PKO BP chce przejąć kolejne aktywo finansowe w 2020 r.

Omawiane walory:

PKO Bank Polski jest zainteresowany przejęciami podmiotów o aktywach ponad 100 mld zł i planuje kolejną akwizycję w 2020 roku, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło. PKO BP będzie przyglądał się mBankowi, ale nie oznacza to zrealizowania transakcji kupna tego aktywa. Wycena mBanku może być benchmarkiem dla potencjalnych wycen innych banków, ocenił prezes.

Fot. PKO BP/FB

– Jeśli chodzi o transakcję przejęć aktywów finansowych w Polsce, to od dłuższego czasu co roku dokonujemy jakiejś transakcji – mniejszej lub większej. […] Spodziewam się, że w roku 2020 również jakieś aktywo finansowe zostanie przejęte przez nasz bank, chyba, że uznamy, iż pomimo tego, że jest wystawione na sprzedaż, to nie będzie nam odpowiadało ze względów czy to jakościowych, czy to cenowych – powiedział Jagiełło dziennikarzom.

Powtórzył, że PKO BP jest zainteresowany przejęciem atrakcyjnych aktywów finansowych na poziomie ponad 100 mld zł. Jagiełło wskazał, że dotyczy to zarówno kwestii jakościowych, jak i ilościowych, ale wówczas bardzo ważny jest element cenowy.

– mBank jest bankiem dużym, spełnia nasze wcześniejsze oczekiwania dotyczące rozmiarów finansowych, czyli aktywów powyżej 100 mld zł. Naturalnie, będziemy się temu przyglądali. Przyglądanie nie oznacza od razu chęci konsumpcji – zaznaczył także prezes o zainteresowanie PKO BP przejęciem mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Prezes poinformował, że proces koncentracji na polskim rynku bankowym będzie postępował.

– Na rynku polskim będzie postępowała koncentracja banków. Obecna fala, która nas czeka dotyczy banków europejskich, ponieważ proces, który nazywa się Bazylea III albo Bazylea IV będzie zmuszał banki europejskie do prób poszukiwania kapitału i mogą to robić na dwa sposoby – pierwszy bardzo trudny poprzez emisję nowych akcji […] albo [drugi] poprzez delewaryzację – zmniejszenie aktywów ważonych ryzykiem. To może dotyczyć innych [niż mBank] banków europejskich obecnych w Polsce, które będą chciały sprostać wymogom Bazylei IV poprzez wyjście z Polski – powiedział Jagiełło.

– To będzie proces, to nie będzie jednorazowa rzecz i w tym sensie wycena mBanku może być takim benchmarkiem dla potencjalnych wycen innych banków, jeśli uznają, że to jest jedyny sposób na podwyższenie kapitałów, którego będzie wymagała Bazylea IV – podkreślił.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 328,99 mld zł na koniec II kw. 2019 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR