Biuro maklerskie radzi sprzedać w wezwaniu akcje Rovese

Omawiane walory:

W środę rusza wezwanie na akcje producenta ceramiki sanitarnej. DM mBank w najnowszym raporcie wycenił jeden walor Rovese na 3,6 proc. poniżej ceny rynkowej i przytacza kilka argumentów przemawiających za wyjściem z tej inwestycji.

Michał Sołowow i zależna firma FTF Galleon chcą kupić 339.224.545 walorów Rovese, czyli 41,81 proc., po 1,42 zł za sztukę. Wezwanie odbędzie się w trzech etapach. W pierwszym rozpocznie się przyjmowanie zapisów, potrwają one od 3 do 8 grudnia. Drugi etap zaplanowano na 9-15 grudnia, a ostatni od 16 grudnia 2014 r. do 8 stycznia 2015 r. Celem wezwania jest na przejęcie pełnej kontroli w spółce oraz zniesienie dematerializacji akcji i wycofanie ich z obrotu.

We wtorek świeżą rekomendację dla Rovese odtajnił DM mBank. Biuro w najnowszym raporcie obniżyło zalecenie do sprzedaj z trzymaj, a cenę docelową jednej akcji wyznaczyło na 1,37 zł. Rekomendację wydano przy kursie 1,41 zł.

– W ostatnich pięciu latach Grupa Rovese pozyskała z rynku 917,2 mln zł w formie emisji akcji, generując jedynie +46,7 mln zł wolnego przepływu gotówki (free cash flow). Dodatkowo, w tym samym okresie łączna wartość EBITDA grupy spadła o 16,5 proc. (mimo nabycia w 2013 roku aktywów od głównego akcjonariusza), a rentowność EBITDA obniżyła się łącznie o 6,6 p.p. W pięcioletniej historii tworzenia prognoz dla Grupy Rovese tylko raz (w II kw.’11) spółka zaraportowała rezultaty lepsze niż oczekiwaliśmy. W przeważającej mierze (14 na 19 kwartałów) wyniki okazywały się gorsze niż zakładaliśmy. W sumie przy bieżącej kapitalizacji wskaźnik P/BV bez uwzględnienia zysków z przejęcia wynosi 0,97x. – argumentuje DM mBanku.

W ocenie biura, jedynym argumentem, dla którego wartość grupy mogłaby być wyższa niż obecna kapitalizacja jest jej wartość odtworzeniowa – 4,1 mld zł vs. bieżąca kapitalizacja 1,1 mld zł. Niestety, trudne bieżące otoczenie makroekonomiczne (nadpodaż mocy produkcyjnych, dekoniunktura na kluczowych rynkach eksportowych) sprawia, że argumentów za budową takiego parku maszynowego zdecydowanie brakuje.

Nasza dziewięciomiesięczna cena docelowa dla Grupy Rovese jest o 3,6 proc. niższa niż zaproponowana przez Michała Sołowowa cena wezwania, dlatego pozytywnie odpowiedzielibyśmy na ofertę odkupu akcji Rovese. – ocenia DM mBank.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,74 przy średniej dla sektora 0,96 >> Analizę wskaźnikową Rovese uwzględniającą wyniki za III kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Należy przypomnieć, że tuż po ogłoszeniu wezwania pojawiły się głosy, że jego cena nie jest zbyt atrakcyjna, ale i perspektywy rynkowe Rovese nie napawają optymizmem. Analitycy sugerowali, że nie widzą wielu powodów, dla których wartość firmy miałaby być zdecydowanie wyższa niż w ogłoszonym wezwaniu. Obecnie rynek wycenia akcje Rovese na 1,41 zł. Roczna stopa zwrotu z akcji spółki to minus 36 proc., a 3-letnia jest na 3-proc. minusie.

wykres_Rovese

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT rovese, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Jest wezwanie na Rovese z ceną o 80 proc. wyższą od giełdowej

  Spółka kontrolowana przez Michała Sołowowa chce odkupić od kieleckiego miliardera brakujący pakiet akcji giełdowego producenta ceramiki sanitarnej. Na stół wykłada 150 mln zł za 7 proc. akcji ROVESE.

 • 6 mocno przecenionych spółek w najlepszym indeksie roku 2014

  Rajd indeksu mWIG40 przyhamowały spółki, których akcje kończą rok z dwucyfrową wyrwą w kursie. Sprawdziliśmy co fundamentalnie dzieje się w najciekawszych z nich i od czego zależy ich szansa na równie dynamiczne odbicie.

 • 4 żwawe spółki, które spóźniły się na wzrosty

  Mijające półrocze należało do giełdowych średniaków, których indeks zyskał 5 proc. Co ciekawe, tym razem na bocznicy zostało kilka spółek dotychczas znanych jako długodystansowi liderzy hossy. StockWatch.pl sprawdził szanse ubiegłorocznych gwiazd na powrót do pierwszej ligi.

 • 17 giełdowych spółek z ryzykowną ekspozycją na rynki wschodnie

  Kursy akcji eksporterów oraz firm kooperujących w Rosji zmroziła groźba konfliktu zbrojnego z Ukrainą. Eksperci są zdania, że ten stan może potrwać jeszcze przez kilka następnych miesięcy. Sprawdziliśmy, które spółki z GPW są najbardziej wrażliwe na rosyjskie wstrząsy.

 • 19 największych giełdowych ofiar ukraińskiego krachu

  Groźba konfliktu zbrojnego oraz rozpadu Ukrainy podpaliła lont pod rynkami. Oprócz notowanych u nas spółek ukraińskich, mocno tracą firmy, które poczyniły u naszego wschodniego sąsiada duże inwestycje. StockWatch.pl zestawił najważniejsze ukraińskie aktywa spółek z GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR