Prezes PGNiG: Zużycie gazu w Polsce może wzrosnąć do ok. 30 mld m3 w 10 lat

Omawiane walory:

Zużycie gazu ziemnego w Polsce może sięgnąć 30 mld m3 w ciągu 10 lat, jeśli utrzyma się obecne tempo wzrostu zapotrzebowania, uważa prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Jerzy Kwieciński. Obecnie roczne zużycie gazu wynosi ok. 19 mld m3.

Jerzy Kwieciński, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (Fot. twitter/Ministerstwo Finansów)

– W ostatnich latach zużycie gazu rosło o ok. 1 mld m3 rocznie. Jeżeli ten trend się utrzyma, to na koniec dekady będziemy mieli nie prognozowane wcześniej 23 mld m3 czy 25 mld m3 zużycia, a możemy mieć zużycie na poziomie 30 mld m3 – powiedział Kwieciński podczas konferencji GazTerm.

Podkreślił, że chodzi o cały polski rynek gazu, nie tylko o wielkości zapewniane przez PGNiG.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG szykuje się do projektu poszukiwawczo-wydobywczego na Ukrainie

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę inwestycyjną z Energy Resources of Ukraine dotyczącą wspólnego projektu poszukiwawczo-wydobywczego na Ukrainie. Rozpoczęcie prac planowane jest w I połowie 2021 roku, po uzyskaniu koniecznych zgód i pozwoleń.

 • DM BOŚ zaleca kupno akcji trzech największych spółek paliwowych na GPW

  Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ w raporcie z 1 października zalecił kupno akcji PGNIG, Orlenu i Lotosu. W dwóch pierwszych wypadkach ceny docelowe zakładają wzrost odpowiednio o 17 proc. i 24 proc. Prawdziwą okazją inwestycyjną jest Lotos. Zdaniem analityka, akcje gdańskiej spółki w perspektywie roku mogą podwoić swoją wartość.

 • BM mBanku wycenił PGNiG na ponad 34 mld zł

  Kamil Kliszcz, analityk BM mBanku, w raporcie z 22 września, podwyższył rekomendację dla PGNIG z akumuluj do kupuj. Cena docelowa dla akcji spółki również uległa podwyższeniu o 3 grosze do 5,97 zł.

 • PGNiG miało 5,14 mld zł zysku netto w II kwartale 2020 r.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odnotowało 5.141 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 232 mln zł zysku rok wcześniej. Skokowa poprawa to zasługa przede wszystkim wygranego sporu z Gazpromem.

 • Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc.

  Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła po znakiem wzrostów. Dominują duże spółki. Zarówno w zestawieniu, jak i pod względem obrotów. Na pierwszym planie znalazł się KGHM. Drożejąca ropa wspiera spółki paliwowe, a po wynikach rośnie kurs Pekao.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR