Prognozy wyników za IV kwartał dziewięciu spółek spożywczych

Na ostatniej prostej przez rozpoczęciem raportowej uczty uwagę inwestorów przyciąga ożywienie kursów akcji producentów żywności. Podczas najtłustszego okresu w roku spółkom sprzyjały tanie surowce i spadające koszty transportu. StockWatch.pl sprawdził, które spółki spożywcze zaserwują w raportach kwartalnych obfite zyski.

W USA karuzela wyników kwartalnych już się kręci. W ostatnich dniach na rynek trafiła pierwsza partia sprawozdań przedstawicieli indeksu S&P 500, ale inwestorzy i tak wiążą początek sezonu z publikacją raportu spółki Alcoa. We wtorek jeden z największych producentów aluminium na świecie pochwalił się zyskami wyższymi od oczekiwań. Na rodzimym parkiecie na inaugurację sezonu trzeba poczekać do 23 stycznia, a jako pierwszy sprawozdanie zaprezentuje PKN Orlen. Rynek jednak nie śpi i już teraz ustawia kursy akcji pod spodziewane wyniki. Szczególnie ciekawie prezentują się wzrosty notowań giełdowych producentów żywności. Subindeks WIG-Spożywczy od połowy listopada zyskał na wartości blisko 13 proc. StockWatch.pl sprawdził, czego można spodziewać się po raportach finansowych kluczowych przedstawicieli branży za IV kwartał 2014 roku.

Końcówka roku to dla branży spożywczej okres żniw. Dodatkowo w tym roku sprzyjającym czynnikiem okazały się taniejące surowce. Apetyt inwestorów na mocne wyniki widać m.in. po stopach zwrotu z akcji przetwórców mięsnych. W nieco ponad dwa miesiące notowania Tarczyńskiego i ZM Kania podskoczyły o 25 proc. i 30 proc. Paradoksalnie wsparciem okazało się embargo rosyjskie, którego konsekwencją jest duża podaż mięsa w kraju i Europie Zachodniej. Nie bez znaczenia są też niskie notowania zbóż oraz obniżające koszty produkcji spadające ceny ropy, a w konsekwencji paliw.

– Przetwórcom mięsa sprzyjają niskie ceny surowca, które spadły do poziomu z 2011 roku. Obecnie średnia cena mięsa wieprzowego to 1,28 EUR/kg, a średnia z całego 2014 roku to 1,54 EUR/kg. Tak niskie ceny przełożą się na dobre wyniki Tarczyńskiego i Kani w IV kwartale 2014 r. Obie spółki powinny poprawić zyski w ujęciu r/r. Z racji niskich cen surowca oczekuję, że przetwórcy zdecydują się na zrobienie zapasów z tańszego mięsa. W związku z obserwowaną sytuacją, także w I kwartale wymienione spółki powinny pokazać dobre wyniki. Jeśli chodzi o dywidendę, to Tarczyńskiego stać byłoby już na niewielką wypłatę z ubiegłorocznego zysku. Niemniej oczekiwałbym, że wypłata nastąpi dopiero z zysku za 2015 rok. Natomiast Kania jest zadłużona i stąd na razie nie widzę przestrzeni do wypłaty dywidendy. Natomiast jeśli chodzi o PKM Duda to jego wyniki pozostają pod presją embarga rosyjskiego. Dlatego w IV kwartale ubiegłego roku i I kwartale tego roku należy spodziewać się spadkowych wyników. Lepiej powinno być w II kwartale, kiedy będzie obowiązywał niska baza. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Na topie jest ostatnio także Colian, jeden z przedstawicieli sektora cukierniczego. Akcje spółki kontrolowanej przez Jana Kolańskiego zyskały w niespełna 5 miesięcy ponad 30 proc. Grupa w poprzednim sezonie błysnęła zyskami znacznie przewyższającymi oczekiwania analityków. O kształcie wyników cały czas decyduje przede wszystkim dywizja słodyczy. Jednak warto odnotować poprawę w napojach, które wcześniej mocno obciążały wyniki grupy. Trzeba też pamiętać, że na wyniki spółek cukierniczych wpływają notowania podstawowych surowców, w tym ziarna kakaowego i cukru. Na cukrze od lat dominuje trend spadkowy, a kurs kakao w drugiej połowie 2014 roku wykonał korektę po wcześniejszej wielomiesięcznej wspinaczce.

– Jeśli chodzi o wyniki spółek cukierniczych za IV kwartał 2014 r. to po Wawelu oczekiwałbym kontynuacji spadku sprzedaży i zgodnie z zapowiedziami zarządu marża brutto na sprzedaży powinna być niższa niż w III kwartale. W Otmuchowie w dalszym ciągu negatywny wpływ na przychody ma dywersyfikacja dostawców przez głównego klienta. Z drugiej strony, jako pozytyw należy odnotować poszerzanie współpracy w kanale B2B, co będzie jednak widoczne dopiero w wynikach 2015 roku. Colian ma najlepiej zdywersyfikowaną ofertę produktową. Dodatnie dynamiki sprzedaży spółka powinna odnotować w segmencie napojów, który bardzo dobrze radził sobie w 2014 roku. W ostatnim czasie Colian przeprowadził wspólnie z Biedronką akcje promocyjną w zakresie sprzedaży oranżad Hellana. Szansą na poprawę marż w segmencie napojów są utrzymujące się niskie ceny cukru. W związku z dużą obniżką cen paliw, oczekujemy że w 2015 roku nastąpi obniżenie stawek transportowych, co przełoży się na spadek kosztów sprzedaży i poprawę rentowności tego segmentu. – ocenia Łukasz Rudnik, analityk Trigon DM.

Wśród giełdowych przedstawicieli tego sektora najwyższe noty, w ocenie ekspertów z Trigon DM, ma właśnie Colian. Biuro oczekuje w 2015 roku pozytywnych efektów restrukturyzacji grupy, w tym obniżki kosztów pracowniczych. Korzyści powinien przynieść także nowy zakład uruchomiony na przełomie września i października 2014 roku. >> Zobacz analizę raportu Coliana za III kwartał 2014 roku

Wyniki Coliana na przestrzeni ostatnich piętnastu kwartałów -przychody i zyski ze sprzedaży (lewa oś w tys. PLN, prawa w %). Źródło: Omówienie raportu Coliana przygotowane przez analityka StockWatch.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Wyniki Coliana na przestrzeni ostatnich piętnastu kwartałów -przychody i zyski ze sprzedaży (lewa oś w tys. PLN, prawa w proc.). Źródło: Omówienie raportu Coliana przygotowane przez analityka StockWatch.pl. (Kliknij, aby powiększyć.)

W ostatnich dniach eksplodował zdołowany kurs akcji Pamapolu, w dwie sesje zyskując blisko 40 proc. Jednak w całym 2014 roku stracił na wartości ponad 70 proc. W spółce właśnie zmienił się prezes: Diego Ruiza zastąpił Robert Jankowski. Pampol to producent dań gotowych, konserw i pasztetów. Spółka przechodzi obecnie restrukturyzację, w ramach której jesienią ubiegłego roku zawarła porozumienie z bankami. BGŻ i PKO BP zgodziły się wydłużyć spłatę kredytów oraz zwiększyć ich limity po ustanowieniu dodatkowych zabezpieczeń oraz pod warunkiem, że Pamapol przygotuje emisję akcji. Ma ona zostać przeprowadzona do 30 czerwca 2015 r.

– Spółka realizuje program restrukturyzacyjny. W mojej ocenie wzrosty na kursie akcji Pamapolu mogą mieć związek właśnie z prowadzoną restrukturyzacją. – powiedział Krzysztof Półgrabia, wiceprezes Pamapolu.

Po mocnych wzrostach w ostatnich miesiącach w defensywie znalazły się natomiast akcje spółek rybnych. Stopa zwrotu z ostatnich trzech miesięcy dla Seko to minus 13 proc., a dla Graala minus 4 proc. Należy pamiętać, że końcówka roku to dla przetwórców ryb okres żniw. Natomiast ważne dla marż są ceny surowca rybnego.

Norwedzy odgrażają się, że będzie mniej surowca w tym roku. Niemniej na razie rynek jest zrównoważony. Jeśli chodzi o IV kwartał to był dobry dla nas. – mówi Kazimierz Kustra, prezes Seko.

Równowagę po listopadowych silnych wahaniach łapie kurs akcji Kruszwicy. Spółka ma przed sobą wysoką bazę z IV kwartału 2013 r. Wówczas nie tylko korzystała ze wzrostu marży na tłoczeniu oleju rzepakowego, ale również na spadku cen oleju, dzięki czemu marża segmentu konfekcyjnego była na wysokim poziomie. Analitycy DM mBanku obawiają się, że mimo utrzymującego się dobrego otoczenia i wysokich zbiorów rzepaku, wyniki IV kwartału 2014 r. będą co najwyżej zbliżone do analogicznych z 2013 r. >> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Kruszwicy po wynikach za III kwartał

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG-Spożywczy na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG-Spożywczy na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT colian, duda, graal, kania, Kruszwica, otmuchow, seko, tarczynski, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR