W wezwaniu na ZA Polna nie złożono ani jednego zapisu

Omawiane walory:

Wezwanie na 21 proc. akcji producenta aparatury przemysłowej ogłoszone przez Zbigniewa Jakubasa zakończyło się fiaskiem. Bierność inwestorów mogła wynikać z poczucia niesatysfakcjonującej ceny.

Dość niespotykany finał miało wezwanie ogłoszone na akcje ZA Polna. Z informacji pośredniczącego w transakcji DI BRE Banku wynika, że nie złożono w nim żadnego zapisu. Przypomnijmy, że 10 maja Zbigniew Jakubas ogłosił wezwanie do sprzedaży 301.879 akcji stanowiących 21,32 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Cena oferowana za jedną akcję wynosiła 12,33 zł, a przyjmowanie zapisów trwało do 13 czerwca. Zbigniew Jakubas wraz z podmiotami zależnymi ma obecnie 44,68 proc. akcji ZA Polna. W akcjonariacie nie ma innego znaczącego inwestora dysponującego pakietem ponad 5-proc.

>> Zobacz aktualną analizę fundamentalną i wskaźnikową spółki. >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat ZA Polna znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

Spółka ma za sobą dobry I kwartał. Aktualna analiza wskaźnikowa sygnalizuje niedowartościowanie akcji ZA Polna względem sektora i na tle szerokiego rynku. Jej C/WK wynosi 0,61 a C/ZO 6,76. Tymczasem średnie wartości w sektorze to odpowiednio 1,34 i 10,14.

– W ujęciu narastającym za 12 miesięcy można zauważyć podtrzymanie korzystnych tendencji rozwojowych spółki, tak w odniesieniu do głównych poziomów wynikowych rachunku zysków i strat, jak i poszczególnych wskaźników rentowności. Tak więc, wynikami I kwartału b.r. Polnej udało się zneutralizować niekorzystny obraz sytuacji, jaki rysował się po raportach z drugiej połowy 2012 roku. – ocenia w podsumowaniu wyników Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl.>> Zobacz całą treść analizy najnowszego raportu.

Ekspert zaznacza, że biorąc pod uwagę krajowe i europejskie dane makro, a także ostatnie wyniki innych podmiotów z branży elektromaszynowej, można mieć pewne obawy, co do kolejnych raportów okresowych spółki. Potwierdzenie rosnącego zagrożenia w przyszłości stanowi zaprezentowane w raporcie za I kwartał zestawienie przychodów i wyniku na sprzedaży uzyskanych w tym okresie w rozbiciu na poszczególne miesiące. Wynika z niego, że z miesiąca na miesiąc Polna uzyskiwała coraz mniejszy wynik netto na sprzedaży oraz niższą marżę na sprzedaży (jeszcze w styczniu była ona na poziomie 14 proc., by w marcu spaść do 2 proc.).

Na poniedziałkowej sesji akcje spółki tracą na wartości nieco ponad 2 proc., a jeden walor jest wyceniany na 12,61 zł. Jednak od początku maja są na 12-proc. plusie. Roczna stopa zwrotu wynosi plus 9 proc.>> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o POLNA)

 • Prognozy dywidendy na 2016 rok z pięciu hojnych spółek

  Do wyjątków należą spółki, które co roku wypłacają wysoką dywidendę. Dobra passa w każdej chwili może zostać przerwana, dlatego StockWatch.pl na bazie wyników za I półrocze sprawdził, jak wyglądają szanse na podtrzymanie dobrej tradycji u najhojniejszych dotąd spółek.

 • Inwestorzy są nadal ostrożni, rosną PKM Duda, Polna i Budimex

  Środowe notowania indeksów sugerują, że pomimo pozytywnych rozstrzygnięć na Wschodzie inwestorzy pozostają ostrożni. Uwaga przeniosła się również na inne czynniki. FED prawdopodobnie po raz kolejny ograniczy dzisiaj programu QE3, ale ważniejsze będą prognozy ekonomiczne dla USA.

 • Raport: Zostało jeszcze ćwierć miliarda zł na skupy akcji własnych

  Kryzys to nie tylko znaczne przeceny akcji, ale także mniej okazji do inwestowania kapitału. Dlatego już od wielu miesięcy spółki zwracają pieniądze akcjonariuszom prowadząc skup akcji własnych. StockWatch.pl podsumował dotychczasowe dokonania na tym polu i oszacował, ile jeszcze pieniędzy mają na ten cel najważniejsze spółki prowadzące skupy.

 • Polna chce wydać prawie 10 mln zł na skup akcji własnych

  Producent automatyki kojarzony ze Zbigniewem Jakubasem zaproponował w buy backu cenę 14 zł za papier. Ta propozycja zawiera 32-proc. premię do średniego kursu z ostatnich sześciu miesięcy i 20-proc. do średniej z ostatniego roku.

 • Podsumowanie październikowych transakcji insiderów i dużych inwestorów

  Październikowe wzrosty są już tylko wspomnieniem, ale warto wiedzieć, że zwiększony popyt nie pochodził ani z TFI, ani ze strony insiderów. Fundusze cały czas sprzedawały akcje, chowając się poniżej progu 5 proc. Kto kupował? StockWatch.pl prześledził październikowe transakcje.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR