Rynki globalne skupione na wynikach, w grze Polimex-Mostostal i Vistal Gdynia

Omawiane walory: , , ,

Startujący dziś sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street to najważniejsze wydarzenie nie tylko na amerykańskiej giełdzie, ale również na większości globalnych rynków akcji. To właśnie wyniki spółek zdecydują o nastrojach w drugiej połowie kwietnia. W oczekiwaniu na nie warszawskie indeksy krążą blisko poziomów z czwartkowego zamknięcia. 

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Raporty finansowe banków JP Morgan i Wells Fargo oficjalnie otworzą dziś na Wall Street sezon publikacji wyników za I kwartał br. W przyszłym tygodniu raporty kwartalne opublikuje natomiast m.in. Goldman Sachs, Bank of America, IBM, Alcoa, Morgan Stanley, PepsiCo, Honeywell i Travelers. Dla rynków akcji, w tym pośrednio dla giełdy w Warszawie, będzie to główne wydarzenie drugiej połowy kwietnia. To właśnie wyniki będą kształtować nastroje na giełdach.

W oczekiwaniu na doniesienia z Wall Street pierwsza połowa sesji w Warszawie upłynęła pod znakiem ograniczonych wahań indeksów, pozostających blisko poziomów z czwartkowego zamknięcia. O godzinie 11:53 indeks WIG20 miał wartość 2378,85 pkt. (+0,16 proc.), WIG 61213,48 pkt. (+0,07 proc.), mWIG40 4223,23 pkt. (-0,13 proc.), a sWIG80 12204,71 pkt. (+0,07 proc.).

Przed południem w indeksie WIG20 najlepiej spisywały się akcje spółek Play (+2,4 proc.) i Orange Polska (1 proc.), przewodząc grupie dwunastu spółek, których akcje drożały. Najgorzej radził sobie natomiast Alior Bank (-1,7 proc.), CD Projekt (-1,7 proc.) i PGE (-1,6 proc.).

Na szerokim w centrum uwagi znalazł się Polimex-Mostostal. Stało się tak za sprawą wyników. W całym 2018 roku spółka wypracowała 16,2 mln zł zysku netto, co jest znaczącą poprawą w stosunku do 2017 roku, gdy strata sięgnęła 137 mln zł. Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 35,5 mln zł wobec 74,2 mln zł straty rok wcześniej. Przychody spadły o 48 proc. do 1,64 mld zł, co było związane z zakończeniem realizacji kontraktu Kozienice. Polimex-Mostostal poinformował ponadto, że aktualny portfel zamówień sięga 1,5 mld zł.

Po trzech godzinach handlu akcje spółki drożały o 4,3 proc. do 2,94 zł, wybijając się górą z prawie miesięcznej konsolidacji w przedziale 2,77-2,88 zł i atakując już dziś poziom 2,99 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Mocno pozytywnie wyróżniał się również, będący w restrukturyzacji, Vistal Gdynia. Jego notowania poszybował o 12 proc. do 2,33 zł po tym, po tym jak spółka poinformowała o podpisaniu umowy o wartości około 17,8 mln zł netto z umowę z PNC Norge Infrastructure na wykonanie konstrukcji i montaż dwóch obiektów mostowych w Norwegi.

Na NewConnect mocno, bo o 13 proc. do 75 zł, rośnie kurs Cherrypick Games, po tym jak główni akcjonariusze dokapitalizowali spółkę kwotą 6,6 mln zł, która ma być przeznaczona na rozwój gry My Spa Resort. W tym celu sprzedali cześć posiadanych przez siebie akcji po cenie 59 zł. Akcje te zostały odkupione przez inwestorów działających w branży gier.

Na sam koniec warto jeszcze odnotować przenosiny biotechnologicznej spółki Pharmena z rynku NewConnect na GPW. Póki co nie wywołało to ani wzrostu notowań, ani skoku obrotów. Akcje Pharmeny tanieją o 1,2 proc. do 6,30 zł. Pharmena to 462. firma notowana na rynku głównym.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CHERRY, PHARMENA, Polimexms, vistal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Cherrypick Games liczy na powrót do wzrostów w tym roku, m.in. dzięki pasjansowi

  CHERRYpick Games chce w tym roku wrócić na falę wzrostową, dzięki m.in. globalnemu wydaniu gry z gatunku pasjans "Solitaire: Wildlife Adventures", poinformował ISBtech prezes Marcin Kwaśnica. W związku z koronawirusem obawia się potencjalnych długofalowych zmian trendów konsumenckich i ewentualnego ograniczenia wydatków na sferę rozrywki.

 • Cherrypick Games miał 3 mln zł straty netto w 2019 r.

  CHERRYpick Games odnotował 3 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 0,74 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Strach znów zagląda na giełdy, Orlen traci po wynikach

  W dobie wzrostu zachorowań i zgonów na koronawirusa było kwestią czasu aż wahadło giełdowych emocji odchyli się w stronę spadków. W Warszawie oliwy do ognia dolał Orlen, który pokazał dużo słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Co gorsza, do końca dnia spadki na GPW mogą jeszcze przybrać na sile.

 • Na GPW świąteczny spokój, w grze Polnord, Polimex i Jujubee

  Polnord, Polimex Mostostal, Celon Pharma i Jujubee to najmocniej wyróżniające się spółki w poniedziałkowy poranek na GPW. Reszta, podobnie jak to ma miejsce na innych europejskich parkietach, myślami jest już przy świętach i Nowym Roku.

 • Pekao najsłabsze w całym WIG20, gorąco na PlayWay i Enter Air

  Rezygnacja kierownictwa Pekao i spodziewane zmiany w PZU ciągną w dół WIG20 sprawiając, że ponownie plasuje się on w europejskim ogonie. Honoru giełdy bronią małe i średnie spółki. Po wynikach mocne wzrosty notują kursy akcji PlayWay i Enter Air.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR