PGNiG miało wstępnie 1,3 mld zł zysku netto w IV kwartale 2020 r.

Omawiane walory:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo miało 1,3 mld zł skonsolidowanego zysku netto w IV kwartale 2020 r. wobec 0,03 mld zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 2,32 mld zł wobec 1,58 mld zł rok wcześniej, podała spółka, prezentując szacunkowe dane.

pgnig, akcje, wyniki,

(Fot. spółka)

Skonsolidowany zysk na działalności operacyjnej wyniósł 1,34 mld zł wobec 0,63 mld zł rok wcześniej, podano w komunikacie.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 11,77 mld zł wobec 12,37 mld zł rok wcześniej.

– Zarząd PGNiG informuje, że nastąpiła aktualizacja wielkości odpisów aktualizacyjnych za IV kwartał 2020 r., które łącznie z kosztami odwiertów negatywnych i spisanej sejsmiki pomniejszyły skonsolidowany wynik operacyjny grupy kapitałowej PGNiG za IV kwartał 2020 r. o około -0,85 mld zł – czytamy w komunikacie.

>> „Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)”?

Wyższy – w stosunku do wcześniej zakładanego – poziom odpisów aktualizujących wynika przede wszystkim ze zmiany sposobu prezentacji odpisów w sprawozdaniu finansowym spółki PGNiG Upstream Norway AS (PUN) za 2020 r.

– Zgodnie z nowym sposobem prezentacji, w IV kwartale 2020 r. PUN dokonało zwiększenia odpisów aktualizacyjnych (ujmowanych w EBIT) i jednocześnie zmniejszenia salda podatku odroczonego. Zmiana sposobu prezentacji nie ma wpływu na wynik netto osiągnięty przez PUN – wyjaśniono.

Na szacunkowe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej PGNiG w IV kwartale 2020 r. wpływ miały:

W segmencie Poszukiwanie i Wydobycie na szacunkowe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej PGNiG wpłynęły:

 • niższe r/r notowania kwartalnej ceny ropy naftowej Brent w USD/bbl o -29% oraz wyższe notowania ceny gazu Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii o +14% w porównaniu do IV kw. 2019 r.;
 • zawiązanie odpisów aktualizujących majątek trwały w segmencie w kwocie około -677 mln zł;
 • wzrost wolumenu wydobycia ropy naftowej i kondensatu o 58 tys. ton (+48% r/r) w Norwegii w relacji do IV kwartału 2019 r.

Z kolei w segmencie Obrót i Magazynowanie wyniki były pod wpływem:

 • zastosowania nowej formuły cenowej w rozliczeniach za gaz dostarczany na podstawie kontraktu jamalskiego po wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie;
 • wzrostu cen gazu na rynkach energii w II połowie 2020 r.;
 • niższej o 10,6 proc. średniej cenie za paliwo gazowe w taryfie detalicznej od 1 lipca 2020 r.;
 • kwoty zawiązania odpisów na zapasie gazu na poziomie ok. -1 mln PLN w IV kw. 2020 r., przy -339 mln zł w IV kw. 2019 r.;
 • wyniku na realizacji instrumentów zabezpieczających objętych rachunkowością zabezpieczeń: (1) ujętych w przychodach ze sprzedaży w wysokości -14 mln zł (w IV kw. 2019 r.: +188 mln PLN), (2) ujętych w zapasie gazu jako zmniejszenie kosztu pozyskania +78 mln zł (w IV kw. 2019 r.: -19 mln zł).

Następnie w segmencie Dystrybucja na wynik wpłynęły:

 • wyższa o 3,5 proc. taryfa za usługę dystrybucji gazu, obowiązująca od 3 kwietnia 2020 r.
 • niższa średnia temperatura w IV kw. 2020 r. o -1,5°C r/r;
 • saldo przychodów i kosztów z tytułu bilansowania systemu: +11 mln zł w IV kw. 2020 r. wobec -174 mln zł rok wcześniej.

W segmencie Wytwarzanie na szacunkowe wyniki finansowe wpłynęły:

 • wyższa taryfa za wytwarzanie i przesył ciepła dla PGNiG Termika SA od 1 lipca 2020 r. o +11,84 proc. i od 1 września 2020 r. o +3,22 proc.;
 • wyższa taryfa o +9,00 proc. dla PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa SA od 1 lipca 2020 r.
 • wyższe przychody ze sprzedaży ciepła o +16 proc. r/r, przy niższej średniej temperaturze w IV kwartale 2020 r. i nieznacznie wyższych wolumenach produkcji ciepła;
 • niższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z wytwarzania o -8 proc. r/r przy niższym wolumenie sprzedaży o -9 proc. r/r;
 • niższe o -5 proc. r/r koszty węgla do produkcji – czytamy dalej.

W całym 2020 r. skonsolidowany wynik netto wyniósł – według wstępnych szacunkowych danych – 7,34 mld zł wobec 1,37 mld zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął odpowiednio: 13,01 mld zł wobec 5,5 mld zł rok wcześniej, a EBIT – odpowiednio: 9,59 mld zł wobec 2,45 mld zł.

Skonsolidowane przychody w 2020 r. wyniosły 39,2 mld zł wobec 42,02 mld zł w 2019 r.

Prezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Powyższe wyniki będą podlegać weryfikacji przez biegłego rewidenta. Publikacja skonsolidowanego raportu rocznego za 2020 rok nastąpi w dniu 25 marca 2021 roku, podsumowano.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o PGNiG)

 • WIG20 walczy o dużą stawkę, w grze Asbis, KGHM i Orlen

  Poranny atak WIG20 na strefę oporu 2.022-2.029 pkt. się nie powiódł. Ale nic straconego. Dobre nastroje na rynkach akcji, w połączeniu z sezonem wyników na Wall Street i serią popołudniowych danych makro z USA, tworzą szansę na kolejny atak.

 • Przedświąteczne wzrosty na GPW, w centrum uwagi CD Projekt, JSW i Action

  Ostatnia przed Świętami Wielkanocnymi sesja na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem wzrostów. W centrum uwagi znajduje się m.in. odreagowujący CD Projekt, ale też CCC, JSW, PGNIG, Action i Bioton.

 • Grupa PGNiG zainwestowała w producenta systemów cyberbezpieczeństwa

  Spółka PGNIG Ventures, która w Grupie Kapitałowej PGNIG pełni rolę funduszu typu corporate venture capital, objęła akcje ICsec, polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. Wartość inwestycji to 4 mln zł.  

 • Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki

  Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.

 • KGHM, PGNiG i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  KGHM drożejący wraz z cenami miedzi, PGNIG rosnący po wynikach i odreagowujące spadki akcje Dino Polska windują w czwartek indeks WIG20. Na szerokim rynku wyróżnia się Echo, Ursus i Braster.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR