PGNiG planuje realizacje 20 kolejnych odwiertów w obszarze złoża Przemyśl

Omawiane walory:

Spółka złożyła wniosek w sprawie odnowienia koncesji na największe w Polsce złoże gazu Przemyśl i spodziewa się pozytywnej decyzji "w krótkim czasie". Firma zapowiada również rozpoczęcie prac "w terenie" w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) we wrześniu tego roku.

Fot. PGNiG

Spółka złożyła wniosek o odnowienie koncesji na złoże gazu Przemyśl, spodziewa się pozytywnej decyzji w najbliższym czasie. Złoże Przemyśl jest eksploatowane od ponad 60 lat. Pierwotnie jego potencjał określono na 74 mld m3 gazu, wydobyto blisko 65 mld m3 i przewidywano jego fazę schyłkową. Dzięki podejściu, wykorzystującemu nowoczesną technologię, podjęto decyzję o ponownych badaniach i rewitalizacji złoża – obecnie PGNiG szacuje jego potencjał na 20 mld m3 gazu ziemnego.

– Jeśli chodzi o plany na 2019-2021, to w horyzoncie VIIIa wytypowane zostały 4 pady, czyli miejsca, gdzie będziemy kontynuować działalność wiertniczą – wskazał prezes Woźniak podczas konferencji prasowej w Przemyślu.

Na jednym padzie wykonywane jest po 3-5 otworów.

W horyzontach IX-XI planowane jest wykonanie 4 odwiertów o głębokości ok. 2.500 m i kontynuacja rozpoznania południowo-wschodniej części złoża.

Zaplanowane prace to 40 odwiertów w ciągu 5-8 lat, a łączne nakłady to ok. 800 mln zł, wynika z prezentacji spółki.

– W naszym systemie finansowym nie dorośliśmy do tzw. RBL, czyli reserve-based loans. Na takim przykładzie, jak Przemyśl można by było się pokusić o kredyt na złoże, to by nam uwolniło środki na inne cele – powiedział też Woźniak zapytany o perspektywy finansowania tych nakładów.

– W tym roku planujemy jeszcze realizację trzech otworów i pogłębianie kolejnego. Szacujemy, iż w pierwszym roku eksploatacji tych odwiertów, wydobycie osiągnie poziom około 100 mln m3 – poinformował także prezes.

W ramach planu prac poszukiwawczych PGNiG zakłada w następnych latach realizację kolejnych 20 otworów i pogłębianie istniejących już w obszarze złoża.

Rozpoczęto również ocenę zachodnich elementów złoża Przemyśl, tj. obszarów Maćkowice i Tuligłowy. W pierwszej kolejności nastąpi pogłębienie starszych otworów, co pozwoli na dokładną analizę niżej zalegających horyzontów.

>> Import drogiego gazu szkodzi wynikom od razu – omówienie sprawozdania finansowego PGNiG po I kw. 2019 r.

Według szacunków PGNiG, w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu, gdzie znajduje się złoże Przemyśl, wzrośnie o 28 proc. do 1,75 mld m3 rocznie. Oznacza to większe bezpieczeństwo energetyczne kraju i dodatkowe korzyści dla regionu.

Odnośnie inwestycji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, prezes Woźniak zapowiedział rozpoczęcie prac w terenie na jesień tego roku.

– Jesteśmy w trakcie rozpoznania terenu, od września wchodzimy w teren. W lipcu i sierpniu są tam tak wysokie temperatury, że nie da się prowadzić prac – powiedział Woźniak podczas konferencji prasowej w Przemyślu.

W styczniu 2018 r. PGNiG, Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC podpisali umowę, która umożliwia polskiej spółce poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w emiracie Ras al-Chajma.

Zgodnie ze statystykami OPEC, cytowanymi wówczas przez PGNiG, udokumentowane zasoby węglowodorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynoszą prawie 98 mld baryłek ropy naftowej i 6 bilionów m3 gazu ziemnego. Produkcja ropy naftowej sięga 3 mln baryłek dziennie, a w przypadku gazu przekracza 54 mld m3 rocznie.

Prezes Woźniak szacuję, iż tegoroczne zużycie gazu wyniesie łącznie około 19 mld m3.

– [W tym roku] może być więcej niż 18 mld m3 […] i może podejść pod 19 mld m3. Co prawda, żadna duża inwestycja gazowa nie jest przewidziana do uruchomienia, oprócz Stalowej Woli, więc skokowego wzrostu nie będzie w tym roku, będzie w przyszłym – powiedział prezes.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG chce uwolnić się od kontraktu jamalskiego

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało rosyjskiemu koncernowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania tzw. kontraktu jamalskiego z września 1996 r. Umowa wygasa z końcem grudnia 2022 r.

 • WIG20 testuje ważny opór, w grze Orange, PGNiG i Idea Bank

  WIG20 znalazł się w ciekawym momencie. Jeśli indeks pokona dzisiaj wrześniowy szczyt, otworzy sobie drogę na północ. Łatwo jednak nie będzie. Giełdy w Europie świecą na czerwono, a najnowsze wyniki polskich spółek pozostawiają wiele do życzenia.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Paradoks wzrostów po złych informacjach. W Warszawie odbija m.in. JSW i PGNiG

  Kurz po negatywnym wyroku TSUE opadł i dziś notowania 11 z 14 obecnych na GPW banków rosną. Jednak prawdziwy paradoks obserwujemy za oceanem, gdzie kolejne fatalne dane makro stały się pretekstem... do wzrostów cen akcji.

 • PGNiG wygrało z Gazpromem spór o gazociąg Opal

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL - uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100 proc., podało Ministerstwo Energii.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR