Rynek ustawia się pod decyzję EBC, rośnie PGNiG i Otmuchów

Omawiane walory: , , , ,

Bieżący tydzień zapowiada się arcyciekawie. Wydarzeniem numer jeden jest czwartkowe posiedzenie EBC. W najbliższych dniach poznamy również decyzje innych banków centralnych, dane z amerykańskiego rynku pracy, Beżową Księgę oraz serię wskaźników wyprzedzających PMI dla przemysłu i usług poszczególnych krajów.

Warszawska giełda rozpoczyna tydzień od nieznacznych wzrostów. Dobre nastroje wspiera osiągnięcie nowych historycznych szczytów przez S&P500, czy lepszy od prognoz oficjalny wskaźniki PMI dla chińskiego przemysłu. Niestety, poranne publikacje dla europejskich krajów nie napawają optymizmem. Wskaźnik dla Polski spadł do 50,8 pkt. wobec oczekiwanych 52,4 pkt., wynik Francji na poziomie 49,6 pkt. był lepszy od prognoz, ale nadal poniżej progu 50 pkt., który oddziela rozwój od kurczenia się sektora. Odczyt na poziomie 52,3 pkt. dla Niemiec był niższy od konsensusu na poziomie 52,9 pkt., a dla całej Strefy Euro wyniósł 52,2 pkt. wobec prognoz 52,5 pkt. W środę poznamy analogiczne dane dla sektora usług.

W kolejnych dniach w centrum uwagi będą spekulacje dotyczące możliwych działań EBC. Po ostatnich zapowiedziach Mario Draghi’ego pewnym wydaje się, że dojdzie do jakiejś interwencji, ale kwestią niepewną jest jej skala. Czwartkowa decyzja może zadecydować o kierunku ruchu cen na wielu aktywach. Dodatkowo w tym tygodniu w środę opublikowana zostanie tzw. Beżowa Ksiega, która jest podsumowaniem aktualnej sytuacji gospodarczej w USA, a w piątek poznamy oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Dla warszawskiej giełdy znaczenie mają również trwające w Brukseli negocjacje dotyczące dostaw gazu z Rosji na Ukrainę.

Polski dystrybutor gazu – PGNiG – znajduje się w poniedziałek w czołówce aktywności. Po piątkowej silnej przecenie kurs akcji próbuje odrabiać straty i zyskuje na wartości ponad 1 proc. Stronie popytowej pomagają słowa ministra środowiska Macieja Grabowskiego, który liczy na przełom w poszukiwaniach gazu łupkowego. Jego zdaniem już w tym roku badania mogą wykazać, że możliwe jest pozyskanie surowca z jednego odwiertu w ilościach przemysłowych.>> Śledź notowania spółki z wykorzystaniem skanerów w ATTrader.pl

Warto zwrócić uwagę również na wykresy spółek PC Guard i Krezus. W obu przypadkach po silnych spadkach następował trend boczny, po którym nastąpiło wybicie w górę. Konsolidacje mogą okazać się dobrą platformą do budowy przynajmniej krótkoterminowego odreagowania, a wskaźniki analizy technicznej dają sygnały kupna.

Do grona gorących spółek należy również zwyżkujący o ponad 5 proc. Otmuchów. Analitycy DM PKO BP w raporcie z 23 maja podwyższyli cenę docelową akcji spółki z 11,33 do 12,26 zł i podtrzymali zalecenie kupuj. W piątek na zamknięciu sesji kurs akcji wyniósł 9 zł, co daje ponad 36-proc. potencjału do zwyżki.>> Wcześniej analitycy Millennium DM wycenili jedną akcję producenta słodyczy na 12,73 zł

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT krezus, otmuchow, PCGUARD, PGNiG, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Chińska wiosna na giełdach, rosyjski wzrost PGNiG

  Lepsze od prognoz dane makroekonomiczne z Chin tchnęły w giełdy nowego ducha. Na GPW zwyżkują wszystkie indeksy, a gwiazdą sesji jest PGNIG, który liczy na 1,5 mld dolarów ekstra od Gazpromu.

 • PGNiG chce odzyskać nadpłaconą kwotę od Gazpromu jak najszybciej

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpi formalnie do Gazpromu o zwrot nadpłaconej kwoty za gaz ziemny w związku z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie i liczy na to, że środki wpłyną do spółki "jak najszybciej", poinformował prezes PGNIG Jerzy Kwieciński. Wyrok nie wpłynie jednak na ceny dla odbiorców końcowych. Kurs akcji PGNIG rośnie o ponad 18 proc.

 • Nowe rekomendacje dla akcji KGHM, LPP, PGNiG i Orlenu

  BM mBanku zaktualizował zalecenia i ceny docelowe dla 4 spółek z WIG20. W najnowszych raportach rekomenduje kupno akcji LPP, akumulację Orlenu, trzymanie PGNIG i redukcję pozycji na KGHM.

 • PGNiG podtrzymuje, że będzie wypłacać dywidendę

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podtrzymuje politykę dywidendową, wynika z wypowiedzi prezesa Jerzego Kwiecińskiego. Jednocześnie zwrócił on uwagę na niższy r/r zysk netto spółki.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR