Raport: Zostało jeszcze ćwierć miliarda zł na skupy akcji własnych

Kryzys to nie tylko znaczne przeceny akcji, ale także mniej okazji do inwestowania kapitału. Dlatego już od wielu miesięcy spółki zwracają pieniądze akcjonariuszom prowadząc skup akcji własnych. StockWatch.pl podsumował dotychczasowe dokonania na tym polu i oszacował, ile jeszcze pieniędzy mają na ten cel najważniejsze spółki prowadzące skupy.

Inwestorzy indywidualni uwielbiają gdy spółki skupują akcje własne. Co do zasady jest to forma zwrotu kapitału akcjonariuszom bez potrącania podatku Belki, ale są też korzyści dla tych, którzy akcji sprzedawać nie chcą. Wzrost popytu i spadek ilości akcji w wolnym obrocie powinien przynajmniej teoretycznie przyczynić się do wzrostu ceny rynkowej. Budżet na skup może być też dużo większy niż na dywidendy, bo nie jest ograniczony do wypracowanych zysków spółki, tak jak ma to miejsce w wypadku dywidendy. Buy back jest również bardziej elastyczny, ponieważ podjęcie przez spółkę decyzji w tym kierunku nie obliguje jej do natychmiastowej i bezwzględnej realizacji zamierzeń. Sama wybiera ile, kiedy i po jakiej cenie kupuje, a w razie pojawienia się lepszej okazji do wykorzystania kapitału, od skupu może też odstąpić.

Z drugiej strony zwrot kapitału akcjonariuszom może być przejawem braku okazji w prowadzonym biznesie. W trudnych kryzysowych czasach wiele spółek cierpi na brak sensownego pomysłu na wykorzystanie kapitału w bieżącej działalności. Mimo to nabywanie własnych akcji daje szereg wymiernych korzyści. Skup prowadzony w czasach bessy stabilizuje kurs i poprawia płynność na danym walorze. Zebrane przez spółkę akcje mogą również zostać wykorzystane w programie motywacyjnym dla pracowników. Menedżerowie spółek obejmujący w nich udziały mają wspólny interes w dążeniu do poprawy kondycji przedsiębiorstwa, co teoretycznie przełoży się pozytywnie w przyszłości na jego cenę rynkową.

>> StockWatch.pl uważnie śledzi poczynania giełdowych spółek >> Informacje na temat spółek skupiających swoje akcje znajdziesz w jednym miejscu w serwisie.

Niestety, w drodze skupu wartość wewnętrzna spółki spada, ponieważ z kasy ubywa pieniędzy. Nawet kilka procent oferowane przez banki na lokatach dałoby zysk, którego w tym wypadku nie będzie. Jednak o ile cena nabycia jest znacznie niższa od wartości księgowej na akcję, skup generuje wartość dla pozostałych akcjonariuszy. Gorzej gdy spółka przepłaca, kupując znacznie powyżej WK na akcję – wówczas wartość ta spada.

>> Śledzisz na bieżąco transakcje spółek na własnych akcjach? >> Pełne zestawienie w jednym miejscu znajdziesz w serwisie ATTrader.pl

Lista spółek, które aktywnie nabywają akcje w ramach uchwalonych programów skupu, jest pokaźna. Wśród nich można wskazać m.in.: 4FunMedia, Baltona, Radpol, Auxilium, Plastbox, EFH, Marvipol, Wadex. StockWatch.pl sprawdził, jak w praktyce skup akcji własnych oddziałuje na kurs spółki oraz jak emitent na tym wychodzi. W tym celu wybraliśmy 10 spółek z różnych indeksów giełdowych. Okazuje się, że nasza grupa wydała łącznie ponad 200 mln zł z puli blisko 570 mln zł przeznaczonych na skup. Jednocześnie z całego grona tylko kurs Netii wzrósł od chwili rozpoczęcia operacji. Pozostałe spółki zostały poddane znacznej przecenie, co wcale nie oznacza, że na tym straciły.

Większość z przeanalizowanych spółek rozpoczęła skup już po silnej przecenie w sierpniu ubiegłego roku, jednak jak widać nawet atrakcyjne wyceny i dodatkowy popyt nie były w stanie skłonić inwestorów do zakupów w niepewnych czasach szalejącego kryzysu. Omawiane spółki wydały dopiero nieco ponad 1/3 z planowej puli przeznaczonej na skup. Póki co nie przekłada się to na wzrost kursu. Pomijając zmiany kondycji prezentowanych spółek, zachowanie inwestorów wskazuje na to, że większe uznanie w ich oczach znajdują te, które mają pomysł na wykorzystanie kapitału w czasie turbulencji rynkowych i decydują się na przykład na przejęcia mniejszych podmiotów, inwestycje w rozwój bądź prowadzenie restrukturyzacji poprawiającej rentowność.

>> Jeżeli preferujesz inwestowanie w oparciu o solidne fundamenty, to mamy coś dla Ciebie. >> W serwisie znajdziesz skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abcdata, alchemia, boryszew, colian, ferrum, MNI, netia, PELION, POLNA, tell)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR