StockWatch.pl

Poziom 2.300 pkt. staje się problemem, Orlen i PKO BP na czerwono

Omawiane walory: , , ,

Przecena spółek paliwowych, PKO BP i Cyfrowego Polsatu ściąga w dół warszawską giełdę. Swoje pięć gorszy dokładają rynki zagraniczne, gdzie też dominuje kolor czerwony. Gwiazdą dnia jest Primetech, który mocno rośnie w następstwie wezwania przez Famur.

Źródło: ATTrader.pl

O godzinie 12:34 indeks WIG20 spadał o 0,62 proc. do 2.285 pkt., WIG o 0,46 proc. do 59.103 pkt., mWIG40 o 0,05 proc. do 4.042 pkt., a sWIG80 o 0,12 proc. do 11.587 pkt.

W piątek strach przed wojnami handlowymi ponownie wysunął się na pierwsze miejsce. Impulsem stały się rozczarowujące, bo gorsze od prognoz i gorsze niż przed miesiącem, dane o produkcji przemysłowej w Chinach. W maju jej roczna dynamika wyhamował do 5 proc. z 5,4 proc. r/r w kwietniu i wobec oczekiwanego przyspieszenia do 5,5 proc. Innym impulsem było ostrzeżenie ze strony Broadcom, że wojny handlowe na linii USA – Chiny mocno negatywnie odbiją się na wynikach spółki.

Globalne strachy psują nastroje w całej Europie (jedynie RTS rośnie) i psują je też na GPW. Warszawski parkiet w dół prowadzą przede wszystkim spółki paliwowe, Cyfrowy Polsat i PKO BP.

Akcje Orlen po ponad 3,5 godzinach handlu tanieją o 1,8 proc. do 88,52 zł, przejściowo spadając już do 87 zł, co zbliżyło je do majowego minimum (86 zł). To właśnie dołek sprzed miesiąca jest ostatnią nadzieją byków na obroną przed dalszą przeceną, której prawdopodobnie już nie zatrzymałoby wsparcie z października (84,70 zł), tylko dopiero okrągły poziom 80 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przed przeceną płocką spółkę nie uchroniła nawet największa w historii dywidenda. WZA PKN Orlen przegłosowało dziś przeznaczenie 1,5 mld zł na wypłatę dywidendy za 2018 rok. To daje 3,50 zł na jedną akcję, czyli o 50 groszy więcej niż rok i dwa lata temu. Dzień dywidendy został ustalony na 22 lipca, a wypłata nastąpi 5 sierpnia.

W ślad za PKN Orlen podąża Lotos. Jego akcje tanieją o 2,15 proc. do 82,10 zł, co jest drugim najgorszym wynikiem w WIG20. Słabiej spisuje się tylko, korygujący ostatnie mocne wzrosty, Cyfrowy Polsat. Notowania spadają o 3,4 proc. do 28,94 zł, po tym jak wczoraj podskoczyły o 3,7 proc. Na gruncie analizy technicznej spadek ten jest póki co tylko zwykłą realizacją zysków, więc jest szansa na dalsze wzrosty.

Ostatnią negatywnie wyróżniającą się spółką w WIG20 jest PKO BP. Po wczorajszym rajdzie w drugiej połowie dnia, co w głównej mierze odpowiadało za dobre zamknięcie sesji, dziś ma miejsce korekta. Kurs spada o 1,05 proc. do 42,41 zł.

Duże spółki nadają dziś ton wydarzeniom na giełdzie w Warszawie, natomiast prawdziwe emocje są na tych mniejszych. Jedną z nich jest Primtech. Ogłoszone przez Famur wezwanie na sprzedaż 34,18 proc. akcji Primtechu po cenie 1,45 zł, podniosło jej kurs o 26,7 proc. do 1,434 zł.

Obserwowane dziś spadki szczególnie źle prezentują się na wykresie indeksu blue chipów. Kolejny raz okazało się, że okolice 2300 pkt. (2300,2 pkt. wczoraj na zamknięciu) tworzą barierę nie do przejścia. To niemal w automatyczny sposób wzmacnia znaczenie znajdujących się tam oporów, jakimi jest dołek z połowy marca i luka bessy z pierwszych dni maja, która powstała po tym jak weekendowych tweetach prezydenta Trumpa wrócił już zapomniany temat wojen handlowych. Trzymają się tylko i wyłącznie analizy technicznej należałoby obecnie założyć, że w przyszłym tygodniu kolor czerwony jeszcze mocniej opanuje giełdę przy ulicy Książęcej.

Przedpołudniowe spadki indeksów, jakkolwiek wpisują się w podobne zachowanie obserwowane na innych europejskich parkietach, a także znajduje uzasadnienie w powrocie strachu przed dalszą eskalacją wojen handlowych, nie oznacza jeszcze końca giełdowej rozgrywki. To dopiero pierwsza połowa meczu. Druga powinna być niemniej emocjonująca. A wszystko za sprawą publikowanych po południu danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. O godzinie 14:30 zostanie opublikowany majowy raport o sprzedaży detalicznej (prognoza: 0,6 proc. m/m). Trzy kwadranse później dane o produkcji przemysłowej w maju (prognoza: 0,1 proc. m/m). Natomiast o 16:00 światło dzienne ujrzy wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za miesiąc czerwiec (prognoza: 98 pkt.). Nieco lepsze, ale paradoksalnie też nieco gorsze od prognoz dane, mogą wesprzeć nastroje na rynkach akcji. Te drugie dlatego, że zwiększą oczekiwania na przyszłe obniżki stóp procentowych przez Fed. Z punktu widzenia giełd negatywną wymowę będą miały wyraźnie rozczarowujące dane. Takie „figury” zostaną zinterpretowane jako sygnał nadchodzącego spowolnienia, a potencjalne obniżki stóp przez Fed inwestorzy mogliby uznać za spóźnione.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Famur, PKNOrlen, pkobp, PRIMETECH, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW pod presją spadków w Niemczech i Turcji, czerwono na JSW i PKO BP

  Nie wyniki wyborów parlamentarnych a sytuacja na zagranicznych giełdach zdecydowała o kierunku głównych indeksów w Warszawie. WIG20 podzielił dziś los DAX-a i CAC40, zamykając sesję stratą na poziomie 0,5 proc. Największe spadki zanotowała giełda turecka, której główny indeks spadł o prawie 5 proc.

 • PKO BP znów wysyła komornika po majątek Ursusa

  PKO BP nie odpuszcza lubelskiej spółce. Pod koniec września bank złożył wniosek o ogłoszenie upadłości Ursusa, a w ubiegłym tygodniu wznowił postępowanie egzekucyjne.

 • PKO TFI będzie zarządzało PPK pracowników Lidla

  Lidl i PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych podpisały umowę dotyczącą prowadzenia i zarządzania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.

 • 3 scenariusze dla banków po wyroku TSUE

  Michał Konarski, analityk DM mBanku nakreślił trzy scenariusze dla sektora bankowego po wyroku TSUE. W najczarniejszym wariancie straty banków z tytułu kredytów mogą wynieść nawet 85 mld zł. 

 • Chiny chcą przeczekać Trumpa, w grze Alior Bank i Solar

  Obawy o wynik rozmów handlowych na linii USA-Chiny zmroziły nastroje na rynkach akcji. W tym również w Warszawie, gdzie większość indeksów jest na minusach. Dziś kapitał spekulacyjny uaktywnił się na kilku małych spółkach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR