Rovese przepchnęło emisję z prawem poboru wartą 579 mln zł

Omawiane walory:

Dopiero za drugim razem udało się akcjonariuszom producenta ceramiki przegłosować megaemisję z PP, po której liczba akcji może się nawet potroić. Cenę oferowanych walorów ustalono na 1,07 zł, a jedna stara akcja będzie uprawniała do objęcia dwóch nowych. Zdołowany kurs próbuje odbijać.

Jeżeli masz akcje Rovese, uważnie śledź terminy ustalenia prawa poboru, a następnie notowania PP oraz wpłat na nowe akcje. Spółka uchwaliła emisję, w ramach której przeprowadzona będzie długa i złożona procedura. Pierwszy krok już pod koniec października.

Nie było łatwo przepchnąć tę decyzję – pierwsze podejście pod nową emisję przeprowadzone w lipcu zakończyło się fiaskiem, ponieważ na drodze stanęło Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Jednak producent ceramiki nie poddał się i podczas środowego WZA przeforsował propozycję podwyższenia kapitału. Rovese wyemituje na podstawie uchwały walnego nie mniej niż 270.480.053 i nie więcej niż 540.960.106 walorów serii I z prawem poboru. Cena emisyjna za jeden papier to 1,07 zł, co oznacza, że spółka zamierza pozyskać z rynku maksymalnie 578,8 mln zł.

>> Rovese chce sięgnąć do kieszeni akcjonariuszy i pozyskać spora kwotę na realizację przejęć. >> W Rovese wraca pomysł megaemisji z prawem poboru.

Obecnie kapitał Rovese dzieli się na 270,48 mln szt. akcji. Nowa emisja ma być przeprowadzona z prawem poboru i za każdą jedną akcję spółki posiadaną na koniec dnia PP będzie przysługiwało prawo objęcia dwóch akcji serii I. Dniem ustalenia PP ma być 23 listopada 2012 roku.

– Środki z emisji akcji serii I, w części w jakiej będą przeznaczone na nabycie spółek ZAO Syzranska Keramika (Rosja), i udziałów OOO Pilkington’s East (Rosja), OOO Opoczno RUS (Rosja), Pilkington’s Manufacturing Ltd. (Wielka Brytania) i Meissen Keramik Gmbh (Niemcy) na podstawie umów z dnia 12 czerwca 2012r. oraz aneksów do nich z dnia 22 sierpnia 2012 r. będą mogły być wykorzystane przez zarząd wyłącznie w sposób i na warunkach określonych przez powołane wyżej umowy oraz aneksy do nich, zaprezentowanych akcjonariuszom przez zarząd na dzisiejszym zgromadzeniu akcjonariuszy. – czytamy w uchwale podjętej na walnym zgromadzeniu.

>> W branży materiałów budowlanych prawdziwym koniem pociągowym jest duet Rovese i Śnieżki. >> Giełda po wynikach: 15 liderów w najlepszych sektorach.

Wcześniej spółka podawała, że podpisane są przedwstępne umowy zakupu spółek ceramicznych kontrolowanych przez swojego głównego akcjonariusza Michała Sołowowa. Łączna wartość zawartych umów to 524 mln zł. Rovese informowało wówczas, że zakup uzależnia od pozyskania środków na sfinansowanie transakcji w drodze publicznej emisji akcji. Jednak swój sprzeciw zgłosiło Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które nie otrzymało od zarządu wystarczających danych finansowych na temat przejmowanych spółek. Spółka na ostatnim walnym w związku z zapytaniem akcjonariusza dotyczącym uzupełnienia informacji o sprawozdaniach finansowych nabywanych podmiotów dołączyła dodatkowe informacje.

Z kolei kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne wobec spółki Rovese, w związku z podejrzeniem naruszenia ustawy o ofercie podczas realizacji nabycia udziałów w spółkach Michała Sołowowa. KNF podała w komunikacie, że postępowanie, którego skutkiem może być nałożenie na spółkę kary administracyjnej, będzie prowadzone w związku z podejrzeniem naruszenia ustawy o ofercie przy transakcji nabycia akcji oraz udziałów w spółkach ZAO Syzranska Keramika, OOO Pilkington’s East i OOO Opoczno RUS, Pilkington’s Manufacturing Ltd, Meissen Keramik Gmbh, w szczególności w zakresie informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej przejmowanych podmiotów.

W I półroczu grupa kapitałowa Rovese miała 5,25 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 6,52 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 17,90 mln zł wobec 76,39 mln zł zysku rok wcześniej. Natomiast skonsolidowane skonsolidowane przychody stanowiły 798,64 mln zł i były nieco wyższe w ujęciu r/r. >> Sprawdź jak zdaniem analityka StockWatch.pl Rovese poradziło sobie w I kwartale 2012 r.

Czwartkowa reakcja rynku na przeforsowanie megaemisji jest lekko pozytywna. Jednak więcej emocji było w środę, kiedy pojawiła się nieoficjalna informacja z walnego. Wówczas w pewnym momencie kurs zyskiwał nawet około 10 proc., ale euforia nie trwała długo i na zakończenie sesji kurs znalazł się pod kreską. Jednak wcześniej został mocno zdołowany w związku z szykowanym podwyższeniem kapitału. Tylko w czerwcu na wieść o planach emisji w krótkim czasie zapikował z około 3,70 zł w pobliże 1,70 zł.

>> Rozmiary planowanej emisji będą miały kolosalne znaczenie dla wartości wewnętrznej spółki. >> Zobacz aktualną analizę fundamentalną i wskaźnikową spółki na tle rynku i sektora w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT rovese, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Jest wezwanie na Rovese z ceną o 80 proc. wyższą od giełdowej

  Spółka kontrolowana przez Michała Sołowowa chce odkupić od kieleckiego miliardera brakujący pakiet akcji giełdowego producenta ceramiki sanitarnej. Na stół wykłada 150 mln zł za 7 proc. akcji ROVESE.

 • 6 mocno przecenionych spółek w najlepszym indeksie roku 2014

  Rajd indeksu mWIG40 przyhamowały spółki, których akcje kończą rok z dwucyfrową wyrwą w kursie. Sprawdziliśmy co fundamentalnie dzieje się w najciekawszych z nich i od czego zależy ich szansa na równie dynamiczne odbicie.

 • Biuro maklerskie radzi sprzedać w wezwaniu akcje Rovese

  W środę rusza wezwanie na akcje producenta ceramiki sanitarnej. DM mBank w najnowszym raporcie wycenił jeden walor ROVESE na 3,6 proc. poniżej ceny rynkowej i przytacza kilka argumentów przemawiających za wyjściem z tej inwestycji.

 • 4 żwawe spółki, które spóźniły się na wzrosty

  Mijające półrocze należało do giełdowych średniaków, których indeks zyskał 5 proc. Co ciekawe, tym razem na bocznicy zostało kilka spółek dotychczas znanych jako długodystansowi liderzy hossy. StockWatch.pl sprawdził szanse ubiegłorocznych gwiazd na powrót do pierwszej ligi.

 • 17 giełdowych spółek z ryzykowną ekspozycją na rynki wschodnie

  Kursy akcji eksporterów oraz firm kooperujących w Rosji zmroziła groźba konfliktu zbrojnego z Ukrainą. Eksperci są zdania, że ten stan może potrwać jeszcze przez kilka następnych miesięcy. Sprawdziliśmy, które spółki z GPW są najbardziej wrażliwe na rosyjskie wstrząsy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR