Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Polska gospodarka pręży muskuły. Kolejni ekonomiści podnoszą prognozy wzrostu PKB

Opublikowano: 2019-06-10 15:04:50

Polska gospodarka radzi sobie znacznie lepiej niż sądzono. Ekonomiści Banku Pekao oraz Credit Agricole w najnowszych raportach podwyższyli prognozę wzrostu PKB na 2019 r.

Bank Pekao podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,5 proc. z 4 proc. oczekiwanych wcześniej. Z kolei Credit Agricole skorygował swoją prognozę z 4,3 proc. do 4,7 proc. Najnowsze decyzje obu banków wpisują się w trend obserwowany już od pewnego czasu. W maju ekonomiści PKO BP podnieśli prognozę wzrostu PKB na 2019 r. o 0,4 p.p. do 4,6 proc., a Citi Handlowego o 0,2 p.p. do 4,3 proc. Perspektywy polskiej gospodarki pozytywnie oceniło także OECD. Pod koniec ubiegłego miesiąca organizacja międzynarodowa podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski do 4,2 proc. w br.

Motorem napędowym polskiej gospodarki pozostaje konsumpcja, jednak początek bieżącego roku przyniósł pozytywną niespodziankę w postaci wzrostu aktywności inwestycyjnej (o 12,6 proc. r/r, po 6,1 proc. r/r w ostatnim kwartale 2018), w tym w sektorze przedsiębiorstw. Dotychczas ten obszar był słabym punktem krajowej gospodarki.

– Oczekujemy, że wzrostowi konsumpcji w najbliższych kwartałach będzie sprzyjała nadal korzystna sytuacja na rynku pracy oraz wzrost transferów socjalnych (w II kw. 2019 ‚trzynasta emerytura’, w IV kw. 19 rozszerzenie programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko). Jeżeli będzie temu towarzyszył dalszy dynamiczny wzrost inwestycji, to możemy być świadkami kolejnego bardzo udanego roku dla polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę solidny wzrost w pierwszym kwartale oraz korzystne perspektywy dla krajowej gospodarki, rewidujemy prognozę wzrostu PKB w 2019 r. do 4,5 proc. z 4 proc. oczekiwanych wcześniej – czytamy w raporcie miesięcznym Banku Pekao.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Główne ryzyka dla wzrostu według analityków Pekao są związane z czynnikami zewnętrznymi (Brexit, wojny handlowe), które mogą negatywnie wpłynąć na nastroje firm i zagrozić kontynuacji cyklu inwestycyjnego z uwagi na podwyższoną niepewność.

Uważamy, że II kw. 2019 r. będzie szczytem bieżącego cyklu wzrostu gospodarczego. W kolejnych kwartałach oczekujemy, że tempo wzrostu PKB nadal będzie osiągało relatywnie wysokie poziomy, jednak będzie się ono znajdować w łagodnym trendzie spadkowym. Rewizja w górę prognozowanego przez nas tempa wzrostu PKB w 2019 r. jest głównie podyktowana podniesieniem punktu startowego prognozy, tj. wyraźnie wyższą od naszych oczekiwań dynamiką PKB w I kw. br. W strukturze danych za I kw. szczególnym zaskoczeniem była wyższa dynamika nakładów na środki trwałe. Dane o inwestycjach firm zatrudniających co najmniej 50 osób sygnalizują, że mimo wyraźnego pogorszenia koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski, przedsiębiorstwa, w odpowiedzi na wciąż wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych i szybki wzrost popytu krajowego, decydują się na zwiększanie nakładów inwestycyjnych – dodają analitycy Credit Agricole.

Ekonomiści spodziewają się, że najbliższe miesiące przyniosą względną stabilizację inflacji CPI w przedziale 2-2,5 proc. r/r, a wyższe dynamiki cen będą obserwowane na przełomie 2019/2020 r.

– O ile nie zmaterializują się zagrożenia związane z presją na wzrost cen energii elektrycznej, to Rada Polityki Pieniężnej będzie utrzymywała stopy procentowe na obecnym poziomie do końca 2020 r. Równocześnie należy jednak pamiętać, że w środowisku szybkiego wzrostu gospodarczego i napiętej sytuacji na rynku pracy – jeśli będą niespodzianki inflacyjne, to będą to niespodzianki ‚w górę’ – zaznaczyli eksperci Banku Pekao.

Według prognoz Banku Pekao, tempo inwestycji wzrośnie o 7,2 proc. (wcześniej prognozowano 6 proc.) w 2019 roku oraz oczekiwane jest korzystniejszy wpływ salda wymiany handlowej z zagranicą w kontekście zaskakująco wysokiej odporności polskiego sektora eksportowego na pogorszenie koniunktury na rynkach zagranicznych. Natomiast Credit Agricole szacuje, że tempo wzrostu inwestycji ogółem będzie równe 8,8 proc. r/r średniorocznie w 2019 r. i 4,9 proc. w 2020 r. wobec 8,7 proc. w 2018 r.

Deficyt na rachunku bieżącym według ekspertów Pekao zwiększy się w 2019 r. do 0,9 proc. PKB z 0,7 proc. PKB w 2018 r.

Bank Pekao spodziewa się również, że na koniec roku stopa bezrobocia w Polsce spadnie r/r o 0,4 p.p. do 5,4 proc.

– Podtrzymujemy opinię, że wyraźne spowolnienie w gospodarce niemieckiej będzie się stopniowo przekładać na wolniejszy wzrost aktywności w polskim przemyśle, a zwiastunem tego procesu jest obserwowane w ostatnich miesiącach istotne wyhamowanie wzrostu polskiego eksportu do Niemiec. W całym 2019 r. oczekujemy wzrostu produkcji o 5,1 proc. wobec 5,8 proc. w 2018 r. – czytamy w materiale.

Ich zdaniem, najbliższe miesiące powinny upłynąć pod znakiem stabilizacji inflacji w okolicach nieznacznie powyżej 2 proc. r/r, a wzrost w okolice celu nastąpi dopiero na koniec 2019 r. Przy takim scenariuszu eksperci Pekao spodziewają się utrzymania stóp procentowych na niezmienionych poziomach co najmniej do końca 2020 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Tylko innowacje pozwolą sprostać nowym regulacjom emisji spalin

  Dzięki produkowanym w Polsce nowoczesnym katalizatorom ekologiczne mogą być także silniki diesla. Co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza w UE umiera około 400 tys. osób. Normy dotyczące ograniczenia szkodliwych substancji w powietrzu ustanowione przez KE przekracza 23 z 28 krajów członkowskich. 

 • Nawet 300 firm może liczyć na rekompensaty za koszty uprawnień do emisji CO2 Rząd przyjął projekt ustawy

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) poinformowało, że projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych został przyjęty przez rząd. Około 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych, takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza, będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za koszty uprawnień do emisji CO2, zawarte w cenie energii.

 • Draghi dał impuls do wzrostów na GPW, CD Projekt zawraca z okolic 200 zł

  Jedna sugestia cięcia stóp procentowych przez ECB, jaka popłynęła z ust Mario Draghiego wystarczyła, żeby poranne spadki na giełdach zamieniły się we wzrosty. Niepewność co do wyników posiedzenia Fed jednak stanowi poważną przeszkodę w drodze do silnych zwyżek. Na GPW w centrum uwagi m.in. CD Projekt i Elektrobudowa.

 • Bogdanka wypłaci 0,75 zł dywidendy na akcję za 2018 r.

  Akcjonariusze Lubelskiego Węgla Bogdanka zdecydowali o przeznaczeniu 25,51 mln zł z zysku netto na dywidendę, tj. o wypłacie 0,75 zł na akcję.

 • Bloober Team chwali się wzrostem zainteresowania po targach E3

  Zdaniem prezesa Bloober Team Piotra Babieno, po prezentacji gry Blair Witch na targach E3 zainteresowanie tytułem jest nawet kilkunastokrotnie większe niż to, które deweloper uzyskał przy premierze Layers of Fear 2. Ponadto zapowiedź Blair Witch pobudziła zainteresowanie partnerów biznesowych dla projektu Medium. Prezes odniósł się również do prowadzonego w spółce przeglądu opcji strategicznych.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku