Pepco Group sprzeda akcje w IPO po 40 zł za sztukę

Omawiane walory:

Cena akcji w ofercie publicznej Pepco została ustalona na 40 zł za akcję. Do inwestorów indywidualnym trafi 2,5 mln akcji sprzedawanych, czyli 3,1 proc. oferty. Pozostałe 77,9 mln akcji trafi do portfeli inwestorów instytucjonalnych. Debiut spółki na GPW planowany jest na 26 maja.

Pepco,IPO,DEBIUT,OFERTA

(Fot. Pepco Group)

Na starcie IPO przedział cenowy ustalono na 38-46 zł za akcję, zaś maksymalną cenę dla inwestorów detalicznych na 46 zł za akcję. Ostatecznie inwestorzy obejmą papiery po cenie o 13 proc. niższej od maksymalnej. Na ten moment nie wiadomo, czy w transzy detalicznej zapisy będą redukowane.

IPO Pepco Group wciąż będzie jedną z największych ofert pierwotnych w historii GPW. Po kursie 40 zł za akcję wycena całej spółki wyniesie ok. 23 mld zł, co plasuje ją w ścisłej czołówce polskiej giełdy.

NAJWIEKSZE,SPOLKI,GPW,PEPCO

Źródło: Opracowanie własne/StockWatch.pl

>> Zobacz symulację debiutu post-money Pepco Group oraz porównanie do już notowanych spółek na GPW

Przedmiotem oferty publicznej Pepco Group jest nieco ponad 80 mln akcji należących do obecnych akcjonariuszy. Wpływy brutto wyniosą około 3,2 mld zł (0,7 mld euro). W ofercie sprzedawane są wyłącznie akcje obecnych akcjonariuszy, dlatego spółka z IPO nie otrzyma ani złotówki. Liczba akcji oferowanych może zostać zwiększona w ramach opcji dodatkowego przydziału do maksymalnie 92,44 mln akcji, przyznanej przez głównego akcjonariusza Pepco Holdco Limited w celu uzyskania dodatkowych wpływów brutto w wysokości około 0,9 mld zł (0,2 mld euro).

Free float wyniesie 20,1 proc. (w tym akcje sprzedane w wykonaniu opcji dodatkowego przydziału i akcje objęte przez podmioty finansujące (tj. Cornerstone Shares).

– Z dumą zmierzamy na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie przeprowadzając największą ofertę publiczną akcji w tym roku, dołączając jednocześnie do grona największych spółek notowanych w Warszawie. Nasza grupa działa na atrakcyjnym europejskim rynku w sektorze wielobranżowych sklepów dyskontowych. Z naszymi trzema wiodącymi na rynku markami – PEPCO, Dealz i Poundland –jesteśmy znakomicie przygotowani do tego, by wykorzystać ogromne możliwości rozwoju, jakie są przed nami. Cieszymy się z dużego zainteresowania i wsparcia ze strony szerokiego grona renomowanych inwestorów polskich i międzynarodowych oraz z dużego popytu ze strony inwestorów indywidualnych. Wszyscy oni docenili nasze dotychczasowe osiągnięcia finansowe i wyraźnie nakreśloną wizję długoterminowego wzrostu. Rozwój naszej Grupy i sieci sklepów możemy z łatwością finansować z osiąganych przez nas przepływów pieniężnych – powiedział dyrektor generalny (CEO) Pepco Group Andy Bond, cytowany w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Grupa prowadzi działalność w dwóch segmentach rynkowych: poprzez Pepco (wiodącą w Europie Środkowo-Wschodniej sieć wielobranżowych sklepów dyskontowych; wg stanu na 31 marca 2021 r., Pepco prowadziło 2 229 sklepów w 13 krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz we Włoszech) oraz Poundland/Dealz (sieć sklepów działających w modelu zakupów impulsowych artykułów spożywczych, ogólnego przeznaczenia, sezonowych i artykułów pierwszej potrzeby sprzedawanych w formule cen jednorodnych. Sieć działa od 1990 r. w Wielkiej Brytanii pod marką Poundland, prowadząc 818 sklepów, wg stanu na 31 marca 2021 r.) W ramach międzynarodowej ekspansji Poundland, w 2011 r. wprowadzona została marka Dealz, która wg stanu na 31 marca 2021 r. prowadziła 199 sklepów w Irlandii, Hiszpanii i Polsce. Większe sklepy Poundland oferują produkty pierwszej potrzeby, ubrania i inne artykuły detaliczne, podczas gdy sklepy Dealz i mniejsze sklepy Poundland sprzedają artykuły szybkozbywalne, ogólnego przeznaczenia i artykuły pierwszej potrzeby).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o pepco)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR