Podsumowanie październikowych transakcji insiderów i dużych inwestorów

Październikowe wzrosty są już tylko wspomnieniem, ale warto wiedzieć, że zwiększony popyt nie pochodził ani z TFI, ani ze strony insiderów. Fundusze cały czas sprzedawały akcje, chowając się poniżej progu 5 proc. Kto kupował? StockWatch.pl prześledził październikowe transakcje.

Choć indeks szerokiego rynku zyskał w minionym miesiącu 7,5 proc., to jednak nie wszystkie grupy inwestorów kwapiły się do kupowania akcji. Sytuacja przypominała tę z dużo gorszego pod względem stopy zwrotu i bardziej nerwowego września. Nadal większą skłonność do kupowania wykazywały Otwarte Fundusze Emerytalne, a do sprzedaży Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Wcześniejsze silne przeceny sprawiły, że cały czas w przewadze są menedżerowie kupujące akcje własnych spółek, a nie pozbywających się ich. Nie widać także końca letnio-jesiennej mody na buy backi.

Fundusze emerytalne trzymają się swoich strategii i dokupują akcje głównie małych i średnich spółek. We wrześniu dużą aktywnością wyróżniał się ING OFE, ten fundusz kupował także w październiku. Dzięki ostatnim zakupom ING OFE przekroczył 10-proc. udział w kapitale GTC, a w wypadku spółki Kruk jego zaangażowanie przekroczył 5 proc. Na zakupy wybrał się także Generali OFE. Swoje zainteresowanie skierował ku Agrotonowi, zwiększając stan posiadania do 5,03 proc. z 4,91 proc. Pod koniec miesiąca Aviva OFE przekroczył 5-proc. próg w Kogeneracji. Udziały funduszu skoczyły z 4,89 do 5,09 proc. Inny fundusz – PZU OFE dokupił akcji Almy. Tu zaangażowanie wzrosło z 14,29 do 14,61 proc. w kapitale zakładowym. Ten sam fundusz dokupił akcji Mostostalu Warszawa, przekraczając poziom 17 proc. udziałów. Akcje spółki AB, dystrybutora sprzętu IT dokupił PKO BP Bankowy OFE. Warto jeszcze dodać, że fundusze emerytalne zdecydowały się zamykać swoje pozycje na Elstarze, ale to miało związek z wcześniej ogłoszonym wezwaniem przez koncern ADM.

>> Śledź na bieżąco statystyki dużych transakcji w nowym serwisie ATTrader.pl

Masowe umorzenia w TFI nie dają wyboru funduszom inwestycyjnym. Sporo było transakcji sprzedaży ze strony funduszy, w wyniku których ich udziały spadały poniżej 5 proc. To w konsekwencji stwarza możliwość dalszej, już cichej sprzedaży. BZ WBK TFI zdecydował na takie ograniczenie swoich udziałów w stosunku do Orbisu (z 5 proc. na 4,84 proc.). Inny fundusz – Millennium TFI zszedł po niżej 5 proc. w Graalu. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o akcje Comarchu, gdzie BZ WBK TFI zredukował zaangażowanie z 5,08 na 4,95 proc. w głosach. Innym funduszem, który postanowił zejść poniżej 5-proc. progu był Pioneer Pekao IM, który zmniejszył swoje udziały w Getin Holding do 4,98 proc. z 5,21 proc. wcześniej. Także ING TFI wykonało podobny ruch w stosunku do spółki Ferro. Ten sam fundusz zmniejszył udziały w Projprzemie (z 5,02 proc. na 4,61 proc. głosów na WZA) oraz spółce Mercor ( z 6,16 proc. do 4,66 proc.). ING TFI zredukował udziały w DSS. W październiku zmniejszył on swoje zaangażowanie w kapitale zakładowym do 8,7 proc. z 11,79 proc. Rzadkością było dokupowanie udziałów przez fundusze inwestycyjne. Na taki ruch zdecydowało się Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU i dokupiło akcji spółki Cognor przekraczając 5-proc. progu.

>> Sprawdzaj codzienne wyceny i składy portfeli największych inwestorów na GPW w serwisie StockWatch.pl

Popyt na akcje własnych spółek ze strony menadżerów nie słabnie, ale też nie rośnie. W październiku walory PBG kupował jej szef Jerzy Wiśniewski. Nadal wierny strategii dokupowania własnych akcji jest Henry McGovern, przewodniczący RN AmRest. Od pewnego czasu nabywa akcje swojej spółki Marek Perendyk, prezes Centrum Klima. W październiku na zakupy zdecydował się także Paweł Narkiewicz, prezes i główny akcjonariusz Calatrava Capital.

Ale wśród menedżerów byli też sprzedający. Kilkumilionowy pakiet akcji Mostostalu Zabrze sprzedał Zbigniew Opach, przewodniczący RN i główny akcjonariusz. Mógł je odkupić Krzysztof Jędrzejewski (główny udziałowiec Kopeksu), który pod koniec października poinformował o zwiększeniu udziałów w Mostostalu z 5,53 do 11,9 proc.

Warto też zauważyć, że znaczący udziałowcy ograniczali swoje udziały w spółkach będących w kłopotach. Wczoraj Elżbieta Sjöblom poinformowała, że w dniach 7 października – 2 listopada jej zaangażowanie w Jago spadło z 9,68 na 7,84 proc. Także wczoraj spółka złożyła wniosek o upadłość i stara się o zawarcie układu chroniącego przed wierzycielami i o pozostawienie aktualnego zarządu, a także o zawieszenie postępowań egzekucyjnych. Pod koniec września BBI Capital NFI zmniejszył zaangażowanie w kapitale zakładowym Advadis do 4,9 proc. z 5,31 proc. przed dokonaniem zmiany. W październiku spółka złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Pod koniec miesiąca sprzedawał też insider z TVNu.

Nie maleje zainteresowanie przeprowadzaniem buy back-ów. Coraz więcej spółek decyduje się na skup akcji licząc, że pozwoli on odwrócić bądź zahamować niekorzystny trend na ich walorach. Jednak z tym bywa różnie, ale patrząc ile spółek realizuje ten program śmiało można powiedzieć, że sezon na buy backi trwa w najlepsze. W październiku skup własnych akcji przeprowadzali m. in.: Alchemia, Calatrava, Drozapol, Emperia, Ferrum, Gant, Hawe, Impexmetal, Komputronik, Lentex, Magellan, Marvipol, MCI, Netia czy Polna. Spółki korzystają z niskiej wyceny rynkowej i w wypadku, gdy kupują akcje poniżej wartości księgowej, generują wartość dla akcjonariuszy – przynajmniej księgową.

>> Zobacz która spółka na GPW jest wyceniana poniżej wartości kapitałów własnych w rankingu StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abpl, advadis, Agroton, alchemia, alma, Amrest, calatrava, CENTKILIMA, COGNOR, comarch, DROZAPOL, dss, emperia, FERRO, ferrum, gant, graal, gtc, hawe, impexmetal, jago, KOGENERACJA, KOMPUTRONIK, Kruk, lentex, MAGELLAN, MARVIPOL, mci, mostalwar, netia, orbis, PBG, POLNA, PROJPRZEM)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR