Podaż przycisnęła WIG20 do ściany. W górę CD Projekt i Lubawa

Omawiane walory: , , , , , ,

Zepchnięty do defensywy WIG20 ponownie toczy walkę o utrzymanie ważnego wsparcia na 2.200 pkt. Z kolei wśród średnich i małych spółek warto odnotować bardzo dobre wyniki roczne CD Projektu i Lubawy.

Czwartkowa sesja na zachodnioeuropejskich rynkach przebiega w dość sennych nastrojach. Główne indeksy w Paryżu, Londynie czy we Frankfurcie tkwią w okolicach poziomu odniesienia. Nieco większe odchylenia obserwujemy na indeksach giełd z koszyka emerging markets. Węgierski BUX traci 0,75 proc., a polski WIG20 spada o blisko 0,5 proc. Tym samym notowania krajowych blue chipów ponownie toczą walkę o utrzymanie okrągłego poziomu 2.200 pkt. Nieco mniejsze spadki notują giełdowe misie – mWIG40 cofa się o 0,2 proc., a sWIG80 o 0,25 proc. Kilka minut po 12:00 wartość obrotów na całym rynku wyniosła 280 mln zł, co jest wynikiem o 1/5 niższym niż wczoraj o tej samej porze.

Na rynku walutowym do łask wraca dolar amerykański. Przedstawiciele FED sygnalizują, że w br., jeśli dane makro będą dobre, może być więcej podwyżek stóp procentowych. Eric Rosengren przedstawiciel rezerwy federalnej z Bostonu uważa, że stopy powinny być podnoszone na co drugim posiedzeniu, co daje łącznie 4 podwyżki w tym roku. W podobnym tonie wypowiedział się również prezes FED z San Francisco John Williams. W południe notowania EUR/USD wskazują 1,07, a za jednego dolara płacimy 3,93 zł.

CD Projekt zarobił na czysto ćwierć miliarda złotych w 2016 r.

Na GPW tematem dnia jest kolejna porcja wyników rocznych. W centrum uwagi jest raport CD Projektu, którego akcje drożeją o 5 proc. Producent gier wypracował bardzo dobre wyniki w IV kwartale 2016 roku. Zyski netto oraz EBITDA wyniosły odpowiednio 79,30 mln zł oraz 97,40 mln zł i przebiły rynkowy konsensu o 1/4 proc. Pozytywnie zaskoczyła także marżowość spółki, która okazała się średnio o 6 pkt. proc. wyższa niż oczekiwania analityków. Według maklerów bardzo dobre wyniki to głównie efekt wygenerowania wyższej sprzedaży w segmencie produkcji gier. >> Czytaj więcej

W indeksie blue chipów z przeceną zmagają się walory: PGE (-2 proc.), PGNiG (-1,2 proc.) i Energa (-1,8 proc.). Spółki poinformowały o zamiarze dokapitalizowania fuzji Polskiej Grupy Górniczej z Katowickiem Holdingiem Węglowym. Kwota w przypadku gazowego giganta wyniesie 300 mln zł, a każda ze spółek energetycznych wyłoży po 100 mln zł.

Dodatkowo Energa opublikowała zgodne z wcześniejszymi szacunkami wyniki za 2016 rok. EBITDA wyniosła 2,02 mld zł, a przychody odnotowały wartość 10,18 mld zł. Z kolei wynik neto i zysk operacyjny są nieznacznie poniżej oczekiwań i wynoszą odpowiednio 151 mln zł i 487 mln zł. Miniony rok charakteryzował się znacznym spadkiem marżowości grupy. Dodatkowo w całym 2016 roku Energa wyprodukowała o 5 proc. mniej energii elektrycznej. Główną przyczyną niższej efektywności był remont kapitalny jednego z bloków w elektrowni Ostrołęka. Na rok 2017 grupa zaplanowała CAPEX w segmencie dystrybucja w wysokości 1,3 mld zł, wobec 1,26 mld zł rok wcześniej, a w segmencie wytwarzania 0,30 mld zł, wedle 0,25 mld zł.

Na szerokim rynku warto odnotować kilkuprocentowe wzrosty na kursie akcji Lubawy (+6,5 proc.). Spółka także pochwaliła się bardzo dobrymi wynikami za 2016 rok. Zysk netto był ponad 4-krotnie wyższy niż rok temu i wyniósł 11,2 mln zł. Przychody urosły o 14 proc. r/r i odnotowały wartość 274 mln zł. Zarząd podkreśla w szczególności udany IV kwartał, która charakteryzował się znaczącym wzrostem sprzedaży. Dodatkowo pozytywnie zaskoczyła wyższa od oczekiwanej efektywność sprzedaży w segmencie tkanin i materiałów reklamowych.

W czwartek przecenę kontynuują notowania giełdowych funduszy inwestycyjnych. Powodem spadków jest propozycja KNF dotycząca wprowadzenia unijnej dyrektywy MIFID II w zakresie wynagradzania dystrybutorów jednostek funduszy inwestycyjnych. Regulator proponuje ograniczenie wysokości opłat za zarządzanie funduszami otwartymi do maksymalnie 2 proc. wartości aktywów. Dodatkowo rozważa ograniczenie opłaty manipulacyjnej przy odkupieniu jednostek uczestnictwa do wysokości 2 proc. wartości wypłacanych środków. W południe akcje Skarbiec tracą ponad 3 proc., a Quercus TFI zniżkują o 2,6 proc.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, energa, lubawa, PGE, PGNiG, quercus, skarbiec, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Analiza techniczna 4 największych spółek na warszawskiej giełdzie

  Początek kwietnia przyniósł spore przetasowania na liście największych pod względem kapitalizacji spółek na warszawskiej giełdzie. Między PKO BP i CD Projektem trwa zacięta walka o fotel lidera, a między Orlenem i PZU o miejsce na podium. StockWatch.pl sprawdził, kto w wielkiej czwórce ma największy potencjał wzrostowy od strony technicznej.

 • Mocne wzrosty na GPW, w grze CD Projekt, Farm 51 i Lubawa

  Mniejsza dynamika zgonów we Francji i Włoszech tchnęła w giełdy nową nadzieję. Indeks WIG20 testuje najwyższe poziomy od 11 marca. Dalej gorąco jest na spółkach gamingowych i tych, które mogą zyskać na epidemii koronawirusa.

 • Spółki biją na alarm. Lotos i Orlen bohaterami sesji

  Europejskie giełdy uginają się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółek. Coraz więcej z nich mówi wprost "idzie potężny kryzys". GPW na powierzchni utrzymują drożejące koncerny paliwowe, wespół z CD Projektem i Budimeksem.

 • Gamingowy kwiecień w StockWatch.pl. Zapraszamy na czaty inwestorskie

  Zostań w domu i weź udział czatach inwestorskich. W kwietniu StockWatch.pl zorganizuje kilkanaście spotkań online z przedstawicielami spółek gamingowych, startupami i nie tylko. Już teraz zapraszamy na czaty z takimi spółkami jak CD Projekt, PlayWay, BoomBit czy Starward Industries. Kolejne terminy i spółki już wkrótce!

 • CD Projekt największą spółką na warszawskiej giełdzie

  Koronabessa przyniosła historyczne przetasowania wśród największych spółek na GPW. Tym razem zmiana nastąpiła w fotelu lidera. Po wielu miesiącach absolutnej dominacji, PKO BP spadł na drugie miejsce. Palmę pierwszeństwa po największym polskim banku przejął producent gier wideo.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR