Prognozy nadchodzących wyników czterech ważnych spółek

Omawiane walory: , , ,

Ruszył sezon raportów za I kwartał, który albo wesprze tegoroczną hossę, albo ją popsuje. Wyniki spółek kluczowych dla poszczególnych gałęzi gospodarki pokażą, czy inwestorzy słusznie grali pod mocną poprawę fundamentów. StockWatch.pl sprawdził, co w tym tygodniu zaprezentują ważni przedstawiciele czterech znaczących sektorów.

W tym tygodniu ruszył sezon wyników za I kwartał 2015 r. Na pierwszy ogień poszły raporty Quercus TFI i Macrologic. Podstawowe wyniki giełdowego funduszu okazały się znacznie gorsze niż przed rokiem – zysk operacyjny i netto spadł o ponad 40 proc. r/r. Jednak akcje Quercusa przed głębszą przeceną uratowały wysokie profity z opłaty zmiennej za zarządzanie, tzw. success fee. Natomiast Macrologic popisał się historycznie wysokimi zyskami, które urosły w dwucyfrowym tempie.

Początek nowego sezonu wynikowego zbiegł się w czasie z kolejnym impulsem wzrostowym na warszawskim parkiecie. W opinii Sebastiana Buczka, szefa Quercus TFI, krótkoterminowo rynki są przegrzane, a optymizm inwestorów jest zbyt duży. Jego zdaniem lepiej byłoby, aby teraz nastąpiła korekta, która schłodziłaby nastroje. Stworzyłoby to dobrą bazę do ataku na kolejny szczyt hossy z lat 2009-2015, czyli 60 tys. punktów.

Rynek będzie miał się nad czym zastanawiać, bo jeszcze w tym tygodniu na rynek trafi kilka ważnych raportów finansowych. W środę wyniki pokażą Kęty. Producent wyrobów aluminiowych swoim zwyczajem wcześniej opublikował prognozy kwartalne. Grupa oczekuje 11-proc. wzrostu sprzedaży i płaskiej dynamiki zysku netto w przedziale 31-33 mln zł. Zarząd Kęt dał też do zrozumienia, że rentowność operacyjna utrzymuje się na wysokim poziomie, co przekłada się na uzyskanie porównywalnych z zeszłym rokiem wyników z działalności operacyjnej.

– Grupa Kęty wyczerpuje powoli potencjał w istniejących aktywach. Dalszy wzrost i budowa wartości oparta jest na nowej strategii i inwestycjach. Właśnie to połączenie wzrostu i solidnej dywidendy (4,5 proc.) decyduje, że naszym zdaniem wciąż spółka jest atrakcyjną inwestycją. – ocenia DM PKO BP.

Dla spółek z GPW zbliża się czas publikacji sprawozdań za I kwartał. Najwięcej raportów pojawi się w połowie maja. (Fot. Daniel Paćkowski)

Dla spółek z GPW zbliża się czas publikacji sprawozdań za I kwartał. Najwięcej raportów pojawi się w połowie maja. (Fot. Daniel Paćkowski)

W najbliższy czwartek przypada dzień publikacji raportu PKN Orlen. Oczekiwania są spore, gdyż w tym roku akcje paliwowej spółki zdrożały już o ponad 28 proc. W poniedziałek analitycy Deutsche Banku podwyższyli rekomendację dla PKN Orlen z trzymaj do kupuj. Z kolei BESI utrzymał zalecenie neutralnie. Wsparciem dla notowań spółki było ostatnie zachowanie marż rafineryjnych, cen ropy naftowej i kursów walutowych. W marcu modelowa marża koncernu wzrosła do 9,4 USD na baryłce z 6,9 USD w lutym. Natomiast rok wcześniej marża wynosiła 2,3 USD. W całym I kwartale 2015 roku marża rafineryjna wzrosła do 7,50 USD z 5 USD w IV kwartale 2014 r. i z 1,30 USD w I kwartale 2014 r.

– Spodziewam się, że w I kwartale 2015 roku PKN Orlen wypracował 1,6 mld zł zysku EBITDA, a po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych będzie to 1,5 mld zł. To bardzo dobry wynik w zestawieniu z niecałymi 700 mln zł z I kwartału 2014 roku. Oceniamy, że także w II kwartale dynamika może być nie gorsza. Natomiast już w III kwartale trudno będzie utrzymać taką dynamikę, co ma związek z wysoką bazą. Niemniej wszystko będzie zależało od uwarunkowań makroekonomicznych. – tłumaczy Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

W piątek poznamy wyniki jednego z wiodących deweloperów. Mowa tu o Dom Development, który już wcześniej podał wstępne wyniki sprzedażowe za I kwartał. Sprzedaż netto w tym okresie wyniosła 467 lokali i była o 15 proc. wyższa w ujęciu r/r. Największą sprzedaż spółka odnotowała na projektach Żoliborz Artystyczny, Wilno oraz Saska. W I kwartale do oferty wprowadzono dwie inwestycje w nowych lokalizacjach w Warszawie: Dom Pod Zegarem (235 lokali) na Mokotowie oraz Wille Lazurowa (166) na Bemowie, a także kolejny, trzeci etap inwestycji Apartamenty Saska nad Jeziorem (236) na Gocławiu. Spółka podała, że w minionym kwartale przekazała 190 lokali w porównaniu do 516 przekazanych w I kwartale roku ubiegłego.

– Zarząd Dom Development już wcześniej sugerował, że I kwartał 2015 roku będzie najsłabszy w całym roku. My prognozujemy 5 mln zł straty netto, a strata ma związek z tym, że spółka nie kończyła żadnych projektów w minionym kwartale, co powodowało, że liczba przekazań nie była imponująca. Warto jednak zwrócić uwagę na wzrost marży brutto na sprzedaży z 16 proc. do 22 proc. W tym roku najlepszych wyników po Dom Development należałoby spodziewać się w IV kwartale. Nasza prognoza na cały rok to 73 mln zł zysku netto, co w ujęciu r/r daje 30-proc. wzrost. Głównym motorem poprawy wyników będą rosnące marże. W całym roku prognozujemy wzrost marży brutto na sprzedaży z 19,4 proc. do 22 proc. – ocenia Cezary Bernatek, analityk BESI.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za I kwartał 2015 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Także w tym tygodniu światło dzienne ujrzy kwartalny raport Asseco South Eastern Europe, kolejnego po Macrologic przedstawiciela sektora IT. W zeszłym roku spółka z grupy Asseco zanotowała 7-proc. wzrost przychodów liczony w euro. Zysk EBIT wzrósł o 10 proc., a netto o 9 proc. Największe wzrosty odnotowano na rynku tureckim. Niedawno DM BOŚ potrzymał rekomendację kupuj Asseco South Eastern Europe i podniósł cenę docelową do 10,80 zł z 9,90 zł. Biuro pozytywnie ocenia perspektywy spółki na 2015 r. m.in. za sprawą ożywienia gospodarczego na Bałkanach i w Turcji.

Powyżej stopy zwrotu z akcji czterech omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego półrocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji czterech omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ASSECOSEE, domdev, kety, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • PKN Orlen jest zainteresowany projektem w Ostrołęce tylko w technologii gazowej

  PKN Orlen uważa, że konieczna jest zmiana przedmiotu realizacji inwestycji obejmującej budowę energetycznego bloku węglowego realizowaną przez spółkę Elektrownia Ostrołęka i jest zainteresowany projektem w Ostrołęce wyłącznie w technologii gazowej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR