Paradoks wzrostów po złych informacjach. W Warszawie odbija m.in. JSW i PGNiG

Omawiane walory: , , ,

Kurz po negatywnym wyroku TSUE opadł i dziś notowania 11 z 14 obecnych na GPW banków rosną. Jednak prawdziwy paradoks obserwujemy za oceanem, gdzie kolejne fatalne dane makro stały się pretekstem... do wzrostów cen akcji.

PGNiG, JSW, BoomBit, Polnord, akcje, indeksy, komentarz,

Mapa rynku. Źródło ATTrader.pl

Inwestorzy giełdowi to niepoprawni optymiści. Szczególnie ci z USA. Dla normalnego człowieka kolejna zła informacja, to po prostu zła informacja i powód do zmartwień. Ale nie na Wall Street. Tam bardzo często „zła informacja to dobra informacja”. Tak też stało się wczoraj.

Opublikowany w czwartek indeks ISM dla sektora usług w USA nieoczekiwanie spadł we wrześniu do 52,6 pkt. z 56,4 pkt. Dane nie tylko pokazują, że spowolnienie, którego doświadcza znaczna grupa dużych światowych gospodarek, powoli dociera też do póki co odpornego na te wszystkie zawirowania amerykańskiego sektora usług, ale też dane były znacząco gorsze od prognoz. Oczekiwano bowiem odczytu na poziomie 55 pkt.

I być może ten wrześniowy spadek usługowego ISM tak by nie straszył, gdyby nie równoczesne tąpnięcie przemysłowego ISM (47,8 pkt. wobec prognozowanych 50,1 pkt.) i wizja otworzenia kolejnego frontu prowadzonych przez USA wojen handlowym. Mianowicie z Unią Europejską.

Co z takimi danymi zrobiło Wall Street? Wytłumaczyło sobie na swoją modłę. Wizja recesji i docierającej do USA eskalacji wojen handlowych, została przykryta przez wizję… kolejnych obniżek stóp procentowych przez Fed. W kąt poszły rozważania, jak spowolnienie i wzrost niepewności w globalnym handlu przełoży się zyski amerykańskich koncernów. Liczyło się tylko to, że będzie więcej taniego pieniądza. W efekcie Średnia Przemysłowa zamknęła dzień wzrostem o 0,47 proc., indeks S&P500 urósł o 0,8 proc., a Nasdaq Composite o 1,12 proc.

Wzrosty na Wall Street i związana z tym poprawa nastrojów na rynkach globalnych, wspiera dziś wzrosty cen akcji na GPW. W południe WIG20 testował poziom 2.111 pkt. (+0,6 proc.), WIG miał wartość 55.781 pkt. (+0,46 proc.), mWIG40 3.595 pkt. (+0,33 proc.),  sWIG80 11.383 pkt. (-0,12 proc.), a ponad 42 proc. wszystkich notowanych w Warszawie akcji zyskiwało na wartości.

Co ciekawe, emocje po wczorajszym zamieszaniu na bankach wywołanych wyrokiem TSUE ws. kredytów frankowych całkowicie opadły. Inwestorzy zaczęli nawet kupować przecenione spółki. W piątek w południe akcje 11 z 14 obecnych na GPW banków zyskują na wartości. Jedynym, który świeci na czerwono jest BOŚ. Wśród najmocniej drożejących dziś spółek są należące do Leszka Czarneckiego Idea Bank i Getin.

Notowania,banki

Notowania banków.

W indeksie WIG20 najmocniej zyskiwały akcje PGNiG (+3,2 proc.) i JSW (+2,9 proc.). Te pierwsze od połowy września mocno traciły na wartości, wybijając się wczoraj poniżej dołka z pierwszych dni września, wyznaczając przy okazji nowe 3-letnie minima. Akcje JSW natomiast w trendzie spadkowym są od początku roku 2018, i tylko w tym roku potaniały one o 67,5 proc.

Podobną strategię kupowania przecenionych akcji można też dostrzec na szerokim rynku. Dziś odbija m.in. BoomBit (14,90 zł; +7 proc.) oraz Polnord (3,90 zł; +9,2 proc.).

O ile w pierwszej połowie piątkowego handlu nastroje na GPW ukształtowały wczorajsze wzrosty na Wall Street, to w drugiej połowie dnia kluczowe będą dane z USA. Publikowany o godzinie 14:30 raporty nt. bezrobocia (prognoza: 3,7 proc.), zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (+145 tys.) i płacy godzinowej we wrześniu (prognoza: 3,2 proc. R/R), a w mniejszym stopniu sierpniowe dane nt. bilansu handlowego (prognoza: -54,5 mld USD), zdecydują o tym, czy warszawskie indeksy zamkną się na plusach, czy może jednak na minusach. Z punktu globalnych giełd istotne dziś mogą być jeszcze liczne wystąpienia członków Fed (w tym Powella). Jednak jako, że zaplanowane są one już po zamknięciu sesji na GPW, więc rodzimi inwestorzy będą mogli na nie reagować najwcześniej w poniedziałek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BoomBit, jsw, PGNiG, polnord, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Niewielkie wzrosty GPW ze znakiem zapytania, Polnord wybija się z konsolidacji

  Podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami wpisało się w lepsze nastroje na giełdach, pomagając dziś rosnąć warszawskiej giełdzie, ale zgodnie z oczekiwaniami nie wywołało euforii. Teraz rynki akcji będą potrzebowały nowych impulsów. Będą nimi wyniki spółek i dane makroekonomiczne.

 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.

 • PGNiG i JSW podpisały umowę dot. współpracy przy programie Geo-Metan w kopalni Budryk

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały umowę o przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego w ramach programu Geo-Metan. Prace będą prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk, która należy do JSW.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR