Prokuratura złożyła pierwszy pozew cywilny w sprawie obligatariusza GetBack

Omawiane walory: ,

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, cywilny zespół prokuratorów, który zajmuje się aferą GetBacku, skierował pierwszy pozew cywilny w związku ze sprzedażą obligacji wrocławskiego windykatora. Śledczy zapowiadają, że wkrótce w sądzie pojawią się kolejne pozwy.

(Fot Artiom Bujan)

Z nieoficjalnych ustaleń DGP wynika, że złożony 20 maja w warszawskim sądzie pozew dotyczy Idea Banku oraz Polskiego Domu Maklerskiego. Śledczy chcą pomóc emerytce w odzyskaniu 380 tys. zł wraz z odsetkami. Małgorzata K. na zakup obligacji GetBack włożyła wszystkie oszczędności z lokaty, jaką miała w Idea Banku. Michał K., doradca finansowy, który namówił emerytkę na inwestycję ma już postawione zarzuty karne, m.in. oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości i jest w grupie byłych pracowników banku, którzy mają status podejrzanych.

– Michał K. miał dopuścić się oszustwa, złamania tajemnicy bankowej i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Wiedział, ile emerytka ma środków na koncie i powiedział jej, że minimalny zapis na obligacje wynosi właśnie 380 tys. zł. Wskazywał, że to wyjątkowa okazja ulokowania pieniędzy, skierowana do wybranych osób, ekskluzywna i zarezerwowana dla długoletnich i lojalnych klientów – powiedziała DGP osoba znająca szczegóły sprawy.

>> Wyglądano inwestora, doczekano się kuratora – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej Idea Banku za 4 kw. 2018 roku

Jak podkreśla Dziennik, to pierwszy pozew cywilny śledczych związany ze sprzedażą trefnych obligacji wrocławskiego windykatora. Kolejne mają pojawić się już niebawem.

Pozwy cywilne to nowy front w aferze GetBack. Dotychczas prokuratorzy skupiali się na stawianiu zarzutów karnych pracownikom i menedżerom GetBacku, Idea Banku i PDM-u. Obecnie status podejrzanych w aferze ma już 49 osób. Od grudnia ubiegłego roku działa specjalny zespół prokuratorów cywilistów. Jego zadaniem jest analiza możliwości wytoczenia pozwu cywilnego instytucjom finansowym w imieniu poszkodowanych obligatariuszy.

W środę rano kurs akcji Idea Banku pozostaje stabilny. Kwadrans po 10:00 notowania banku rosną o 0,8 proc. do 2,54 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR