StockWatch.pl

Potężna przecena amerykańskich spółek gamingowych, gorąco na CD Projekcie i 11 bit studios

Omawiane walory: , , , , ,

Ucieczka inwestorów ze spółek gamingowych zdominowała początek czwartkowej sesji w Warszawie. Przed południem akcje CD Projekt traciły 2 proc., 11 bit studios 4 proc., a PlayWay 8 proc. Po wynikach drożeje mBank, a spółki Czarneckiego są na półrocznych maksimach.

Źródło: ATTrader

Od spadków rozpoczęła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Po ponad dwóch godzinach notowań indeks WIG20 tracił 0,45 proc., cofając się do 2.403,58 pkt., mWIG40 spadał o 0,22 proc. do 4.142,4 pkt., a sWIG80 o 0,25 proc. do 11.416,4 pkt. Plasuje to polski parkiet w ogonie giełd europejskich.

Dziś tematem numer jeden na GPW jest przecena spółek gamingowych, która swoje źródło ma na Wall Street. Kurs akcji CD Projektu jeszcze wczoraj stracił 4 proc., a dziś momentami tracił ponad 2,1 proc. Po czerwonej stronie są także pozostałe znane spółki z branży: PlayWay traci o 1,6 proc., a 11 bit studios zniżkuje o 2 proc.

Trzęsienie ziemi w amerykańskim gamedevie

Impulsem do skracania pozycji stała się wczorajsza potężna wyprzedaż akcji Take-Two Interactive, Electronic Arts i Activision Blizzard. Notowania producenta popularnej gry Red Dead Redemption spadły wczoraj o 13,8 proc. do 92,53 USD, a Electronic Arts o 13,3 proc. do 80,21 USD po publikacji wyników kwartalnych i przede wszystkim obniżonych prognoz z uwagi na zaostrzającą się konkurencję. Obie firmy zwracają uwagę na zagrożenie dla ich biznesów związane m.in. z bezpłatnymi grami takimi jak Fortnite.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W IV kwartale Take-Two Interactive, uwzględniającym już sprzedaż gry Red Dead Redemption 2, zysk na akcje wyniósł 1,57 USD, a przychody 1,25 mld USD, co było wynikiem zbliżonym do oczekiwań. Spółka zdecydowanie rozczarowała natomiast prognozami na kolejny kwartał. Zakłada ona przychody na poziomie 450-500 mln USD (prognoza: 600 mln USD), przy zysku na jedną akcję na poziomie 0,67-0,77 USD (prognoza: 0,84 USD).

Take-Two Interactive od premiery sprzedało ponad 23 mln sztuk Red Dead Redemption 2. Wynik imponujący, ale dla sporej części analityków niewystarczający. W tym miejscu warto dodać, że RDR2 to nieformalny benchmark dla tworzonego przez CD Projekt Cyberpunka. Maklerzy we wszystkich ostatnich rekomendacjach odnosili się do skali sukcesu produkcji Take-Two.

Z kolei Electronic Arts w III kwartale roku obrotowego 2018/2019 wypracował 1,95 USD zysku na akcję (prognoza: 1,94 USD), przy przychodach na poziomie 1,61 mld USD (prognoza: 1,75 mld USD). Battlefield V okazał się finansową klapą. Studio przyznało się do serii błędów, w tym m.in. do źle poprowadzonej kampanii marketingowej. W efekcie gra sprzedała się w nakładzie 7,3 mln sztuk, co jest wynikiem o 1 mln niższym niż zakładała spółka. Prezes Andrew Wilson podkreślił, że błędem było wypuszczenie Battlefielda V bez trybu battle-royale. Nie sprzyjała też data premiery gry. Gdy Battlefield 5 zadebiutował na rynku, tytuły największych rywali były już dostępne od wielu tygodni z przecenami.

Ta sama fala pociągnęła wczoraj w dół również notowania Activision Blizzard. Spadły one o 10,1 proc. do 43 USD, wybijając się dołem z dwumiesięcznej konsolidacji. Spółka wyniki finansowe poda w przyszłym tygodniu. Przypomnijmy, że kłopoty giganta zaczęły się jeszcze w zeszłym roku, gdy na konwencie Blizzcon zapowiedział produkcję z serii Diablo na urządzenia mobilne. Nie była ona tym, czego oczekiwali gracze, którzy zorganizowali nawet petycje o skasowanie projektu, pod którą podpisało się 44 tys. osób. Na dodatek Activision, spółka-córka Blizzarda rozstała się ze studiem Bungie i straciła kontrolę nad Destiny, jedną z największych marek na rynku gier komputerowych.

mBank sprostał oczekiwaniom

mBank podtrzymuje chęć wypłaty dywidendy za 2018 r., jest w dialogu z KNF >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Po publikacji raportu kwartalnego drożeją akcje mBanku. Za jedną trzeba zapłacić 456 zł, czyli o 0,8 proc więcej niż wczoraj. W IV kwartale zysk netto mBanku wzrósł o 6,8 proc. do 332,7 mln zł, nieznacznie przekraczając rynkowe oczekiwania. W całym 2018 roku zysk podskoczył o 20,6 proc. w relacji rocznej do 1,32 mld zł. Wynik odsetkowy w ostatnim kwartale 2018 roku wzrósł o 12 proc. rok do roku do 923,3 mln zł (prognoza: 922,4 mln zł), wynik z tytułu prowizji o 6 proc. do 219,2 mln zł (prognoza: 231,4 mln zł), a odpisy ukształtowały się na poziomie 163,7 mln zł (prognoza: 168 mln zł).

Wśród banków furorę robi jednak Idea Bank. Wizja jego sprzedaży (razem z Getin Noble Bankiem) wciąż działa na rynek. Akcje rosną o 8,7 proc. do 5,26 zł i są najdroższe od 6 miesięcy. Półroczne maksima testuje też Getin Holding (1,60 zł; +3,90 proc.), a akcje Open Finance po zwyżce o 8,7 proc. do 0,50 zł są najdroższe od października.

Dobrego dnia nie mają akcjonariusze Agory, którzy w ostatnim tygodniu mogli cieszyć się wzrostami cen akcji. Dziś one tanieją o 0,9 proc do 11,55 zł. Agora poinformowała o dokonaniu odpisów aktualizacyjnych w związku z m.in. spadkiem wartości Goldenline i nieuregulowanymi należnościami od Ruchu. Odpis obniży wyniki za IV kwartał o około 11,4 mln zł. Raport za cały 2018 rok zostanie opublikowany 8 marca. W III kwartale Agora odnotowała 3,69 mln zł skonsolidowanej straty netto.

Kolejne niepokojące dane z Europy

W grudniu produkcja przemysłowa w Niemczech załamała się aż o 7,4 proc. w relacji rocznej, wobec spadku o 3,9 proc. w listopadzie. W Hiszpanii natomiast tąpnęła o 6,2 proc., po spadku o 3,2 proc. w listopadzie. W obu przypadkach dane były znacząco gorsze od oczekiwań. W obu też wskazują na mocne hamowanie europejskiej gospodarki. Wreszcie w obu przypadkach to bardzo zły sygnał dla koniunktury gospodarczej w Polsce. To też pokazuje, że obecnie okienko do wzrostów cen akcji w Warszawie powoli się zamyka. Ostatecznie zostanie ono zatrzaśnięte w chwili, gdy spadki wrócą na Wall Street. A to się wkrótce stanie, bo po 1,5-miesiącu wzrostów i braku nowego popytu do ich kontynuacji, rynek jest o krok od ruchu w dół.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, Agora, CDPROJEKT, Ideabank, mBank, playway, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com