Selvita i Biomed-Lublin z dotacjami na centrum B+R w ramach konkursu MFPR

Omawiane walory: ,

Biomed-Lublin i Selvita uzyskały dotacje na centra B+R w ramach konkursu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Spółka z Lublilina dostanie 29,18 mln zł, natomiast Selvita otrzyma 41,3 mln zł dofinansowania.

selvita, biomed, dofinansowanie, mfpr, akcje, technologie,

Selvita i Biomed-Lublin z dotacjami na centrum B+R w ramach konkursu MFPR

Biomed-Lublin uzyskał dotację na utworzenie centrum innowacji biotechnologicznych BCG przyznawaną przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 Priorytet 2: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I Działanie 2.1: „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw”. Wartość inwestycji została przewidziana na kwotę 48 629 930 zł netto, zaś wysokość dotacji stanowi 60 proc. wartości kosztów kwalifikowanych, tj. 29 177 958 zł netto.

– Główne obszary badawcze realizowane w ramach Centrum Badawczo-Rozwojowego to wakcynologia w zapobieganiu gruźlicy oraz immunologia w terapii choroby nowotworowej – czytamy w komunikacie.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wprowadzonym w ramach projektu możliwy będzie rozwój strategicznych produktów: szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10 oraz Onko BCG oraz umocniona pozycja rynkowa spółki, wskazano również.

Rozpoczęcie realizacji inwestycji planowane jest na IV kwartał 2020 roku, przy czym możliwe będzie po podpisaniu umowy z MFPR, zaś jej zakończenie na II kwartał 2022.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Natomiast Selvita otrzymała rekomendację dofinansowania projektu utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego Usług Laboratoryjnych w Krakowie. Całkowita wartość projektu to ok. 145 mln zł, z czego kwota dofinansowania to 41,3 mln zł. Realizacja przedsięwzięcia zaplanowana jest na okres trzech lat.

Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Usług Laboratoryjnych w Obszarze Odkrywania i Rozwoju Leków Selvita było jednym z kluczowych założeń strategii rozwoju spółki na lata 2020-2023 ogłoszonej w kwietniu br. Dodatkowa powierzchnia laboratoryjna wyposażona zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami pozwoli zwiększyć skalę działalności oraz wdrożyć nowe innowacyjne usługi do oferty spółki, których w tym momencie Selvita nie jest w stanie rozwinąć wobec braku dostępnej powierzchni laboratoryjnej. Wpłynie to pozytywnie na dalszy rozwój spółki oraz podniesie jej konkurencyjność wśród globalnych przedklinicznych CRO.

– Mamy jasny cel na najbliższe lata – zamierzamy stale umacniać swoją pozycję na globalnym rynku CRO, a rozbudowa infrastruktury laboratoryjnej oraz poszerzanie oferty Selvity jest jednym z kluczowych elementów realizacji naszego planu. Wyczerpaliśmy już dostępne zasoby powierzchni laboratoryjnej możliwe do wynajęcia w Krakowie, dlatego zdecydowaliśmy o inwestycji we własny obiekt badawczo-rozwojowy. Wśród liczących się na świecie firm CRO standardem jest prowadzenie działalności nie tylko na powierzchni wynajmowanej, ale częściowo we własnych laboratoriach. Taki mieszany model zwiększa stabilność dostawcy, a to jest ważne dla naszych klientów – powiedział prezes Selvity Bogusław Sieczkowski.

– Realizacja tej inwestycji pozwoli nam nie tylko zwiększyć skalę działalności i poszerzyć ofertę, ale także podnieść konkurencyjność, dzięki wprowadzeniu do naszego portfolio nowych, innowacyjnych technologii i usług w obszarze odkrywania i rozwoju leków – dodał Sieczkowski.

Obecnie Selvita prowadzi działalność na ok. 5 000 m2 przestrzeni badawczej w Krakowie i Poznaniu.

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Usług Laboratoryjnych zapewni Selvicie dodatkowe 4 000 m2 powierzchni badawczej i powstanie na nabytej przez spółkę w sierpniu br. działce zlokalizowanej przy ul. Podole w Krakowie w odległości niespełna 700 m od obecnej siedziby i laboratoriów Selvity. Powstaną w nim laboratoria chemiczne, biologiczne, biochemiczne oraz analityczne, w których pracować będzie ponad 250 osób. Prace badawczo-rozwojowe opisane w agendzie badawczej będą realizowane w latach 2023-2028.

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r. Kurs akcji spółki rośnie w czwartek o 11:30 o 9 proc., a za jeden walor płacono 18,30 zł.

Akcje Selvity (wcześniej Selvita CRO S.A.) zadebiutowały w połowie października 2019 r. na rynku głównym GPW. Wcześniej sąd rejestrowy zatwierdził podział Selvity. Decyzja sądu oznaczała dla Selvita S.A. formalną finalizację procedury związanej z podziałem spółki na dwa niezależne podmioty – Selvita S.A. (wcześniej Selvita CRO S.A.) i Ryvu Therapeutics S.A. (wcześniej Selvita S.A.). Kurs akcji spółki spada w czwartek o 11:30 o 2,3 proc., a za jeden papier płacono 42,50 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, SELVITA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR