PGNiG miało wstępnie 0,25 mld zysku netto, 1 mld zł EBITDA w II kw. 2019 r.

Omawiane walory:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) według wstępnych szacunków miało 0,25 mld zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2019 r. wobec 0,7 mld zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 1 mld zł wobec 1,63 mld zł rok wcześniej.

Fot. PGNiG

PGNiG podał, że na wynik EBITDA w II kw. wpływ miał odpis aktualizujący majątek trwały (GK PGNiG razem) wysokości 240 mln zł.

W II kw. 2019 r. na 1 mld zł EBITDA grupy złożyło się 0,69 mld zł wypracowane przez segment Poszukiwania i Wydobycia, -0,16 mld zł w segmencie Obrót i Magazynowanie, 0,49 mld zł w Dystrybucji i 0,11 mld zł w Wytwarzaniu.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W segmencie Poszukiwanie i Wydobycie na wynik finansowy za 2 kw 2019 r. największy wpływ miało kilka czynników. Na wyniku odbił się spadek wolumenu wydobycia ropy naftowej w Norwegii o 17 proc. w relacji do II kwartału 2018 r. Wpływ miały również niższe r/r notowania cen produktów, w tym ceny kwartalnej ropy naftowej Brent w USD/bbl o 8 proc. oraz ceny gazu Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii o 31 w porównaniu do II kwartału 2018 r. Do tego dochodzi zmiana stanu odpisów aktualizujących majątek trwały w wysokości -206 mln zł.

W segmencie Obrót i Magazynowanie na wynik finansowy wpłynął przede wszystkim wzrost kosztów pozyskania gazu, głównie na skutek wzrostu 9-miesięcznej średniej ceny ropy naftowej Brent w USD/bbl o 14 proc., a także istotny spadek ceny gazu na TGE, mającej wpływ na poziom ceny przekazania gazu z wydobycia krajowego do segmentu Obrót i Magazynowanie. Na wyniku odbiła się również wyższa o 2,5 proc. średnia cena za paliwo gazowe w nowej taryfie detalicznej obowiązującej od 15 lutego 2019 r. PGNiG zwiększył także odpis na zapasie gazu o -152 mln zł, przy rozwiązaniu odpisu gazu na +7 mln zł w II kw. 2018 r. Do tego dochodzi wynik na realizacji instrumentów zabezpieczających objętych rachunkowością zabezpieczeń odniesiony na rachunek zysków i strat, w wysokości +102 mln zł (w II kwartale 2018 r.: -168 mln zł).

Z kolei w segmencie Dystrybucja na wynik wpłynęły niższa o 5 proc. taryfa za usługę dystrybucji gazu, obowiązująca od 15 lutego 2019 r., a także niższa średnia temperatura w II kwartale 2019 r. o 1,6 °C r/r. Na wynik finansowy tego segmentu wpłynęło również saldo przychodów i kosztów z tytułu bilansowania systemu: +181 mln zł w II kwartale 2019 r. wobec +226 mln zł rok wcześniej.

W segmencie Wytwarzanie do wyniku finansowego dorzuciły się wyższe o 28 proc. r/r przychody ze sprzedaży ciepła na skutek niższej średniej temperatury w II kwartale 2019 r. i wyższych wolumenów produkcji ciepła. Wyższe o 58 proc. r/r okazały się także przychody ze sprzedaży energii elektrycznej będące wynikiem wyższych notowań cen energii elektrycznej. Do tego dochodzą jeszcze wyższe koszty węgla do produkcji.

Zysk operacyjny za II kw. br. to szacunkowo 0,29 mld zł wobec 0,97 mld zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły wstępnie 8,28 mld zł wobec 7,64 mld zł rok wcześniej.

PGNiG podkreśla, że prezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Powyższe wyniki będą podlegać jeszcze weryfikacji przez biegłego rewidenta. Publikacja raportu okresowego za II kw. 2019 roku nastąpi 22 sierpnia 2019 roku.

PGNiG podał także, że w I półroczu 2019 wypracował 1,31 mld zł skonsolidowanego zysku netto wobec 2,27 mld zł rok wcześniej, przy przychodach na poziomie 22,62 mld zł wobec 20,89 mld zł rok wcześniej.

Skonsolidowany wynik EBITDA wyniósł 3,17 mld zł wobec 4,3 mld zł w I półroczu 2018 r. Zysk operacyjny wyniósł 1,67 mld zł w I półr. 2019 r. wobec 2,97 mld zł w roku poprzednim.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG chce uwolnić się od kontraktu jamalskiego

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało rosyjskiemu koncernowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania tzw. kontraktu jamalskiego z września 1996 r. Umowa wygasa z końcem grudnia 2022 r.

 • WIG20 testuje ważny opór, w grze Orange, PGNiG i Idea Bank

  WIG20 znalazł się w ciekawym momencie. Jeśli indeks pokona dzisiaj wrześniowy szczyt, otworzy sobie drogę na północ. Łatwo jednak nie będzie. Giełdy w Europie świecą na czerwono, a najnowsze wyniki polskich spółek pozostawiają wiele do życzenia.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Paradoks wzrostów po złych informacjach. W Warszawie odbija m.in. JSW i PGNiG

  Kurz po negatywnym wyroku TSUE opadł i dziś notowania 11 z 14 obecnych na GPW banków rosną. Jednak prawdziwy paradoks obserwujemy za oceanem, gdzie kolejne fatalne dane makro stały się pretekstem... do wzrostów cen akcji.

 • PGNiG wygrało z Gazpromem spór o gazociąg Opal

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL - uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100 proc., podało Ministerstwo Energii.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR