17 giełdowych spółek z ryzykowną ekspozycją na rynki wschodnie

Kursy akcji eksporterów oraz firm kooperujących w Rosji zmroziła groźba konfliktu zbrojnego z Ukrainą. Eksperci są zdania, że ten stan może potrwać jeszcze przez kilka następnych miesięcy. Sprawdziliśmy, które spółki z GPW są najbardziej wrażliwe na rosyjskie wstrząsy.

Początek marca na warszawskim parkiecie upłynął w rytm wydarzeń na Ukrainie. Inwestorzy coraz ostrożniej podchodzą do akcji z obawy o ryzyko konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą. Sytuacja jest poważna, bo nawet najmniejszy incydent może sprowokować regularną wojnę. W efekcie od końca lutego indeksy WIG i WIG20 są na blisko 5-proc. minusach.

W obliczu prawdopodobnego konfliktu przecena błyskawicznie dotknęła spółki z ekspozycją na rynek ukraiński i rosyjski. Tylko w marcu subindeks WIG-Ukraina spadł o ponad 20,3 proc. do 326 pkt. i ustanowił nowe historyczne minima. Fala przeceny podtopiła też notowania ubiegłorocznych beneficjentów prosperity w handlu ze Wschodem. Inwestorzy obawiają się torpedowania interesów polskich firm przez rosyjskie władze. Przykładem są dotkliwe straty sektora mięsnego, wynikłe z rosyjskiego embarga na import wieprzowiny z Unii Europejskiej. Oficjalnie powodem jest wystąpienie na terenie naszego kraju choroby afrykańskiego pomoru świń. Szkopuł w tym, że choroba nie wystąpiła u zwierząt hodowlanych, a jedynie u dwóch padłych dzików. Dla porównania w Rosji stwierdzono już ponad 500 przypadków ognisk tej choroby u świń.

Jednak obecne, niższe wyceny nie wszędzie stanowią okazję inwestycyjną. Rynkowi eksperci ostrzegają, że spółki z ekspozycją na rynek rosyjski mogą jeszcze długo pozostawać pod presją.

– Sytuacja na linii Rosja-Ukraina nie jest rozwiązana i rynek cały czas pozostaje pod presją niepewnych rozstrzygnięć. Niewykluczone, że to może ciążyć rynkowi nawet przez kolejne miesiące. Słabo zachowują się kursy polskich spółek, które mają ekspozycję na tamte rynki. Unikałbym tych spółek, bo mogą dalej pozostawać pod presją, aż do momentu rozwiązania napięć miedzy Rosją a Ukrainą. Mocnej przecenie poddały się spółki ukraińskie notowane na warszawskim parkiecie. Na jedenaście, które tworzą WIG-Ukraina, aż dziewięć jest notowana poniżej wartości księgowej. Niektóre są tak nisko wyceniane, jakby dyskontowały już bardzo pesymistyczne scenariusze. Fundamentalnie w tych spółkach niewiele się nie zmieniło. Warto je obserwować, bo są nisko wyceniane i za jakiś czas mogą być ciekawymi okazjami inwestycyjnymi. Trzeba tylko dobrze wyczuć moment, kiedy sytuacja na Ukrainie zacznie się normalizować. – ocenia Maciej Kabat, główny analityk Invist Dom Maklerski.

>> StockWatch.pl zestawił też najważniejsze ukraińskie aktywa spółek z GPW. >> 19 największych giełdowych ofiar ukraińskiego krachu.

Na giełdzie można doszukać się sporej grupy spółek z cennymi aktywami w Rosji lub prowadzących tam interesy za pośrednictwem firm zależnych. Jedną z najmocniej przecenionych w ostatnim czasie jest Wielton. Na przestrzeni ostatnich 20 sesji wartość akcji spadła o blisko 1/4. Producent przyczep, naczep i wywrotek jest mocno zaczepiony na rynkach za naszą wschodnią granicą. Na liście jego największych odbiorców są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne i dystrybucyjne z Rosji, Ukrainy, Białorusi. Dotychczas spółka nadrabiała hamujące obroty na polskim rynku sprzedażą za granicą – głównie w Rosji, gdzie ma siedzibę Wielton Rosja. Firma powstała w 2006 r. i początkowo prowadziła na lokalnym rynku działalność handlową i marketingową. Od drugiego półrocza 2012 roku Wielton uruchomił w Rosji halę montażową, obecnie spółka posiada także jeden oddział w St. Petersburgu. Pod koniec października 2013 r. rosyjska spółka zależna wypłaciła z zysku kwotę 78,450 RUB, czyli 7,5 mln zł (średni kurs na dzień wpływu 1 RUB = 0,0957). Gdyby Wielton wymienił dywidendę po obecnym kursie rubla (1 RUB = 0,0830) otrzymałby blisko 1 mln zł mniej (6,5 mln zł). Wielton ma duże plany względem rynków wschodnich, jego strategia zakłada umocnienie pozycji na rynkach eksportowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Rosji, Ukrainie, krajach nadbałtyckich czy Białorusi. Obecnie realizowany program inwestycyjny ma pozwolić na skokowe zwiększenie skali produkcji do poziomu 9-11 tys. pojazdów łącznie. >> Zobacz jak zmieniły się wskaźniki Wieltonu po wynikach za IV kwartał.

W poniedziałek spółka zabrała głos w sprawie wpływu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego na jej biznes i zapewniła, że dokonuje zabezpieczenia ryzyka walutowego w odniesieniu do rubla i hrywny.

– Biorąc pod uwagę realizację sprzedaży eksportowej za miesiące styczeń i luty 2014 roku oraz w oparciu o strukturę portfela zamówień eksportowych złożonych do dnia 10 marca 2014 roku – obecna, nadzwyczajna sytuacja na Ukrainie i w Rosji nie ma istotnego wpływu na skuteczność realizacji wyniku finansowego przez grupę kapitałową emitenta oraz na wysokość bieżących przepływów pieniężnych z ww. rynków. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2014 roku wolumen sprzedaży był o 34 proc. większy, a wartość przychodów ze sprzedaży produktów o 37 proc. większa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jednocześnie wartość przychodów ze sprzedaży produktów do Rosji i na Ukrainę za dwa pierwsze miesiące 2014 roku stanowiła około 15 proc. całkowitych przychodów ze sprzedaży produktów osiągniętych przez spółkę w tym okresie, podczas gdy za dwa pierwsze miesiące 2013 roku – 27 proc. – czytamy w komunikacie zarządu Wielton SA.

Rynek rosyjski był w ubiegłym roku jednym z głównych motorów napędowych wyników grupy AmRest. Operator sieci fast foodów oszacował wartość przychodów za IV kwartał 2013 r. na 729,9 mln zł, przy czym 103,2 mln zł to wynik samej dywizji rosyjskiej (wzrost o 17,3 proc. w PLN oraz 26,8 proc. w walucie lokalnej). Spółka już w raporcie za III kwartał sygnalizowała, że w całym ubiegłym roku rynek rosyjski dał największą poprawę sprzedaży. AmRest posiada w Polsce 303 restauracje. Dla porównania w Rosji ma ich 78 – jest to drugi po Hiszpanii (178) zagraniczny rynek pod względem liczby lokali.

Warto odnotować, że ostatnie wydarzenia nie przeszkodziły analitykom z Raiffeisena w wystawieniu spółce wyższej noty. W odtajnionej 7 marca rekomendacji biuro podniosło cenę docelową akcji AmRestu o 4 zł do 98 zł i utrzymało zalecenie trzymaj. Pozytywnie perspektywy dla spółki widzą także eksperci z PKO BP, którzy w raporcie analitycznym z 18 lutego wycenili jedną akcję grupy na 109,60 zł zalecając kupuj. Biuro widzi potencjał do poprawy w 2014 r. dzięki ograniczeniu lub całkowitemu zamknięciu aktywności w Indiach, Niemczech i Chinach oraz rozwojowi organicznemu w Europie Centralnej, Rosji i Hiszpanii. Według raportu, spółka planuje 25 nowych otwarć w Rosji (wzrost sieci o 32 proc. r/r) i dwucyfrowy przyrost EBITDA.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za IV kwartał.>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Mocnej przecenie poddał się kurs akcji Milkilandu. Notowania na ostatnich 20 sesjach straciły blisko 18 proc. Ukraińska spółka działa w branży przetwórstwa mlecznego. Aktywa produkcyjne Milkilandu to 10 zakładów na terenie Ukrainy oraz jeden zakład w Moskwie. Grupa sprzedaje swoje produkty na terenie całej Ukrainy oraz w wielu miastach rosyjskich. W ubiegłym tygodniu prezes Anatoliy Yurkevych powiedział, że spółka na ten rok zakłada ekspansję działalności i wzrost zyskowności.

– W 2014 r. zarząd koncentruje się na integracji aktywów nabytych w latach 2012-2013 i na rozwoju organicznym biznesu grupy na rynkach bazowych, jak też na ekspansji na rynkach eksportowych Rosji, UE i na rynkach trzecich. W naszych planach 2014 będzie rokiem wzrostu skali oraz poprawy zyskowności naszego biznesu. – powiedział Yurkevych.

(Źródło: Prezentacja do raportu za IV kwartał 2013 r.)

Dużą ekspozycję na rynek rosyjski ma LPP. Spółka zależna, Re Trading OOO Rosja w IV kwartale ubiegłego roku osiągnęła 199,5 mln zł przychodów, co stanowiło blisko 16 proc. całego kwartalnego wyniku. Narastająco po czterech kwartałach sprzedaż w Rosji opiewała na 787,07 mln zł, co odpowiadało za nieco ponad 19 proc. całego wyniku. Rosja to dla grupy LPP drugi rynek pod względem wartości przychodów. Na koniec ubiegłego roku spółka odzieżowa miała na terenie Rosji i Ukrainy sklepy o łącznej powierzchni 140 tys. mkw. Prognoza gdańskiej firmy dla obu rynków zakłada zwiększenie w tym roku powierzchni o 47 proc. do 207 tys. mkw. Plan dla całej grupy na 2014 r. przewiduje wzrost powierzchni sprzedaży o 167 tys. mkw. (+28 proc.) do 756 tys. mkw. W poniedziałek Magdalena Stefańska-Lotkowska, przedstawicielka LPP w rozmowie z agencją Reuters powiedziała, że sklepy na Ukrainie funkcjonują normalnie, a dystrybucja ubrań do sklepów na Ukrainie i do Rosji przebiega bez zakłóceń.

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej LPP po wynikach za IV kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Gorsza forma od połowy lutego towarzyszy notowaniom spółki Getin Holding. Przecena nabrała tempa na początku marca wraz z zaognieniem sytuacji za naszą wschodnią granicą. Spadek kursu akcji nie jest przypadkowy, ponieważ grupa aktywnie działa na rynkach Europy Wschodniej, gdzie posiada trzy banki oraz firmę leasingową. Idea Bank jest liderem ukraińskiego rynku kredytów samochodowych. Sprzedaż kredytowa banku na przestrzeni pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku wzrosła o 35,3 proc. (r/r) do poziom 500,5 mln zł. Natomiast w Rosji działa Grupa Carcade (dawniej Kubanbank), która zajmuje pozycję wicelidera na rynku produktów leasingowych. Narastająco po trzech miesiącach wartość sprzedaży wzrosła o 36,6 proc. (r/r) do 1,53 mld zł. Trzecia spółka Getin Holdingu na wschód od Polski to białoruski Sombelbank.

W Rosji zainwestował też Boryszew. W 2013 r. grupa kontrolowana przez Romana Karkosika zainwestowała w budowę zakładu produkującego plastikowe części samochodowe. Decyzja wynikała przede wszystkim z potrzeb głównego klienta – koncernu Volkswagen. Łączny koszt inwestycji (majątek trwały) to około 14 mln EUR. W ostatnim raporcie kwartalnym grupa poinformowała, że obecnie w fabryce są wdrażane do produkcji poszczególne serie części.

Na rosyjskim rynku rynku e-travel jest pośrednio obecny giełdowy fundusz MCI Management. Spółka zainwestowała 5 mln USD w firmę Travelata.ru. Spółka portfelowa MCI.TechVentures Invia przeznaczyła 5 mln USD na dalszy rozwój podmiotu z rynku sprzedaży pakietów turystycznych w Rosji. Drugą inwestycją na rosyjskim rynku jest KupiVIP Holding. Grupa posiada serwisy KupiVip.ru (największy w Rosji klub zakupowy), KupiLUXE.ru (klub zakupowy dla wybranych marek), ShopTime.ru (sklep internetowy) oraz kilka innych.

(Wykres z porównaniem zachowania kursów akcji wybranych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich 20 sesji)

Z rosyjskim rynkiem deweloperskim związany jest też Platinum Properties Group (PPG). Jeden z projektów grupy zakłada budowę miasteczka o zabudowie wielorodzinnej pod Moskwą w gminie Łobina (projekt Svetly Dali). Grupa w raportach okresowych jako jeden z czynników ryzyka wymienia konflikty zbrojne, które w opinii zarządu mogą mieć negatywny wpływ na możliwość pozyskania kapitału na realizację inwestycji.

W marcu słabością razi również kurs akcji Relpolu. Producent przekaźników w Rosji posiada spółkę dystrybucyjną – Relpol Eltim. W 2013 r. spółka osiągnęła 21,7 mln zł przychodów ze sprzedaży i blisko 1,1 mln zł zysku netto. Relpol jeszcze przy okazji prezentacji wyników za ostatni kwartał 2013 r. narzekał na gorsze wyniki sprzedażowe w Rosji i na Ukrainie.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 1,09 przy średniej dla sektora 1,82. >> Zobacz jak zmieniły się pozostałe wskaźniki Relpolu po wynikach za IV kwartał.

Na terytorium naszych wschodnich sąsiadów działają też spółki handlowe z grupy Selena FM. Dwie działają na Ukrainie (Selena Ukraine i Selena CA) i trzy w Rosji (Selena Vostok Moskwa, OOO Kvadro i Selena Sever Moskwa). Rynek rosyjski i kazachski odpowiada w grupie za około 10-15 proc. sprzedaży. Przyczółek w Rosji posiada także Rovese. Producent ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych posiada kilka zakładów produkcyjnych w Rosji i na Ukrainie. Warto przypomnieć, że w spółka w drugiej połowie 2012 roku przeprowadziła emisję akcji serii I. Część środków posłużyła do nabycia udziałów w rosyjskich spółkach: ZAO Syzranska Keramika, OOO Pilkington’s East i OOO Opoczno RUS.

Mocne wahania w ostatnich dniach zalicza kurs akcji Mercora. Producent zabezpieczeń przeciwpożarowych w Rosji posiada spółkę zależną – Mercor Proof LLC z siedzibą w Moskwie, która zajmuje się produkcją oraz montażem zabezpieczeń. O spółce zrobił się głośno we wrześniu ubiegłego roku za sprawą dużej umowy z Grupą Assa Abloy. Światowy potentat na rynku systemów zabezpieczeń drzwi odkupił od polskiej spółki części biznesu zabezpieczeń przeciwpożarowych. Warto odnotować, że w ramach aneksu Assa Abloy zrezygnowało z kupna udziałów w spółce Mercor Ukraina. Mercor posiada obecnie dwa podmioty działające na rynku ukraińskim. Prezes grupy w styczniowym wywiadzie dla PAP zapowiedział kontynuację ekspansji na rynku rosyjskim.

Planujemy zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładach w Polsce i w Rosji, dokończenie wdrażania nowych produktów grupy na rynkach, na których mamy spółki, oraz prace nad kolejnymi projektami R&D. Mamy nadzieję, że na nowe produkty uda nam się pozyskać finansowanie także ze środków unijnych przeznaczonych na wsparcie innowacyjności. – powiedział PAP Krzysztof Krempeć.

Mocną ekspozycję na rynek rosyjski ma ukraiński Kernel Holding. Spółka dostarcza na rynki międzynarodowe zboże oraz olej słonecznikowy produkowane na Ukrainie i w Rosji. Na początku lutego grupa poinformowała o sprzedaży tłoczni oleju w Newinnomyssku w Kraju Stawropolskim w Rosji. Wartość transakcji to 10 mln USD z wyłączeniem zadłużenia i gotówki. Swoje produkty do Rosji wysyła też Fasing. Analitycy szacują, że około 10-15 proc. produkcji spółki trafia na rynek rosyjski. Wschód to także kierunek dystrybucji dla grupy Rawlplug.

Napięcia na linii Kijów-Moskwa dają się we znaki notowaniom PGNiG. Spółka co prawda nie posiada złóż w Rosji ani nie prowadzi tam działalności operacyjnej, jednak jest mocno uzależniona od dostaw rosyjskiego surowca gazociągiem, który biegnie przez Ukrainę. Rynek obawia się powtórki z 2009 roku, gdy Gazprom pokazał, że bez najmniejszego zawahania może przykręcić kurek z gazem. Strach spotęgowały ostatnio groźby rosyjskiej spółki o wstrzymaniu dostaw gazu na Ukrainę ze względu na niezapłacone rachunki. Innym ciosem jest podwyżka cen, która ma zacząć obowiązywać od przyszłego miesiąca. >> Zobacz także: Kurs akcji PGNiG ustawia się pod realizację czarnego scenariusza.

Wielką niewiadomą jest dalsza polityka gospodarcza Rosji wobec Polski. Część rynkowych ekspertów ostrzega przed ekonomicznym odwetem za mocne zaangażowanie w sprawę ukraińską. Aktualnie PGNiG uspokaja, że dostawy rosyjskiego gazu przebiegają bez zakłóceń. Co ciekawe, przedstawiciele gazowej spółki zadeklarowali, że w listopadzie tego roku rozpoczną renegocjacje kontraktu jamalskiego. Warto również odnotować ostatnią serię słabszych rekomendacji pod adresem PGNiG. Analitycy Deutsche Banku obniżyli zalecenie do trzymaj z kupuj i obniżyli cenę docelową dla akcji spółki do 5,20 zł z 7 zł wcześniej. Z kolei ING obniżył rekomendację do sprzedaj z kupuj.

Na koniec warto przypomnieć o rosyjskiej spółce Exillon. Grupa jest niezależnym producentem ropy naftowej, a surowiec wydobywa w dwóch regionach roponośnych w północnej Rosji – Timan Pechora w Republice Komi i zachodniej Syberii. W tym wypadku kilkuprocentowe wahnięcie notowań odbyło się przy śladowym obrocie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, boryszew, exillon, FASING, getin, kernel, lpp, mci, mercor, milkiland, PGNiG, ppg, Rawlplug, relpol, rovese, SELENAFM, wielton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR