Prezes GPW: Liczymy na 10 proc. przychodów z innowacji technolog. w ciągu kilku lat

Omawiane walory:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie planuje osiągnąć 10 proc. przychodów z nowych rozwiązań technologicznych w ciągu najbliższych kilku lat, poinformował ISBnews.tv prezes Marek Dietl. Prezes zakłada, że w ciągu 4 lat GPW będzie miała swój własny system transakcyjny.

Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

– W centrum w Łodzi będzie powstawał nowy system transakcyjny, który w pierwszej kolejności będzie wykorzystywany w spółkach grupy kapitałowej GPW, a z czasem będzie sprzedawany innym giełdom, czy podmiotom potrzebującym wydajnych platform obrotu towarami, instrumentami finansowymi. To pierwszy krok w kierunku zmiany filozofii funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych z kierunku skoncentrowanego na transakcjach na taki tworzenie i sprzedawanie innowacji – powiedział w rozmowie z ISBnews.TV Marek Dietl, po uroczystym otwarciu biura w Łodzi.

– Liczymy na to, że w ciągu kilku lat około 10 proc. naszych przychodów będzie pochodziło ze sprzedaży rozwiązań technologicznych, a z czasem ten udział będzie rósł – podkreślił prezes.

Zapowiedział, że w pierwszej kolejności powstanie system, który będzie obsługiwał nasz rynek obligacji, gdzie widać szczególnie duże niedomagania technologiczne, następnie zostanie wykorzystany przez GPW, a w ostatniej kolejności przez Towarową Giełdę Energii do obsługi rynków towarowych i rynku rolnego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wyjaśnił, że system UTP (Universal Trading Platform), z którego obecnie korzysta GPW, a także giełda w Nowym Jorku jest systemem bardzo zaawansowanym, ale jego rozwój został zakończony.

– W tej sytuacji musieliśmy podjąć decyzję, czy kupujemy nowy system z zewnątrz, czy zaczynamy tworzyć własny. Wciąż jeszcze rozważamy – w przypadku niepowodzenia prac badawczo-rozwojowych – czy nie kupimy innego, mając już wstępnie wybrany. Ale na razie jesteśmy w pełni przekonani, że zrobimy system transakcyjny, który będzie bardziej wydajny, bardziej modularny i z dużo większą łatwością wprowadzania w nim zmian – wyjaśnił.

Na pytanie, czy GPW chce w technologiach konkurować z NASDAQ, Dietl odpowiedział: „NASDAQ to największy dostawca systemów giełdowych na świecie, ma ponad 150 instalacji, dostrzegamy wiele zalet systemu, ale też dostrzegamy jego fundamentalną wadę”.

– To system, który został stworzony przez bardzo dużą giełdę dla siebie w pierwszej kolejności. Dość trudno wdraża się go na mniejszych giełdach, nie tylko ze względu na cenę, ale też technologicznie jest wiele elementów, które nie są potrzebne. Do tego powstał relatywnie dawno. Jest co prawda obudowywany nowymi funkcjonalnościami, ale samo sedno od lat 80-tych się nie zmieniło. Chcemy wykonać ‚żabi skok’ w kierunku systemu, który będzie miał zaszyte bardzo nowoczesne technologie, dzięki czemu będzie wydajny a poprzez swoją modularność oraz ekonomicznie będzie bardziej dostępny dla mniejszych i średnich giełd – wskazał prezes.

Z wypowiedzi Dietla wynika, że nie jest to jedyny projekt giełdy w zakresie nowych technologii.

– Podpisaliśmy umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu GPW Data. To projekt z pogranicza Big Data i sztucznej inteligencji. Rozważmy możliwość przeniesienia części zespołu projektowego do Łodzi – dodał.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR