Rynki akcji tańczą w rytm sondaży, gorąco na Pekao i Rainbow Tours

Omawiane walory: , , , ,

Na dwa dni przed głosowaniem giełdy wyhamowały wzrosty, mimo iż większość sondaży wskazuje na niedużą przewagę zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Ziarno niepewności zasiał wynik badania YouGov, który wskazał na 2-proc. przewagę zwolenników Brexitu. O wyniku czwartkowego referendum przesądzi postawa dużej grupy osób niezdecydowanych.

Obecnie na rynkach finansowych wszystko kręci się wokół Brexitu. W poniedziałek inwestorzy dosłownie rzucili się na przecenione akcje w odpowiedzi na weekendowe sondaże sygnalizujące zwrot nastawienia wśród Brytyjczyków. Na koniec sesji niemiecki DAX, francuski CAC 40 i brytyjski FTSE 100 były na ponad 3-proc. plusach. We wtorek entuzjazm nieco przygasł. Najnowsza porcja badań opinii publicznej co prawda potwierdziła zmianę podejścia Brytyjczyków do kwestii Brexitu, ale nie przesądziła jednoznacznie o wygranej jednej ze stron. Według badania ORB, aż 53 proc. ankietowanych zamierza zagłosować za pozostaniem, a 46 proc. za wyjściem. W sondażu National Centre for Social Research (NatCen) różnica jest o 1 p.p. mniejsza i wynosi 53 proc. remain vs. 47 leave. Jednak należy zauważyć, że oba badania są pozbawione kluczowej w tym momencie pozycji – odsetka osób niezdecydowanych. Jedyną wskazówką w tym zakresie jest internetowy sondaż YouGov, którego wynik daje przewagę zwolennikom Brexitu (42 proc. za pozostaniem vs. 44 proc. za wyjściem). Różnica między zwolennikami a przeciwnikami jest niewielka, dlatego kluczowa dla wyniku referendum będzie postawa przy urnach 14 proc. niezdecydowanych. Kolejny sondaż pojawi się o godzinie 14:30 od Survation (poprzednim razem 45:42 dla pozostania).

W tle kampanii referendalnej pojawią się dane makro i ważne sygnały z banków centralnych. Przed południem pozytywną niespodzianką okazał się odczyt indeksu instytutu ZEW, czyli wskaźnika nastrojów panujących wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Wynik za czerwiec wyniósł aż 19,2, wobec konsensusu na poziomie 4,8. Po południu szef EBC, Mario Draghi, omówi w Parlamencie Europejskim politykę pieniężną banku. Niewykluczone, że przemówieniu pojawi się temat luzowania. O 16:00 uwaga inwestorów przeniesie się do amerykańskiego Kongresu, gdzie wystąpienie rozpocznie szefowa Rezerwy Federalnej, Janet Yellen.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Kwadrans po 12:00 niemiecki DAX krąży wokół poziomu odniesienia, francuski CAC 40 zyskuje 0,5 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,26 proc. Na tym tle znów słabiej wypada giełda w Warszawie – WIG20 traci 0,5 proc., choć warto podkreślić, że stopniowo odrabia poranną przecenę. O spadku na otwarciu o ponad 1 proc. przesądziła standardowa operacja odcięcia dywidendy od kursów akcji Orange Polska (stopa 4,5 proc.) i Pekao (stopa 5,9 proc.). Wynika to z faktu, że WIG20 jest indeksem cenowym, a więc bazuje tylko na wartości rynkowej spółek i nie uwzględnia dochodów z akcji, takich jak dywidendy czy prawa poboru. Segmenty małych i średnich utrzymują się na skromnych plusach. O godzinie 12:15 wartość handlu na całym rynku wyniosła 182 mln zł, co jest wynikiem o 25 proc. wyższym niż wczoraj o tej porze.

W Warszawie wśród dużych spółek ponad 1-proc. przecenę zalicza KGHM. W poniedziałek po sesji spółka poinformowała o zawarciu umowy dot. dostaw katod miedzianych, której wartość w PLN szacowana jest na przedział od ok. 4,562 mld zł do ok. 10,949 mld zł (opcja ilościowa). Jednak we wtorek pozytywny wydźwięk komunikatu tłumi przecena na rynku miedzi, wywołana przez dane z Chin na temat zwiększonego eksportu czerwonego metalu w maju.

O ponad 3 proc. rośnie kurs akcji PKP Cargo. DM BDM rozpoczął wydawanie rekomendacji dla akcji spółki od zalecenia kupuj i ceny docelowej 42,60 zł. Wycena biura jest o 15 proc. wyższa od bieżącej ceny rynkowej. Zdaniem ekspertów, spółka ma już za sobą okres intensywnych zawirowań, a w wyniku kumulacji kilku negatywnych czynników jej kurs znalazł się na atrakcyjnych poziomach.

W gronie małych spółek warto zwrócić uwagę na 7,5-proc. wzrost kursu akcji Rainbow Tours. Giełdowy touroperator poinformował, że wielkość przedsprzedaży imprez turystycznych z oferty LATO 2016 (wycieczki realizowane w miesiącach: kwiecień-październik 2016) od momentu rozpoczęcia przedsprzedaży do 15 czerwca 2016 roku wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu r/r. do 167.275 rezerwacji.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:05. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:05. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o kghm, orangepl, Pekao, PKPCARGO, Raibow)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR