StockWatch.pl

Program na długofalowe zyski tematem czatu z prezesem Sygnity

Omawiane walory:

Gościem poniedziałkowego spotkania on-line z inwestorami był Janusz R. Guy, prezes Sygnity. Pytania dotyczyły ostatnich osiągnięć kwartalnych oraz nowej strategii, która ma na trwałe odwrócić słabą passę w wynikach informatycznej spółki.

Sygnity jest liczącym się graczem na polskim rynku IT i nowych technologii wśród firm świadczących usługi wdrożenia i oprogramowania w administracji publicznej, sektorze bankowym i w energetyce. Obecnie generowane jest w nich ok. 90 proc. przychodów grupy. Spółka świadczy pełen zakres usług od consultingu, poprzez realizację do outsourcingu projektów informatycznych dla dużych i średnich firm oraz instytucji administracji publicznej. Oferuje rozwiązania własne, uzupełniane przez światowe produkty i technologie.

Tematem spotkania on-line z inwestorami było podsumowanie pierwszego półrocza roku obrotowego 2013. Na pytania inwestorów odpowiadał Janusz R. Guy, prezes zarządu Sygnity SA.

Spółka, która ma przesunięty rok obrachunkowy pokazała w minionym kwartale wzrost EBIT w ujęciu rocznym o 171 proc. do 3,7 mln zł. Jednak towarzyszył temu 14-proc. spadek przychodów, a w całym pierwszym półroczu o 20 proc. Inwestorów interesowało, czy jest to oznaka kryzysu i cięć wydatków w sektorze IT.

– Spadek przychodów był kontrolowany i nie oznacza kryzysu w branży, ani cięcia wydatków po stronie klientów. Była to autonomiczna decyzja spółki o nie wchodzeniu w pewne, mało rentowne projekty, co siłą rzeczy przełożyło się na normalny spadek przychodów. Proszę zwrócić uwagę, że jakość przychodów w I półroczu była dużo wyższa, widać to np. po poziomie marży brutto ze sprzedaży. – odpowiada Janusz R. Guy w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl.

Janusz R. Guy - prezes zarządu Sygnity SA.

>> Przebieg całego spotkania z prezesem Sygnity >> znajdziesz na specjalnej stronie czatu w serwisie StockWatch.pl

Jednocześnie szef informatycznej spółki wskazał, że jej plan i budżet zakładają stałą poprawę wszystkich parametrów finansowych. W dwóch ostatnich kwartałach już miało to miejsce i Sygnity spodziewa się kontynuacji trendu. W grudniu spółka zaprezentowała strategię na kolejne lata. Zgodnie z założeniami średnia rentowność netto Sygnity w latach 2013-15 ma wynieść 4,8 proc., średnia marża EBIT 6,2 proc., a średnia marża brutto na sprzedaży 21,1 proc. Średnia tych parametrów w latach 2010-2012 wynosiła odpowiednio -3,4 proc., -2,5 proc. oraz 16,6 proc. Nowa strategia zakłada także średnioroczne przychody na poziomie 550 mln zł, wobec 534 mln zł z poprzedniego okresu. Inwestorów nurtowały jej założenia.

– Spółka ma zbudowaną bardzo mocną pozycję na wszystkich rynkach klienckich, na których działa. Ten wizerunek nie był odzwierciedlony na rynku kapitałowym, gdzie w ostatnich latach spółka zanotowała straty, jak i trudności w utrzymaniu prognoz. Główny fundament aktualnej strategii to odbudowanie zaufania na rynku kapitałowym, poprzez odwrócenie negatywnych trendów w wynikach i osiągniecie parametrów marżowych biznesu na poziomie zdrowych i prominentnych spółek z branży IT na rynku polskim, europejskim i północnoamerykańskim. – nakreślał swoje plany na czacie prezes Sygnity.

>> Informatyczna grupa konsekwentnie rezygnuje z niskomarżowych kontraktów. >> Nowa strategia Sygnity pomogła spółce wyjść na plus.

Sygnity zapowiada poszukiwanie nowych możliwości rynkowych w segmentach strategicznych dla spółki. W tej sferze pojawiły się pytania m.in. dotyczące ekspansji zagranicznej. Inwestorów interesowało również, w których segmentach rynku spółka upatruje szans na wzrost biznesu przy zachowaniu wysokiej marży realizowanych kontraktów.

– Szereg z autorskich rozwiązań informatycznych spółki ma określony potencjał na ościennych rynkach zagranicznych. Ten potencjał jest badany, mamy za sobą pierwsze wygrane projekty w sektorze energetycznym na Słowacji. Oprócz podstawowych segmentów, w których spółka odnosi sukcesy, bardzo perspektywicznie oceniamy segmenty zdrowia i telekomunikację, jak i rynki zagraniczne. – tłumaczy Janusz R. Guy.

Inwestorzy korzystając z obecności prezesa nie omieszkali wypytać o wycenę Sygnity oraz o receptę zarządu na jej poprawę. Przy okazji dowiedzieli się, że Janusz R. Guy jest posiadaczem akcji kierowanej przez siebie spółki.

– Poprzez realizację budżetu, przewidywalność prognoz, komunikację z rynkiem kapitałowym i przedstawienie konkretnej strategii na przyszłość, która nie będzie już dyskontowana z powodu historycznie złych wyników finansowych. – deklarował Janusz R. Guy.

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Sygnity po wynikach za ostatni kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT SYGNITY, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR