StockWatch.pl

Prezes Czerwonej Torebki: Jesteśmy wyjątkowi w skali kraju

Z Ireneuszem Kazimierczykiem, prezesem zarządu spółki Czerwona Torebka SA, o planach związanych z emisją akcji rozmawia Kamil Gemra.

StockWatch.pl: Panie prezesie, czasy na debiut są bardzo trudne. Dlaczego spółka się odważyła na IPO właśnie w tym momencie?

Ireneusz Kazimierczyk: Jako zarząd jesteśmy w pełni przekonani do konceptu biznesowego Czerwonej Torebki. Rozwój projektu, a także dotychczasowe wyniki najmu potwierdzają, że jest dla nas miejsce na rynku. Tym samym, aby móc utrzymać szybkie tempo rozwoju spółki chcemy pozyskać na to nowe środki z GPW. Oczywiście sytuacja na giełdach jest trudna i nikt nie wie, ile ta sytuacja jeszcze potrwa, ale jednocześnie jesteśmy przekonani, że ciekawe projekty zawsze, niezależnie od koniunktury, skupiają uwagę inwestorów.

Jak wygląda struktura oferty oraz ile kapitału zamierzacie pozyskać?

Oferta publiczna akcji Czerwonej Torebki obejmuje do 16.341.666 akcji nowej emisji i wstępnie została podzielona na dwie transze: detaliczną stanowiącą 10 proc. wszystkich akcji i dużych inwestorów (90 proc. akcji). Przy założeniu, że inwestorzy obejmą wszystkie akcje po cenie maksymalnej ustalonej na 17,20 zł, wpływy brutto z oferty oszacowaliśmy na 281 mln zł.

Na co zostaną przeznaczone środki pozyskane pozyskane z emisji akcji?

Całość środków pozyskanych z oferty planujemy przeznaczyć na rozwój sieci pasaży Czerwona Torebka na jednym z dwóch etapów: finansowania etapu budowy w postaci pozyskania lokalizacji, zakupu gruntu i poniesienia pozostałych nakładów w części umożliwiającej uruchomienie kredytu na okres budowy obiektu oraz na etapie finansowania wkładu własnego w kredycie długoterminowym.

W jaki sposób inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na Wasze akcje?

Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje od 3 do 6 grudnia 2012 r. w punktach obsługi klienta Domu Maklerskiego BZ WBK, wybranych placówkach Banku Zachodniego WBK, a także w placówkach Biura Maklerskiego Alior Banku, Domu Maklerskiego BOŚ oraz Domu Inwestycyjnego BRE Banku. Inwestorzy indywidualni będą zapisywać się po cenie maksymalnej w wysokości 17,20 zł.

Proszę przedstawić Państwa model biznesowy. Na czym spółka zarabia i jakie znaczenie dla wyniku finansowego ma wartość posiadanych nieruchomości?

Strategicznym kierunkiem działalności naszej spółki jest stworzenie nowej ogólnopolskiej sieci zintegrowanych punktów handlowych i usługowych Czerwona Torebka, nie mającej odpowiednika w skali kraju, ani pod względem zasięgu, ani pod względem nasycenia placówek.

Budowane pasaże są wynajmowane, a więc wraz z rozwojem sieci głównym czynnikiem wpływającym na wyniki finansowe będą przychody płynące z wynajmu powierzchni w pasażach. Jednocześnie dzięki współpracy z sieciami franczyzowymi, jak i tworzeniu swoich własnych konceptów, pełnimy rolę integratora lokalnego rynku handlu detalicznego.

Spółka stosuje aktualizację wyceny aktywów inwestycyjnych do wartości godziwej, zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości i powszechnie przyjętą w branży nieruchomości praktyką. Obecnie przeszacowanie aktywów ma znaczny wpływ na nasze wyniki, jednak wraz z rozwojem sieci pasaży i rosnącymi przychodami z wynajmu, wpływ przeszacowania aktywów na wynik będzie maleć.

Do jakiego sektora można zaliczyć Państwa spółkę i z kim porównywać na warszawskim parkiecie?

Inwestorzy od początku próbują nas zaszufladkować albo jako dewelopera, albo jako typową firmę handlową. Nasza działalność pozycjonuje nas jednak gdzieś pomiędzy. Z jednej strony budujemy, wynajmujemy i zarządzamy pasażami, a z drugiej strony działamy jako integrator handlu detalicznego, tj. współpracujemy z lokalnymi i ogólnopolskimi firmami, które w oparciu o nasze pasaże budują i rozwijają sieci swoich sklepów lub punktów usługowych.

Budujecie sieć pasaży handlowych. Jak ma wyglądać docelowa struktura takiej sieci?

Dotychczas uruchomionych zostało już 26 pasaży, a kilkadziesiąt kolejnych jest na różnym etapie przygotowań. Strategia spółki zakłada budowę do 2021 r. ponad 1880 obiektów o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 1,2 mln metrów kwadratowych. Potencjał krajowego rynku szacujemy natomiast na 4500 takich obiektów.

Czy inwestorzy zainteresowani Państwa firmą mogą spodziewać się dywidendy?

To oczywiście kwestia otwarta i zależy od woli akcjonariuszy. Jednak biorąc pod uwagę rozwój naszego projektu, jestem zdania, że w najbliższym czasie większe korzyści przyniesie reinwestowanie zarobionych środków w dalszą ekspansję.

Co się stanie, jeżeli spółka nie pozyska tyle kapitału ile planuje?

W sytuacji uzyskania z oferty publicznej wpływów niższych niż planowane, kierunek naszego rozwoju się nie zmieni. To co może ulec zmianie to tempo otwarć nowych pasaży. Pamiętajmy, że emisja nie jest jedynym źródłem finansowania naszego projektu. Planujemy również wykorzystanie środków kredytowych oraz środków ze sprzedaży nieruchomości, niezwiązanych z realizacją strategii budowy pasaży handlowych.

Spółka na 2013 rok prognozuje zyski większe od przychodów. Z jakich zdarzeń będzie to wynikać?

Wynika to z przeszacowania aktywów zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Jak już wspomniałem, wraz z rosnącą wynajmowaną powierzchnią będą rosły przychody z najmu, a znaczenie przeszacowania aktywów będzie maleć. Jednocześnie planujemy, tak jak wspomniałem, sprzedaż części aktywów nie związanych z pasażami. I wszystko to powinno przynieść spółce pokaźne wpływy gotówkowe, które zostaną wykorzystane do finansowania rozwoju sieci. W kolejnych latach wyniki finansowe będą coraz silniej kształtowane przez przychody z najmu z rosnącej sieci pasaży Czerwona Torebka – uważamy, że ten projekt dam nam najwięcej zarobić i jest dla spółki najbardziej przyszłościowy.

Dziękuję za rozmowę.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wakacje last minute – poznaj ich zalety

  Pogoda jesienią nie rozpieszcza, dlatego Polacy marzą o wypoczynku w miejscach, w których jest znacznie więcej słońca. Na szczęście, wycieczki zagraniczne są coraz przystępniejsze cenowo, dlatego bez przeszkód można wyrwać się na kilka dni do ciepłych krajów. Szczególną uwagę warto zwrócić na wakacje last minute, które są oferowane w niemalże każdym biurze podróży.

 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR