

W czwartek uwaga inwestorów skupia się na odczytach makroekonomicznych. Słabo wypadły dane z niemieckiego sektora usług i przemysłu. W maju wskaźnik wstępny spadł do 51,4 pkt. z 52,1 pkt. przed miesiącem. Konsensus zakładał wzrost do 52,3 pkt. Jeszcze słabiej wypadł sektor usług – spadek m/m z 54 pkt. do 52,9 pkt. (prognoza 53,9 pkt.). Oba wyniki są powyżej granicy 50 pkt. i wskazują na wzrost gospodarczy, ale jego tempo okazuje się znacznie niższe niż zakładano. W czwartek około południa DAX traci 0,4 proc. >> Zobacz analizę techniczną DAX-a

Nieco lepiej od oczekiwań wypadł PMI dla przemysłu Strefy Euro. Odczyt za maj wyniósł 52,3 pkt. Prognoza rynku zakładała wynik na poziomie 52 pkt. W dalszej części dnia poznamy dane z USA, w tym m.in. liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (godz. 14:00), szacunkowy PMI dla przemysłu (godz. 15:45) oraz statystyki z rynku wtórnego nieruchomości (godz. 16:00).

W czwartek 14,2-proc. przecenę zalicza Polenergia. Mansa Investments – spółka kontrolowana przez Kulczyk Investments – sprzedała w trybie przyspieszonego budowania księgi popytu 7 mln akcji spółki (15,4 proc. kapitału) po cenie 27 zł za sztukę. Łączna wartość transakcji to 189 mln zł brutto. Jeszcze w środę na zamknięciu sesji jeden walor Polenergii kosztował 31,90 zł. W czwartek rynek błyskawicznie zmniejszył dystans do ceny transakcyjnej. Za jeden walor trzeba obecnie zapłacić 27,35 zł.>> Komunikat znajdziesz tutaj

Wśród dużych spółek w czołówce są drożejące o 0,8 proc. akcje KGHM. Notowaniom lubińskiego koncernu sprzyjają wzrosty cen miedzi (+0,4 proc.) i srebra (+0,6 proc.). Notowania srebra odrabiają straty z wtorku, gdy kurs tąpnął o blisko 4,5 proc. Z przeceną zmaga się też kurs akcji PGE (-0,7 proc.). Tegoroczna propozycja spółki energetycznej zakłada wypłatę 0,78 zł dywidendy, stopa zaledwie 4 proc. Inwestorzy liczyli, że wypłata na jedną akcję wyniesie ponad 0,90 zł.

Na plusie jest też dzisiaj kurs akcji Skarbiec Holdingu. Na rynek trafiły dwie świeże rekomendacje z zaleceniem kupuj. W środę DM mBank wycenił jedną akcję spółki na 64,30 zł, a w czwartek BESI Grupo Novo Banco w raporcie z 20 maja podwyższyli wycenę z 53 zł do 56,50 zł. Przed południem za jeden walor spółki trzeba zapłacić 47,55 zł.

O 4,5 proc. tanieją akcje Konsorcjum Stali. Spółka poinformowała, że fundusze należące do Quercus TFI podczas sesji 18 maja zmniejszyły swoje zaangażowanie w akcjonariat spółki z 5,07 proc. do 4,91 proc.

W segmencie średnich spółek najlepiej wypadają akcje Hawe (+4,25 proc.). Niemieckie biuro East Value Research w raporcie analitycznym wyceniło jeden walor telekomu na 3,90 zł. Cena wystawiona w rekomendacji jest o 83 proc. wyższa od środowego poziomu zamknięcia. W ostatnich miesiącach akcje spółki systematycznie traciły na wartości. Powodem jest wciąż nierozwiązana sprawa sprzedaży akcji przez Marka Falentę.

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT hawe, kghm, konsstali, pep, PGE, skarbiec, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR