Sesja pod znakiem Ostrołęki i odczytów makro, w grze Kruk, Enea i Energa

Omawiane walory: , , ,
Zawieszenie finansowania Ostrołęki (prawie) wszystkich ucieszyło, stając się tematem dnia na warszawskiej giełdzie. W drugiej jego połowie jednak pierwszoplanową rolę mogę odegrać już dane z USA. To one najprawdopodobniej zdecydują o tym, w jakich nastrojach inwestorzy będą żegnać tydzień.
mapa,rynku

Źródło: ATTrader.pl

W styczniu inflacja CPI w Polsce wystrzeliła w górę aż o 1 punkt procentowy do 4,4 proc. i jest najwyższa od 8 lat. Dane mocno zaskoczyły. Rynek oczekiwał wzrostu inflacji do 4,2 proc.

Nieco mniejszą niespodziankę, i w dodatku pozytywną, sprawiły dane nt. polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB). Przynajmniej w odniesieniu do rynkowych prognoz, bo w praktyce wzrost gospodarczy był najniższy od wielu kwartałów. W IV kwartale 2019 roku dynamika PKB Polski wyhamowała do 3,1 proc. z 3,9 proc. w III kwartale. Niemniej jednak, po niedawnej publikacji przez GUS szacunków PKB za cały 2019 rok, rynek mocno ściął oczekiwania i zakładał spadek tempa wzrostu gospodarczego do 3 proc. r/r.

Obserwowane od kilku miesięcy gwałtowne przyspieszenie inflacji i jednoczesne hamowanie wzrostu gospodarczego w Polsce to zła informacja dla spółek. Inflacja będzie wspierać presję płacową, a wolniejsze tempo wzrostu może negatywnie odbić się na marżach. Summa summarum ponad wszelką wątpliwość odbije się to na zyskach spółek. Z tego punktu widzenia jest to więc informacja w długim terminie negatywna dla giełdy. I należy o tym pamiętać pomimo, że rodzimy rynek akcji podszedł dość obojętnie do tych danych, bardziej koncentrując się na nastrojach dominujących na świecie i tematach spółkowych.

W piątek na GPW, podobnie jak w przypadku dużej części europejskich parkietów, dominują umiarkowane wzrosty. O godzinie 11:12 indeks WIG20 miał wartość 2.124 pkt. (+0,19 proc.), WIG testował poziom 58.040 pkt. (+0,14 proc.), sWIG80 12.872 pkt. (+0,4 proc.), a mWIG40 4.060 pkt. (+0,01 proc.). Temat koronawirusa ponownie zszedł na dalszy plan pomimo, że liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 1.384 osoby, a zarażonych dobija do 64,5 tys. A to oznacza, że w drugiej połowie dnia spory wpływ na nastroje na światowych giełdach, a pośrednio też w Warszawie, mogą mieć amerykańskie dane o produkcji przemysłowej (prognoz: -0,2 proc. m/m), sprzedaży detalicznej (prognoza: +0,3 proc. M/M) oraz indeks Uniwersytetu Michigan (prognoza: 99,3 pkt.).

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Głównym tematem piątkowego przedpołudnia na GPW była przede wszystkim informacja o zawieszeniu przez Eneę i Energę finansowania projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce. Obie spółki zyskują na wartości. Akcje Enei drożeją o 1,3 proc. do 7,315 zł, a Energi o 1,9 proc. do 7,54 zł. Przy okazji rośnie też kurs akcji PKN Orlen (75,90 zł +1,8 proc.), który ogłosił wezwanie na Energę i pojawiły się na rynku obawy, że będzie musiał wyłożyć środki na Ostrołękę. Rykoszetem oberwał natomiast Torpol, czyli spółka zaangażowana w budowę. Jej akcje tanieją o 2,3 proc. do 8,30 zł.

O 2,8 proc. do 159,40 zł drożeją dziś akcje Kruka. Jednak w tym wypadku to odreagowanie czwartkowego tąpnięcia o 10,6 proc. Wczorajszą wyprzedaż wiążę się z wypowiedziami wiceministra sprawiedliwości dot. ewentualnego ograniczenia obrotu wierzytelnościami w Polsce. Na przecenę zareagował prezes spółki, który podkreślił, że nie wystąpiły żadne zdarzenia, które mogłyby uzasadniać istotny spadek notowań. Piotr Krupa dodał, że na dzisiaj nie ma konkretnych propozycji zmian związanych z obrotem wierzytelnościami w Polsce. Natomiast spółka aktywnie uczestniczy w pracach nad dyrektywą Unii Europejskiej, regulującą rynki obrotu wierzytelnościami w całej Unii, w tym w Polsce.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, energa, Kruk, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR