Roszady w grupie Hawe gorącym tematem na czacie z prezesem

Omawiane walory:

Ponad 300 inwestorów wzięło udział w poniedziałkowym spotkaniu na żywo z prezesem Hawe, Krzysztofem Witoniem. Tematem przewodnim była niedawna transakcja wniesienia Hawe Telekom do Mediatela. Uczestnicy nie przegapili też okazji do wypytania o szczegóły najnowszej umowy z telewizją kablową Vectra.

Grupa Hawe to czołowy polski infrastrukturalny operator telekomunikacyjny. W jej skład wchodzą notowane na rynku głównym Hawe oraz Mediatel SA, a także Hawe Telekom, Hawe Budownictwo i Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS). Strategia rozwoju zakłada m.in. przekształcenie spółki z operatora sieci szkieletowej w największego w Polsce otwartego operatora infrastruktury światłowodowej. Na początku grudnia spółka poinformowała, że wniesie do notowanego Mediatela aport w postaci 100 proc. akcji Hawe Telekom. Dzięki temu połączy swoje aktywa i kompetencje operatorskie grupy i stworzy platformę, w oparciu o którą będzie realizować projekt FTTH, który ma zrewolucjonizować polski rynek telekomunikacyjny.

Poniedziałkowe spotkanie z inwestorami w StockWatch.pl było poświęcone planom wniesienia Hawe Telekom, które zostało wycenione na 527 mln zł, do Mediatela. Na pytania odpowiadał Krzysztof Witoń, prezes zarządu Hawe. Pytań było bardzo dużo, a inwestorzy chcieli z pierwszej ręki dowiedzieć się, jakie będą korzyści grupy z tej transakcji. >> Przebieg całego spotkania on-line z Krzysztofem Witoniem znajdziesz tutaj.

– Wniesienie HT do Mediatela ma na celu uporządkowanie struktury Grupy Kapitałowej Hawe. Po tej transakcji będziemy mieli w jednym miejscu skupione kompetencje operatorskie. W efekcie, w Mediatelu będą świadczone dotychczasowe usługi HT, czyli leasing ciemnych włókien, usługi kolokacji, utrzymania sieci oraz te usługi, które obecnie świadczy samodzielnie Mediatel, czyli obsługa hurtowego ruchu głosowego. W ten sposób w Mediatelu zostanie tylko dojrzały infrastrukturalny biznes telekomunikacyjny, który jak widać nawet po ostatniej transakcji M&A (Emitel – transakcja, jak podają media, na poziomie 3,4 mld zł), jest wyceniany bardzo wysoko. – tłumaczył Krzysztof Witoń w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl.

Krzysztof Witoń odpowiada na pytania inwestorów. (Fot. materiały spółki)

Prezes wyjaśnił, że na poziomie skonsolidowanym Hawe nie odnotuje zysku z tej transakcji. Sam Mediatel ma zostać objęty konsolidacją pełną, a wartość rynkowa przejętego w lipcu telekomu nie będzie miała wpływu na wyniki Hawe. >> O szczegółach transakcji informowaliśmy tutaj.

Podczas poniedziałkowego spotkania nie zabrakło pytań o wyniki tego i przyszłego roku. Część inwestorów dopytywała także o szczegóły najnowszej umowy z operatorem telewizji kablowej. W poniedziałek spółka poinformowała, jego firma zależna Hawe Telekom otrzyma od sieci Vectra 22 mln zł za 3 tys. km włókien światłowodowych. Umowa zakłada uregulowanie kwoty rzędu 15 mln zł netto w nie dłużej niż 21 dni. Prezes giełdowej spółki na bieżąco wyjaśnił, jaki wpływ na wyniki będą miały nowe kontrakty.

– Podtrzymuję to co wielokrotnie deklarowałem, że wyniki roku 2013 będą historycznie najlepsze. Dotyczy to zarówno rachunku wyników jak i silnych przepływów gotówkowych, czego najlepszym przykładem jest umowa podpisana z Vectrą, o której poinformowaliśmy dziś rano. Reasumując, kontrakt na poziomie 22 mln zł netto obejmuje zarówno infrastrukturę jak i jej serwis. Ale to nie tylko Vectra. Podpisaliśmy wcześniej umowy m.in. z TK Telekom, Aldesą i Acisa. Nie bez znaczenia są kontrakty już podpisane, które będą miały wpływ na wyniki dwóch następnych lat. Ustabilizowaliśmy sytuację finansową refinansując krótkoterminowe zadłużenie, silne przepływy operacyjne w III kwartale (ponad 11 mln zł cash flow operacyjnego), będą potwierdzone wynikiem w IV kwartale. Konsekwentnie realizujemy strategię. – tłumaczy prezes Hawe.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Hawe po wynikach za III kwartał w StockWatch.pl

Poniedziałkowy komunikat podziałał na wyobraźnię inwestorów – akcje Hawe na zamknięciu sesji podrożały o 7,35 proc. Wcześniej jednak poddały się kilkutygodniowej przecenie. Inwestorzy chcieli poznać opinię prezesa w sprawie ruchów kursu.

– Nie komentuję działań inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych. Właściwie to ja powinienem Państwa zapytać, skąd takie wahania. Ja swoich akcji nie sprzedawałem. – zadeklarował Krzysztof Witoń.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT hawe, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Sąd uznał za niedopuszczalne wycofanie propozycji układowych Hawe Telekom

  Sąd uznał za niedopuszczalne cofnięcie przez zarząd HAWE Telekom w restrukturyzacji propozycji układowych. Mediatel poinformował też, że zaprzestaje przekazywania informacji o propozycjach układowych HAWE Telekomu i poda informacje dopiero o ostatecznych propozycjach układowych, które zostaną zaakceptowane przez wierzycieli.

 • Hawe Telekom wycofał z sądu propozycje układowe, pracuje nad nowymi

  HAWE Telekom w restrukturyzacji wycofał w całości z sądu propozycje układowe złożone przez zarząd, a obecnie pracuje obecnie nad nowymi propozycjami układowymi, określającymi sposób restrukturyzacji zobowiązań HAWE Telekom, które przedstawi w najbliższym możliwym terminie.

 • Hawe nie odwoła się od decyzji KNF o karze i wykluczeniu z obrotu na GPW

  HAWE nie wniesie odwołania od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sprawie kary pieniężnej w wysokości 700 tys. zł oraz kary bezterminowego wykluczenia akcji z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW).

 • KNF nałożyła kary na Gothaer TU, Generali TU oraz Pawła Paluchowskiego

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Generali Towarzystwo Ubezpieczeń karę pieniężną w wysokości 97 tys. zł, na Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń - karę pieniężną w wysokości 240 tys. zł, poinformowała Komisja. KNF nałożyła również na Pawła Tomasza Paluchowskiego karę pieniężną w wysokości 300 tys. zł za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych przez spółkę publiczną.

 • Sąd znów rozkłada ręce w kwestii upadłości Hawe

  Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wnioski Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Olesińscy i Wspólnicy s.k. o ogłoszenie upadłości HAWE. To kolejna już próba ze strony wierzycieli. W ubiegłym roku sąd umorzył postępowanie ze względu na fakt, że spółka nie posiada środków na pokrycie bieżących kosztów postępowania upadłościowego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR