Ogromne obroty na GPW po ogłoszeniu QE3, w grze min. KGHM i JSW

Omawiane walory: , , , ,

Tydzień po ogłoszeniu przez EBC programu skupu obligacji, na kontynuację swojego programu stymulacyjnego zdecydował się FED. Decyzją o uruchomieniu trzeciej już rundy luzowania ilościowego QE3 zaowocowała znacznymi wzrostami na rynkach. Inwestorzy generują ogromne obroty na polskich akcjach.

FED podjął decyzję o skupowaniu hipotecznych papierów dłużnych, co spowoduje wpompowanie w rynek kwoty 40 mld USD miesięcznie, co razem z Operacją Twist oznacza pojawianie się na rynku co miesiąc do 85 mld dolarów świeżego pieniądza. Jest to o wiele więcej niż było zapowiadane. Teoretycznie nie ma górnej granicy programu interwencyjnego, a ma on trwać tak długo, aż zacznie się poprawiać sytuacja na rynku pracy. FED zadeklarował także, że pozostawi stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie do połowy 2015 roku. W reakcji główne amerykańskie indeksy zyskały na zamknięciu 1,33-1,63 proc.

Optymizm jest widoczny również w Europie. Po godzinie handlu niemiecki DAX zyskuje 1,5 proc., a francuski CAC 1,9 proc. Również eurodolar zareagował zwyżką i przebił psychologiczny poziom 1,30. Pracowity poranek mają również inwestorzy na GPW, którzy już w pierwszych 20 minutach sesji wygenerowali obroty równe 200 mln zł, to jest 10 razy większe niż dzień wcześniej o tej porze.

Statystyki aktywności sugerują, że na nasz parkiet napływa zagraniczny kapitał, ponieważ najwięcej transakcji zawierane jest na akcjach blue chipów. Najchętniej handlowane są KGHM, PKO BP, PKN Orlen, Pekao, JSW, PGE, PZU i Tauron. Na zdecydowaną przewagę popytu wskazują statystyki giełdowe. 92 proc. obrotów na GPW generowane jest na wzrostach, a barometr nastojów inwestorów wskazuje na pozytywną proporcję 68:32.

>> Szczegółowe statystyki obrotu wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu. >> Dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl

Polskie indeksy otworzyły się sporą luką wzrostową, a po godzinie handlu WIG zyskuje 1,8 proc. Tym samym kurs potwierdza znaczenie wybicia z rocznej konsolidacji i wypływa na głębokie wody. Indeks blue chipów zwyżkuje aktualnie o 2,1 proc. i walczy o utrzymanie się ponad oporem na poziomie szczytu z lutego (2400 pkt.). Wzrost o ponad 2 proc. na zakończenie sesji wygeneruje sygnał kupna również na tym indeksie.

O ponad 3,5 proc. rośnie JSW. Jak poinformował PAP Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki, spółka może w 2013 roku wypłacić w formie dywidendy więcej niż 30 proc. zysku netto.

Najbardziej aktywną spółką na GPW jest KGHM, który zwyżkuje o ponad 4,5 proc. Analitycy UBS podwyższyli rekomendację dla akcji miedziowego giganta ze sprzedaj do neutralnie.

Bardzo dobrze radzi sobie również bohater dzisiejszego Wykresu Dnia – Ursus. W dniu 12 września kurs  pokonał opór w cenach zamknięcia. Na wczorajszej i dzisiejszej sesji kurs kontynuuje zwyżkę, którą potwierdzają rosnące obroty. Aktualnie skala wzrostów wynosi 12,5 proc.

>> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną w porannym Wykresie Dnia. >> Czarny ciągnik w akcji – analiza techniczna URSUS

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, kghm, ursus, WIG, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR