Selvita przejmie 100 proc. udziałów w spółce Fidelta od Galapagos za ok. 140 mln zł

Omawiane walory:

Selvita zawarła ze spółką Galapagos NV warunkową umowę, na mocy której nabędzie 100 proc. udziałów w chorwackiej spółce Fidelta. Łączna wartość transakcji wyniesie 31,2 mln euro (ok. 140 mln zł) i zostanie sfinansowana ze środków własnych (30 proc.) oraz poprzez finansowanie dłużne (70 proc.).

selvita,podział,Ryvu

(Fot. Materiały prasowe Selvita)

Zamknięcie transakcji przewidziane jest na 4 stycznia 2021 r. i jest uzależnione od spełnienia zwyczajowych warunków. Po zakończeniu procesu akwizycji Fidelta będzie w pełni konsolidowana w ramach grupy kapitałowej Selvita. Fidelta będzie kontynuować działalność pod dotychczasową nazwą.

– Z największą przyjemnością ogłaszamy akwizycję Fidelty, która idealnie pasuje do grupy kapitałowej Selvita. Fidelta jest organizacją z bogatym doświadczeniem, szerokim spektrum możliwości z zakresu odkrywania leków ‚in-house’ oraz z licznymi sukcesami w wyłanianiu kandydatów klinicznych. Dzięki tej akwizycji nie tylko realizujemy ogłoszoną w tym roku strategię, ale również robimy krok naprzód, zarówno pod względem portfolio naszych usług, jak i skali działalności. To przełomowy moment w historii Selvity – skomentował prezes Selvity Bogusław Sieczkowski, cytowany w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przejęcie Fidelty pozwoli Selvicie przyspieszyć realizację długoterminowej strategii mającej na celu dostarczenie klientom kompleksowej oferty usług, w tym zintegrowanych badań in vitro i in vivo, począwszy od identyfikacji celu do pełnego rozwoju przedklinicznego. Zakres usług oferowanych przez Fideltę jest komplementarny z ofertą Selvity i umożliwi jej zbudowanie przewagi konkurencyjnej w takich obszarach biznesowych jak toksykologia in vivo, DMPK, farmakologia, a także pozwoli zwiększyć skalę działalności w obszarze chemii medycznej i farmakologii in vitro, co wpłynie na umocnienie pozycji rynkowej Selvity.

W ramach strategii grupy, przyjętej w kwietnia br. Selvita zaplanowała przeznaczenie 150-200 mln zł na przeprowadzenie akwizycji w kolejnych latach.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że robimy tak duży i logiczny krok w dalszym rozwoju Fidelty oraz że wspólnie z Selvitą umocnimy naszą pozycję na rynku. Połączenie obu firm pozwoli nam zachować wysoką jakość i zaoferować jeszcze bardziej zintegrowane podejście w usługach, które świadczymy naszym klientom – wskazała dyrektor zarządzająca Fidelty Adrijana Vinter.

W ostatnich latach Fidelta przekształciła się z wewnętrznego działu badań i rozwoju w firmę CRO, odnotowującą znaczące wzrosty. W 2019 r. spółka miała 17,4 mln euro przychodów, w czasie gdy wynik EBITDA wyniósł 2,6 mln euro. Przychody Fidelty w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. wyniosły 17,2 mln euro, a zysk operacyjny 4,4 mln euro.

Fidelta ma zdywersyfikowaną bazę przychodową, która obejmuje m.in. współprace z liczną grupą klientów spośród największych globalnych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych. Akwizycja przyczyni się do wzrostu przychodów Selvity i będzie istotnie wpływała na wynik EBITDA spółki.

Fidelta jest spółką CRO (ang. Contract Research Organization) z kompetencjami naukowymi w obszarze chorób zapalnych, zwłóknieniowych i zakaźnych. Obecnie zatrudnia 181 pracowników, w tym 150 doświadczonych naukowców. Spółka świadczy usługi w obszarze zintegrowanego odkrywania leków na zlecenie firm biotechnologicznych i farmaceutycznych z całego świata i posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów badawczych. Laboratoria Fidelty zlokalizowane są w ośrodkach badawczo-rozwojowych w Zagrzebiu, w Chorwacji.

Jednocześnie, wraz z podpisaniem umowy, Fidelta zawarła z Galapagos umowę ramową świadczenia usług (ang. Master Services Agreement, MSA), na mocy której, pod warunkiem zamknięcia transakcji, Fidelta zrealizuje dla Galapagos usługi o łącznej wartości 27 mln euro (120,8 mln zł), z czego w 2021 roku Galapagos nabędzie usługi o wartość przynajmniej 7 mln euro (31,3 mln zł). Umowa obowiązywać będzie do 31 grudnia 2025 r. Na podstawie MSA Fidelta będzie świadczyć na rzecz Galapagos usługi w zakresie drug discovery, w szczególności w obszarach chorób zapalnych oraz zwłóknieniowych. Wspomniana umowa MSA stanowi największą umowę w historii grupy kapitałowej Selvity.

Akcje Selvity (wcześniej Selvita CRO S.A.) zadebiutowały w połowie października 2019 r. na rynku głównym GPW. Wcześniej sąd rejestrowy zatwierdził podział Selvity. Decyzja sądu oznaczała dla Selvita S.A. formalną finalizację procedury związanej z podziałem spółki na dwa niezależne podmioty – Selvita S.A. (wcześniej Selvita CRO S.A.) i Ryvu Therapeutics S.A. (wcześniej Selvita S.A.). Kurs akcji spółki rośnie w wtorek rano o blisko 6 proc., a za jeden walor płacono 46,30 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o SELVITA)

 • Giełdy dyskontują odmrażanie gospodarek, w grze Sanok i Work Service

  Dobre nastroje na europejskich parkietach, wspierane już nie tylko doniesieniami nt. szczepionek, ale też nadziejami na powolne znoszenie restrykcji w grudniu, pchają w górę warszawskie indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki Sanok, Work Service i Agora.

 • Selvita i Biomed-Lublin z dotacjami na centrum B+R w ramach konkursu MFPR

  Biomed-Lublin i SELVITA uzyskały dotacje na centra B+R w ramach konkursu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Spółka z Lublilina dostanie 29,18 mln zł, natomiast SELVITA otrzyma 41,3 mln zł dofinansowania.

 • GPW wyprzedziła Wall Street, w grze PZU i Selvita

  Wczorajsze wzrosty w Warszawie wyprzedziły odbicie na Wall Street. Zanim więc napłynął nowe impulsy, inwestorzy postanowili zrealizować krótkoterminowe zyski i skupili się na spółkach publikujących raporty finansowe.

 • Selvita miała 5,38 mln zł zysku netto w II kwartale 2020 r.

  SELVITA odnotowała 5,38 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 0,18 mln zł straty rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie w czwartek o 10:30 o 3,79 proc., a z jeden walor płacono 46,50 zł.

 • Selvita rozpoczyna budowę księgi popytu w ramach emisji do 2,38 mln nowych akcji

  Akcjonariusze Selvity podjęli decyzję o wyemitowaniu do 2,38 mln akcji serii C, co stanowi ok. 15 proc. obecnego kapitału zakładowego. Od dziś rozpocznie się proces budowania księgi popytu. SELVITA planuje pozyskać z emisji akcji ok. 90 mln zł, które przeznaczone będą na przyspieszenie rozwoju spółki i zwiększenie skali jej działalności na rynku globalnym.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR