Kruk: Popieramy zmiany, które miałyby na celu ukrócenie praktyk lichwiarskich

Omawiane walory:

W czwartek akcje największej polskiej spółki windykacyjnej tanieją o 12 proc. Wyprzedaż to efekt wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości, który opowiada się za ograniczeniem możliwości egzekucji z nieruchomości i obrotu wierzytelnościami w Polsce.

kruk,wyniki,windykacja,krupa,prawo

Piotr Krupa, prezes Kruka.

Marcin Warchoł, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka oraz wiceminister sprawiedliwości, na łamach DGP przyznał, że chciałby wprowadzić zmiany w prawie dot. zakazu egzekucji długów z nieruchomości, jeśli stanowi on ułamek wartości lokalu. Taki zapis jest już w projekcie ustawy antylichwiarskiej, ale prace nad nią ciągle się przedłużają. Jeśli poślizg legislacyjny potrwa dłużej, wiceminister zadeklarował możliwość wpisania tej zmiany do innego projektu legislacyjnego.

Ponadto Warchoł chciałby wprowadzenia zakazu handlu wierzytelnościami opartymi na niespłaconych pożyczkach. W ocenie wiceministra, pożyczkodawca powinien sam zająć się odzyskiwaniem długu lub zatrudnić do tego zewnętrzną firmę windykacyjną. W ten sposób wyłączono by możliwość handlu pakietami długów. Z tej opcji najczęściej korzystają banki, które odsprzedają portfele niespłacanych kredytów i pożyczek zewnętrznym firmom windykacyjnym.

– Nie widzę żadnego racjonalnego powodu, by kosztem biedniejszych obywateli dorabiały się wielkie firmy, które sprzedają sobie pakiety wierzytelności, często oparte na lichwiarskich długach – powiedział Marcin Warchoł „DGP”.

Wiceminister chciałby także powiększenia zakresu zadań komorników. Do ich obowiązku należałoby również zweryfikowanie, czy egzekucja jest uzasadniona. Do tej pory komornik pełnił rolę tylko egzekucyjną.

Inwestorzy wystraszyli się zmian?

Co ciekawe, wywiad z wiceministrem sprawiedliwości pojawił się we wtorek. Kruk w międzyczasie nie publikował żadnej informacji, która mogłyby tłumaczyć dzisiejszą wyprzedaż akcji. Do medialnych doniesień dotyczących zmian w prawie oraz ewentualnego ich wpływu na biznes spółki odniósł się Piotr Krupa. Jak podkreślił, w spółce nie wystąpiły żadne zdarzenia, które mogłyby uzasadniać istotny spadek notowań. Prezes Kruka dodał, że sam pomysł zakazania egzekucji z nieruchomości w sytuacji, gdy wartość długu jest istotnie mniejsza niż wartość nieruchomości, jest słuszny.

– Popieramy zmiany, które miałyby na celu ukrócenie praktyk lichwiarskich – zadeklarował w rozmowie z StockWatch.pl Piotr Krupa, prezes Kruka.

Krupa dodaje, że temat ograniczenia egzekucji z nieruchomości przy relatywnie niewielkiej wartości zadłużenia był już analizowany na etapie proponowanych zmian w tzw. „ustawie antylichwiarskiej”.

Potencjalne zmiany nie miałyby istotnego negatywnego wpływu na naszą działalność w obszarze portfeli nabytych, gdzie unikamy sytuacji, w których dysproporcja relacji zadłużenia do wartości nieruchomości jest istotna. (…) Zupełnie inną grupą są wierzytelności hipoteczne, gdzie wartość długu często przekracza wartość zabezpieczenia. W tym przypadku egzekucja z nieruchomości może być konsekwencją procesu, ale nie jest to preferowany sposób odzyskiwania należności przez Kruka. Grupa Kruk posiada takie wierzytelności na swoim bilansie – dodał Krupa.

Na pytanie o ewentualny wpływ ograniczenia obrotem wierzytelności na biznes Kruka prezes Krupa zaznaczył, że na ten moment nie ma ani konkretnych projektów ani propozycji zapisów ustawowych w podobnym temacie.

– Wiemy i uczestniczymy natomiast w pracach na poziomie Unii Europejskiej nad regulacjami dotyczącymi rynku obrotu wierzytelnościami w Unii. Popieramy zmiany, które prowadziłyby do zwiększenia przejrzystości i uspójnienie praktyk rynkowych przy poszanowaniu słusznych praw tak osób zadłużonych, jak i wierzycieli. Jednym z pomysłów może być rejestracja firm windykacyjnych. Zmiany te będą dotyczyć całej Unii Europejskiej – mówi prezes Kruka.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. W czwartek na pół godziny przed zamknięciem sesji kurs akcji spółki spada o 12 proc. do 152,60 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR