4 ciekawe spółki, które jeszcze przed końcem wakacji hojnie sypną groszem

Omawiane walory: , , ,

Do końca wakacji pozostało już niespełna dwa tygodnie. Na ostatniej prostej sierpnia dywidendą podzieli się jeszcze 8 spółek, z czego 4 oferują całkiem okazałe stopy.

W tym tygodniu listę ciekawych ofert otwiera Ceramika Nowa Gala. Producent płytek ceramicznych 23 sierpnia podzieli między akcjonariuszy 2,34 mln zł. Po 5 groszy na akcję otrzymają inwestorzy wg stanu na koniec sesji 21 sierpnia (zasada T+2). Gotówka pojawi się na rachunkach maklerskich 10 września.

Ceramika Nowa Gala od momentu zdominowania akcjonariatu przez OFE i TFI słynie z hojnych wypłat. Stopy dywidend za poprzednie 4 lata zamykają się w przedziale 4,6-7,6 proc. Tegoroczna stawka jest o połowę niższa niż w latach 2015-2017, ale stopa dywidendy – z uwagi na 48-proc. spadek r/r kursu akcji – również będzie zbliżona do poziomu 5 proc. Na wypłatę trafią zyski odłożone w latach ubiegłych.

Kolejna tłusta dywidenda wpadnie do kieszeni akcjonariuszy K2 Internet. Spółka specjalizująca się w usługach e-marketingu wzorem lat ubiegłych wypłaci równo 1 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę na poziomie 7,3 proc. Dzień ustalenia prawa do zysku wyznaczono na 27 sierpnia. W podziale będą uczestniczyć inwestorzy z akcjami na koniec sesji 24 sierpnia. Środki na rachunkach maklerskich pojawią się 23 listopada.

Aktualne kalendarium wszystkich dywidend płaconych przez spółki z GPW znajdziesz w StockWatch.pl >>> KLIKNIJ

K2 Internet na GPW jest notowany od 2008 roku. W tym czasie spółka już czterokrotnie podzieliła się zyskiem (stopy w przedziale 6,1-8,7 proc.). Polityka dywidendowa K2 Internet zakłada coroczną wypłatę w wysokości min. 50 proc. skonsolidowanego zysku netto z działalności operacyjnej za rok poprzedni, przy uwzględnieniu potrzeb inwestycyjnych oraz przy założeniu, iż struktura grupy K2 Internet pozostanie bez zmian.

Po kilkuletniej przerwie do płacenia dywidendy wraca Projprzem Makrum. Spółka budowlana do podziału między akcjonariuszy przeznaczyła blisko 6,6 mln zł, co daje 1,10 zł na akcję i stopę w okolicach 5,7 proc. Dzień ustalenia prawa do zysku wyznaczono na 28 sierpnia, a wypłaty na 12 września.

Poprzednim razem Projprzem płacił dywidendę w 2015 r. Wówczas akcjonariusze otrzymali 0,60 zł na akcję. Kolejne lata przyniosły spore zmiany. Spółka, po połączeniu z Makrum (marzec 2017), posiada 3 istotne segmenty: systemy przeładunkowe, konstrukcje stalowe oraz budownictwo przemysłowe. W połowie 2017 roku zaangażowanie w Projprzem do 66 proc. zwiększyła GK Immobile. Od tego czasu spółka przechodzi proces restrukturyzacji, która – jak zaznacza analityk StockWatch.pl – przynosi pierwsze pozytywne efekty w postaci wyników finansowych.

– Przychody ze sprzedaży wzrosły o 75,2 proc. do kwoty 55,4 mln zł. Marża brutto na sprzedaży w ujęciu procentowym obniżyła się o 5,5 p.p., do 23,1 proc., natomiast wartościowo wzrosła o 3,7 mln zł do 12,8 mln zł, oczywiście dzięki dużej dynamice przychodów. Nie jest tajemnicą, że wzrost sprzedaży to częściowo zasługa konsolidacji MAKRUM, ale również większy poziom realizacji nowych kontraktów. Podobnie zresztą sprawa ma się w przypadku marży brutto na sprzedaży. Makrum zostało przejęte w marcu 2017 r., tak więc dopiero kolejny kwartał będzie już w miarę porównywalny w tym zakresie. – komentuje Przemek Staniszewski, analityk StockWatch.pl.

>> Restrukturyzacja przynosi efekty – omówienie sprawozdania finansowego Projprzemu Makrum

Zarząd Projprzemu Makrum przedstawił strategię do 2022 roku, wedle której przychody mają zwiększyć się 3-krotnie w ciągu tego okresu. Segment budownictwa przemysłowego ma urosnąć z 37 mln zł w zeszłym roku do aż 200 mln zł za 4 lata. Z kolei jeśli chodzi o systemy przeładunkowe, to zakładany jest wzrost przychodów z 98 mln zł do 155 mln zł (+58 proc.), natomiast sprzedaż parkingów ma urosnąć z 1,5 mln zł w 2017 roku do aż 48 mln zł w 2022 roku.

Dekalog giełdowego łowcy dywidend >>> CZYTAJ WIECEJ

Ostatnią ciekawą propozycję dywidendową w sierpniu serwuje Orzeł Biały, czyli kolejna spółka, która po kilkuletniej przerwie wznawia wypłaty. Dzień dywidendy wypada 31 sierpnia. Spółka zajmująca się recyklingiem akumulatorów podzieli między akcjonariuszy 18,6 mln zł, czyli 1,12 zł na jedną akcję. Przy obecnym kursie na rynku stopa dywidendy wynosi aż 8,4 proc.

Zanim jednak zdecydujemy się na inwestycję w akcje Orła Białego należy przeanalizować dokładnie kwestię ryzyk, na które uwagę zwraca Przemek Staniszewski, analityk StockWatch.pl. Po pierwsze, aż 80 proc. sprzedaży generuje 3 klientów. Na dodatek tendencja ta z kwartału na kwartał rośnie. W takim układzie utrata któregokolwiek z nich mogłaby spowodować istotne perturbacje w działalności spółki. Kolejna kwestia to ryzyko wycofania spółki z giełdy oraz zagmatwana sytuacja spółki Orzeł Surowce Sp. z o.o., która pozyskuje surowiec na rynku polskim dla grupy, czyli jest dość istotną częścią całego łańcucha produkcyjnego.

– Mamy zatem ryzyko wycofania spółki z giełdy po cenie, która wcale nie musi istotnie wyższa od obecnych notowań, a z drugiej strony o niejasny statut spółki zależnej, będącej głównym dostarczycielem surowca. – komentuje Przemek Staniszewski, analityk StockWatch.pl.

>> Widziałem orła cień – omówienie sprawozdania finansowego grupy Orzeł Biały

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT k2internt, Nowagala, orzbialy, PROJPRZEM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR