Rośnie napięcie przed decyzją EBC, w grze Alumetal, Hawe i Bytom

Omawiane walory: , , ,

Niewielka zmienność na rynkach akcji podczas dzisiejszej sesji to jasny sygnał, że inwestorzy z decyzjami o zakupach wolą poczekać do ogłoszenia czwartkowej decyzji EBC. Jeśli Mario Draghi nie sprosta wysokim oczekiwaniom, przez giełdy w Europie może przetoczyć się silna fala wyprzedaży.

Wtorkowe słabe dane z Chin na temat wymiany handlowej w lutym stały się mocnym pretekstem do przeceny na rynkach surowcowych i akcyjnych. Realizacja zysków lub ograniczanie zaangażowania inwestorów w ryzykowne aktywa przeciąga się także na środową sesję. Zdaniem ekspertów, obecnie kluczowym czynnikiem ryzyka jest wynik czwartkowego posiedzeniem ECB, szczególnie że rynek ma wysokie oczekiwania wobec banku centralnego. Według agencji Bloomberg, 100 proc. ankietowanych ekonomistów spodziewa się cięcia stopy depozytowej o 0,1 pkt. proc. do -0,4 proc. z obecnego poziomu -0,3 proc. 73 proc. spodziewa się zwiększenia kwoty miesięcznych zakupów w ramach QE. Mediana oczekiwań to 75 mld euro miesięcznie z obecnych 60 mld. Z kolei 36 proc. ankietowanych zakłada wydłużenie QE w czasie dalej niż do końca 1Q 2017, a większość z nich spodziewa się, że program będzie trwać do 4Q 2017 lub dłużej. Jeśli Mario Draghi nie sprosta tym oczekiwaniom, inwestorzy mogą zareagować silną wyprzedażą.

W środę główne indeksy na GPW świecą na czerwono, jednak skalę przeceny wciąż można uznać za niedużą, a do tego popartą niskimi obrotami. Przed południem największy ruch notuje mWIG40, który spada o 0,6 proc. Lepsze nastroje towarzyszą inwestorom na zachodnioeuropejskich rynkach. DAX i CAC 40 rosną dzisiaj po ok. 0,5 proc. Najlepiej radzi sobie włoski FTSE MIB, który umacnia się o 1 proc.

wykres_wig20

W gronie blue chipów warto zwrócić uwagę na KGHM (+0,9 proc.), który stara się odrobić wczorajsze straty (akcje potaniały aż o 4,9 proc.). Motywem przeceny walorów lubińskiej spółki była spadkowa sesja na rynku miedzi. Dziś notowania czerwonego metalu odbijają o 1 proc. Warto też odnotować informację, że nadzór środowiskowy w Chile w wyniku przeprowadzonej kontroli sformułował dziewięć zarzutów wobec kopalni Sierra Gorda. Według agencji Reuters, kopalnia może zostać ukarana grzywną w wysokości 29 mln USD.

O 3 proc. tanieją akcje Alumetalu. Spółka poinformowała o dokonaniu odpisu aktualizującego na należności wobec spółki zależnej w wysokości 1,81 mln euro, co obniży skonsolidowany wynik finansowy za 2015 rok. Alumetal podał, że są to należności spółek z francuskiej grupy kapitałowej Arche wobec spółki zależnej Alumetal Poland sp. z o.o.

Wśród parkietowych średniaków ponad 6-proc. przecenę zalicza dzisiaj kurs akcji Hawe. Telekom we wtorek po sesji poinformował, że Sąd Rejonowy w Warszawie wydał postanowienie o otwarciu postępowania sanacyjnego.

O 3,5 proc. rośnie Bytom. Spółka opublikowała świetne wyniki finansowe oraz przedstawiła ambitne plany na 2016 rok. W IV kwartale 2015 r. spółka wykazała 38,8 mln zł przychodów ze sprzedaży, 4,8 mln zł zysku operacyjnego i 2,8 mln zł zysku netto. Bytom zanotował też mocne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.>> Czytaj więcej

Mapa rynku - stan na godzinę 11:30

Mapa rynku – stan na godzinę 11:30

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, BYTOM, hawe, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR