Orzeł Biały osładza symboliczną dywidendą słaby raport

Omawiane walory:

Wyniki spółki specjalizującej się w recyklingu zużytych akumulatorów nadgryzły spadające marże. Słabe rezultaty kwartalne to także konsekwencja wzrostu kosztów pozyskania surowca oraz prowadzonego programu inwestycyjnego. Mimo to kurs Orła Białego uciekł przed dotkliwą przeceną dzięki zapowiedzi wypłaty części zysku za 2012 rok w formie dywidendy.

W IV kwartale skonsolidowane przychody Orła Białego wzrosły o 13 proc. w ujęciu r/r do 117,9 mln zł. Jednak nie przełożyło się to na wzrost zysków. EBIT spadł o 76 proc. do 1,6 mln zł, a zysk netto przypisany akcjonariuszom skurczył się o 74 proc. do 1,5 mln zł.>> Wszystkie komunikaty spółki znajdziesz tutaj.

W całym 2012 roku grupa wykazała 412,1 mln zł przychodów, odnotowując wzrost o 7,4 proc. Jednak tu także nie było przełożenia na zyski. EBITDA wyniosła 27,2 mln zł, wobec 51,5 mln zł rok wcześniej. Natomiast zysk netto stopniał z 35,99 mln zł do 10,7 mln zł. Tym samym rentowność netto zmalała z 9,4 proc. do 6,6 proc. Obniżenie się marż wynikało z pogorszenia się sytuacji na rynku skupu surowca i znacznego wzrostu kosztów jego pozyskania. Na wyniki miał też wpływ proces inwestycyjny prowadzony w spółce dominującej w szczególności instalacja nowej maszyny odlewniczej w III kwartale. Na koniec 2012 roku zobowiązania i rezerwy wzrosły do 91,6 mln zł z 65,8 mln zł rok wcześniej. Głównie wynikało to z zaciągniętego finansowania na realizację programu inwestycyjnego na lata 2011-13. Natomiast środki pieniężne i ich ekwiwalenty stanowiły 35 mln zł wobec 24,6 mln zł.

>> To co najważniejsze na temat kondycji spółki znajdziesz tutaj. >> Zobacz obraz fundamentalny Orła Białego w serwisie StockWatch.pl

Spółka wystąpiła z propozycją wypłaty blisko 3,8 mln zł dywidendy, czyli 0,22 zł na akcję. Pozostała część zysku ma trafić na kapitał zapasowy. Przy środowym kursie daje to stopę na poziomie 1,2 proc. Dla porównania z zysku za 2011 rok Orzeł Biały wypłacił 0,75 zł na walor.

Ponadto zarząd zwraca uwagę, że na przyszłość spółki wpływ może mieć opublikowany w 11 marca tego roku na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, projekt ustawy o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach. Dodaje jednak, iż konieczne będą jednak szczegółowe interpretacje prawne zarówno ustawodawcy jak i radców prawnych spółki, w celu właściwej analizy wpływu proponowanych zmian.

W środę kurs Orła szuka równowagi. Początek sesji to ponad 4-proc. spadek, ale później notowania szybko wyszły nad kreskę. Ostatnie miesiące dla spółki stały pod znakiem wzrostów – w niespełna cztery miesiące akcje zyskały ponad 30 proc.>> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orzbialy, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Elemental Holding chce przejąć Orła Białego

  Elemental Holding poprzez luksemburski Elemental Capital SARL złożył ofertę nabycia 100 proc. udziałów NEF Battery Holding, czyli większościowego akcjonariusza spółki Orzeł Biały.

 • 4 ciekawe spółki, które jeszcze przed końcem wakacji hojnie sypną groszem

  Do końca wakacji pozostało już niespełna dwa tygodnie. Na ostatniej prostej sierpnia dywidendą podzieli się jeszcze 8 spółek, z czego 4 oferują całkiem okazałe stopy.

 • Orzeł Biały na celowniku NEF Battery Holdings. Spółka ma zniknąć z giełdy

  Główny akcjonariusz i spółka zajmująca się recyklingiem akumulatorów chcą skupić wszystkie akcje z rynku. Jeśli wezwanie się powiedzie, Orzeł Biały będzie kolejną ciekawie wycenianą spółką, która zniknie z GPW.

 • 15 ciekawych spółek pod lukratywne przejęcia w 2016 r.

  Karuzela przejęć już się kręci. W lutym wartość tegorocznych wezwań na akcje spółek notowanych na GPW przekroczyła 1 mld zł. Analitycy DM mBanku w kolejnych miesiącach spodziewają się przyspieszenia trendu, a kandydatów do wykupienia z giełdy widzą m.in. w sektorze deweloperskim, przemysłowym oraz technologicznym.

 • Raport: Reforma OFE okazją do przejęć i nowej hossy

  Duże spółki giełdowe i fundusze zastanawiają się, czy wykorzystać zmiany w OFE jako okazję do ciekawych przejęć. Przekonfigurowany w ten sposób rynek miałby dużą szansę przyciągnąć świeży kapitał, który dusi się na niskooprocentowanych lokatach. Sprawdziliśmy kto jest na liście potencjalnych kandydatów do przejęcia przez inwestorów branżowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR