Orbis miał blisko 100 mln zł zysku netto w II kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

Operator sieci hoteli odnotował w minionym kwartale 98,25 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej i 117,84 mln zł zysku EBIT.

(Fot. spółka)

W minionym kwartale skurczył się także zysk operacyjny Orbisu. Wyniósł on 117,84 mln zł wobec 246,68 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDAR urosła r/r o ok. 3 mln zł i wyniosła 175,19 mln zł. Lekką poprawę spółka zanotowała także w przychodach, które wyniosły 414,6 mln zł. W całym I półroczu skonsolidowane przychody grupy Orbis wzrosły r/r o blisko 5 proc. do 666,1 mln zł. EBITDA operacyjna like-for-like wyniosła 218,8 mln zł i była wyższa niż przed rokiem o 19,3 proc. Z kolei zysk przed opodatkowaniem zmniejszył się r/r o 38,5 proc. do 143,8 mln zł, w związku z niższym wynikiem z tytułu zdarzeń jednorazowych. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wysoki wynik zdarzeń jednorazowych związany był z transakcją sprzedaży hotelu Sofitel Budapest Chain Bridge, hotelu Novotel Szeged oraz nieruchomości hotelowej zlokalizowanej w Karpaczu. Zarząd Orbisu podkreślił, że wskaźniki osiągane w całym regionie Europy Wschodniej utrzymywały się na wysokim poziomie. Głównym motorem wzrostu pozostawała średnia cena za pokój (ARR), która wzrosła w całej grupie o +4,4 proc. do 265,80 zł.

– Nasze otoczenie się zmienia, lecz Orbis pozostaje silnym regionalnym liderem i nadal wzmacnia swoje wyniki zarówno operacyjne, jak i finansowe. Po raz kolejny dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi nasze zespoły udowodniły, że stanowią siłę napędową rozwoju grupy Orbis. Z optymizmem spoglądamy w przyszłość i potwierdzamy prognozę naszych wyników opublikowaną w czerwcu – powiedział Gilles Clavie, prezes Orbisu.

Źródło: Sprawozdanie finansowe grupy Orbis

Giełdowa sieć hoteli nadal rośnie w szybkim tempie. W pierwszej połowie 2019 roku Orbis otworzył 3 nowe obiekty: Bachleda Luxury Hotel Kraków MGallery by Sofitel (64 pokoje); Mercure Sibiu Airport w Rumunii (85 pokoi) – oba działające na podstawie umów franczyzy. Trzecim nowym hotelem jest zarządzany – ibis Tallinn (190 pokoi), którym spółka weszła na nowy rynek w Estonii. W tym samym czasie Orbis zawarł 12 nowych umów asset light obejmujących prawie 1.600 pokoi w hotelach, które zostaną otwarte w latach 2020-2022. W pierwszym półroczu 2019 r. rozpoczęła się także budowa nowego hotelu ibis Styles Szczecin (161 pokoi), który przyjmie pierwszych gości w przyszłym roku. W pierwszym półroczu br. Orbis prowadził modernizacje hoteli Mercure Budapest Buda i Mercure Budapest Korona oraz zakończył modernizacje hoteli Sofitel Warsaw Victoria i ibis & Novotel Poznań Center. Łączny koszt nakładów kapitałowych (capex) wyniósł 80,8 mln zł.

Baza hotelowa Grupy Orbis. Źródło: Spółka

W tym roku Orbis przechodzi też ważną metamorfozę. Spółka jest w trakcie podziału przedsiębiorstwa na dwie linie biznesowe – tzw. „lekką” i „ciężką”. Jak zaznacza zarząd, decyzja ta została podjęta z uwagi na szybki rozwój w strukturze hoteli Orbis tzw. „lekkich aktywów”, czyli hoteli dołączanych poprzez zawieranie umów o zarządzanie i franczyzy (które stanowią już niemal 50 proc. całej sieci) oraz na różnice pomiędzy modelem biznesowym Orbis i Accor.

– Dzięki podziałowi na dwie linie biznesowe i zbyciu Accorowi części serwisowej, Orbis będzie w stanie wycenić tę część swojego przedsiębiorstwa, która jest prowadzona w oparciu o model „asset light” i skupić całą swoją uwagę na podstawowej działalności, tj. na „aktywach ciężkich”, będących w „DNA” spółki. Po zakończeniu transakcji sprzedaży, Orbis posiadający 73 własne hotele, będzie gotowy rozpocząć okres dalszego rozwoju według nowego modelu działania. Zważywszy, że Accor ogłosił zamiar zbycia wszystkich należących do niego akcji w spółce Orbis, jesteśmy przekonani, że nasi nowi akcjonariusze będą wspierali wypracowaną strategię rozwoju Spółki. Choć profil działalności naszej Spółki ulega przekształceniu, jej trzy najważniejsze filary pozostają niezmienne: osiągane wyniki (Performance), rozwój sieci hoteli (Portfolio) i nasi pracownicy (People) – powiedział Gilles Clavie, prezes Orbisu.

Grupa Orbis jest największym operatorem hotelowym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W czwartek rano kurs akcji Orbisu spada o 2 proc. do 100 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR