Problemy USA nie szkodzą małym spółkom, w grze Ursus i Mirbud

Omawiane walory: , , ,

Tematem numer jeden pozostaje kwestia budżetu i podniesienia limitu zadłużenia USA. Zachowanie rynków wskazuje jednak, że inwestorzy nie wierzą w możliwość doprowadzenia do bankructwa jednej z największych gospodarek świata. Tymczasem polskie spółki z segmentu małych i średnich nie tracą apetytu na nowe szczyty cenowe.

Politykom w USA pozostało niewiele ponad tydzień, aby wypracować kompromis i uniknąć bankructwa kraju. Każda z partii twardo obstaje przy swoich postulatach, a do porozumienia wciąż jest daleko. Mimo to, zachowanie rynków akcyjnych wskazuje, że inwestorzy nie wierzą w realną szansę niewypłacalności USA. Również agencja ratingowa Standard&Poor’s ogłosiła ostatnio, że trwająca w USA debata prawdopodobnie nie wpłynie na ocenę wiarygodności kredytowej tego kraju. Od sierpnia 2011 roku S&P utrzymuje rating USA na poziomie AA+, a jego perspektywa jest stabilna.

Mimo wszystko trwające aktualnie zamrożenie administracji Stanów Zjednoczonych szkodzi gospodarce, a zachowanie polityków obniża zaufanie do tego kraju. Nie potrafią się oni porozumieć w kluczowych dla siebie kwestiach i posuwają się do szantażu za pomocą możliwego bankructwa kraju. Atmosfera niepewności wprowadziła główne światowe rynki akcji w delikatny trend spadkowy. Jeżeli doszłoby do bankructwa skala przeceny byłaby znacznie większa.

Również polski indeks blue chipów osuwa się pod presją globalnych nastrojów. Tymczasem małe i średnie spółki poruszają się w zdrowym trendzie wzrostowym. Ogłoszenie planów zmian w OFE doprowadziło do nagłej przeceny i schłodziło wskaźniki. Od tamtej pory obserwujemy kolejną falę wzrostową, a na wykresach mWIG40 i sWIG80 widoczne są pozytywne dywergencje z takimi wskaźnikami jak AD, RSI czy MACD.

We wtorek rano wszystkie indeksy znajdują się pod kreską. WIG30 spada o 0,2 proc. sWIG80 o 0,4 proc., a mWIG40 o 0,1 proc. Obroty są porównywalne do obserwowanych na wczorajszej sesji, a 50 proc. z nich generowane jest na wzrostach.

>> Sytuację i nastroje na rynku możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Do grona gorących spółek należy ponownie Ursus, którego kurs zyskuje ok. 6 proc. Wygrana kontraktu na 90 mln USD podwoiła kurs pod koniec września, ale później inwestorzy przeszli do dynamicznej realizacji zysków. Aktualnie na wykresie widać próby powrotu do trendu wzrostowego, ale te ruchy mają charakter spekulacyjny. W ciągu ostatniego miesiąca właściciela zmieniły akcje, które stanowią 180 proc. papierów w wolnym obrocie.

Blisko 2 proc. na wartości zyskuje Mirbud. Spółka poinformowała przed rozpoczęciem sesji o zawarciu umowy z firmą Demuth Alfa. Przedmiotem umowy jest realizacja projektu Arena Ostróda Centrum Targowo-Konferencyjne Warmii i Mazur – etap II współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wartość zawartej umowy wynosi ponad 30 mln zł brutto.

Wzrostem o ponad 3 proc. sesję zaczęły również walory Herkulesa. Spółka poinformowała rano, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała spółce dotację w wysokości ponad 17,5 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu służącego do szybkiego montażu elektrowni wiatrowych. Kurs powrócił jednak aktualnie do poziomu wczorajszego zamknięcia. Od strony technicznej kurs nie może poradzić sobie z oporem na poziomie 2 zł. Długie górne cienie wskazują na przewagę podaży, a wskaźnik MACD wygenerował sygnał sprzedaży. Oscylator RSI wskazuje na wykupienie walorów. >> Techniczną stronę waloru znajdziesz też w ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Herkules, Mirbud, ursus, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR