Taleja słono zapłaci za zatajenie informacji o sprzedaży akcji Krezusa

Omawiane walory:

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na Taleja sp. z o.o. karę pieniężną w wysokości 4,5 mln zł za zatajenie informacji o sprzedaży dużych pakietów akcji Krezusa w ubiegłym roku. 

Transakcji przeprowadzonych przez Taleja sp. z o.o. było tak dużo, że „spóźniony załącznik” z wykazem operacji dokonanych liczył aż 100 stron.

4,5 mln zł jakie ma zapłacić były główny akcjonariusz Krezusa to jedna z najwyższych kar w historii polskiego rynku kapitałowego. Urząd ustalił, że w okresie od kwietnia do października 2018 r. Taleja sp. z o.o. dziewięciokrotnie nie przekazała w terminie spółce i KNF zawiadomienia o zmianie stanu posiadania akcji. Transakcji było tak dużo, że „spóźniony załącznik” z wykazem operacji dokonanych na rynku liczył aż 100 stron.

– Komisja uznała, że stopień naruszenia przepisów przez Taleja sp. z o.o. jest znaczący, a postępowanie Taleja sp. z o.o. przyczyniło się do wprowadzenia długotrwałej i szkodliwej dla rynku dezinformacji, albowiem jego uczestnicy nie wiedzieli, jaką liczbą akcji i głosów dysponuje większościowy akcjonariusz Taleja sp. z o.o., posiadający do kwietnia 2018 r. ponad 50 proc. ogólnej liczby głosów Krezus SA – informuje KNF.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

To kolejna kara nałożona na uczestników ubiegłorocznego skandalu z insider tradingiem na akcjach Krezusa. W lutym Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała, że były prezes spółki Jacek Ptaszek ma zapłacić 400 tys. zł.

Afera z cichą wyprzedażą akcji w Krezusie wybuchła w sierpniu ubiegłego roku. Z kilkumiesięcznym poślizgiem do sprzedaży dużych pakietów najpierw przyznała się Taleja (spółka kierowana przez Natalię Siałkowską), a następnie prezes Jacek Ptaszek oraz jego spółka Karo BHZ. Główni akcjonariusze tłumaczyli się… „błędną interpretacją przepisów”. Kilka dni później Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne ws. nałożenia kary pieniężnej na Taleja sp. z o.o. oraz prezesa zarządu Krezusa i Karo BHZ.

Od grudnia 2018 r. notowania Krezusa są zawieszone. Komisja Nadzoru Finansowego wciąż czeka na informację na temat tego, w jakim zakresie i w jaki sposób prowadzona jest obecnie działalność gospodarcza spółki i jakie są możliwości kontynuacji tej działalności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT krezus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR