Polna chce wydać prawie 10 mln zł na skup akcji własnych

Omawiane walory:

Producent automatyki kojarzony ze Zbigniewem Jakubasem zaproponował w buy backu cenę 14 zł za papier. Ta propozycja zawiera 32-proc. premię do średniego kursu z ostatnich sześciu miesięcy i 20-proc. do średniej z ostatniego roku.

W tym roku fani wezwań mają żniwa, bo znaczący inwestorzy hurtem skupują z rynku dobre spółki. Tylko w tym tygodniu wezwanie najpierw ogłosił Tell, a teraz Polna. Obie spółki uczyniły to w ramach buy backu.

Producent urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej i ciepłowniczej wezwał do sprzedaży 688.484 akcji własnych, dających 32,58 proc. głosów na walnym. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 4 lipca 2012 r. Akcje będą skupowane po 14 zł za sztukę. Zaproponowana cena jest wyższa od średniej z ostatnich sześciu miesięcy (10,62 zł) oraz dwunastu miesięcy (11,70 zł).

>> Zobacz jak Tell zamierza skupić swoje akcje. >> Tell wzywa do sprzedaży własnych akcji po 14 zł.

Zaplanowany w wezwaniu skup akcji może pochłonąć ponad 9,6 mln zł, a środki na ten cel będą pochodziły w części z kredytu. Pod koniec ubiegłego roku Polna wydała na buy back prawie 2,5 mln zł nabywając akcje po średniej cenie 10,54 zł oraz 11 zł. Wówczas wśród sprzedających był Zbigniew Jakubas.

W I kwartale przychody spółki wzrosły do 8,2 mln zł z 6,7 mln zł zanotowanych rok wcześniej. Polna zamieniła tez straty na zyski. Wynik EBIT wyniósł 247 tys. zł wobec 191 tys. zł straty w I kwartale 2011 roku. Zysk netto stanowił 100 tys. zł, a rok wcześniej było to 82 tys. zł na minusie. Z bilansu wynika, że zobowiązania długoterminowe nie zmieniły się, a krótkoterminowe wzrosły z 3,4 mln zł na koniec 2011 roku do 4,9 mln zł na koniec marca. W tym samym okresie środki pieniężne i ich ekwiwalenty zwiększyły się nieznacznie z 6,75 mln zł do 6,85 mln zł.

Na piątkowej sesji akcje spółki zaczęły od niewyraźnego wzrostu by później mocniej spaść, ale wszystko przy nikłych obrotach. Za to wyraźniejszy ruch w górę obserwowaliśmy dzień wcześniej. Niemniej piątkowa wycena zakładów automatyki jest sporo niższa od ceny w wezwaniu. W tym roku spółka może pochwalić się ładnym wzrostem kursu na tle słabego rynku. Od początku roku jej notowania zyskały ponad 26 proc. w porównaniu do wczorajszego zamknięcia.

>> W serwisie znajdziesz komplet najnowszych informacji. >> Zobacz analizę fundamentalną oraz wskaźniki na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o POLNA)

 • Prognozy dywidendy na 2016 rok z pięciu hojnych spółek

  Do wyjątków należą spółki, które co roku wypłacają wysoką dywidendę. Dobra passa w każdej chwili może zostać przerwana, dlatego StockWatch.pl na bazie wyników za I półrocze sprawdził, jak wyglądają szanse na podtrzymanie dobrej tradycji u najhojniejszych dotąd spółek.

 • Inwestorzy są nadal ostrożni, rosną PKM Duda, Polna i Budimex

  Środowe notowania indeksów sugerują, że pomimo pozytywnych rozstrzygnięć na Wschodzie inwestorzy pozostają ostrożni. Uwaga przeniosła się również na inne czynniki. FED prawdopodobnie po raz kolejny ograniczy dzisiaj programu QE3, ale ważniejsze będą prognozy ekonomiczne dla USA.

 • W wezwaniu na ZA Polna nie złożono ani jednego zapisu

  Wezwanie na 21 proc. akcji producenta aparatury przemysłowej ogłoszone przez Zbigniewa Jakubasa zakończyło się fiaskiem. Bierność inwestorów mogła wynikać z poczucia niesatysfakcjonującej ceny.

 • Raport: Zostało jeszcze ćwierć miliarda zł na skupy akcji własnych

  Kryzys to nie tylko znaczne przeceny akcji, ale także mniej okazji do inwestowania kapitału. Dlatego już od wielu miesięcy spółki zwracają pieniądze akcjonariuszom prowadząc skup akcji własnych. StockWatch.pl podsumował dotychczasowe dokonania na tym polu i oszacował, ile jeszcze pieniędzy mają na ten cel najważniejsze spółki prowadzące skupy.

 • Podsumowanie październikowych transakcji insiderów i dużych inwestorów

  Październikowe wzrosty są już tylko wspomnieniem, ale warto wiedzieć, że zwiększony popyt nie pochodził ani z TFI, ani ze strony insiderów. Fundusze cały czas sprzedawały akcje, chowając się poniżej progu 5 proc. Kto kupował? StockWatch.pl prześledził październikowe transakcje.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR