Topnieje polska reprezentacja w indeksie MSCI Standard

Wraz z końcem maja aż trzy polskie spółki pożegnają się z miejscem w indeksie MSCI Standard. Roszady obejmą też MSCI Small Cap, gdzie dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki zostaną zastąpione przez Bank Handlowy i Ten Square Games.

tsgames,ccc,handlowy,millennium,pkpcargo,bogdanka

MSCI ogłosiło zmiany. Kilka polskich spółek wypadnie z indeksów.

Rewizja kwartalna indeksów MSCI, które uchodzą za ważny benchmark dla dużych zagranicznych inwestorów, wymiotła kilka polskich spółek. Po sesji 29 maja z miejscem w MSCI Standard pożegnają się AmRest, CCC i Bank Millennium. Cała trójka przejdzie do indeksu Small Cap. Firma MSCI Inc., która od 1988 r. oblicza i publikuje indeksy zdecydowała, że w ich miejsce nie wejdzie żadna spółka.

Wszystkie trzy spółki mocno ucierpiały na kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa. W tym roku kurs akcji AmRestu spadł z okolic 50 zł do nawet 18 zł za akcję, czyli najniższego poziomu od 2016 r. Operator sieci restauracji musiał zamknąć na czas pandemii wszystkie swoje lokale. Obecna kapitalizacja AmRestu to 5,88 mld zł.

Jeszcze mocniej ucierpiało CCC, które tegorocznego kryzysu o mało co nie przepłaciło bankructwem. W dołku jedna akcja operatora sieci sklepów z obuwiem kosztowała niecałe 25 zł. Obecna wycena rynkowa CCC to nieco ponad 1,6 mld zł. W polskim indeksie WIG20 mniejszą kapitalizację ma tylko Jastrzębska Spółka Węglowa, którą rynek wycenia na 1,5 mld zł.

Z kolei kapitalizacja Banku Millennium w kilka miesięcy spadła o blisko 60 proc. i wynosi obecnie 3 mld zł. W majowym dołku za jedną akcję banku płacono ok. 2,30 zł, czyli tyle, co podczas kryzysowego roku 2009 r.

ccc,millennium,amrest

Kliknij, aby powiększyć

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

To nie koniec zmian w międzynarodowych indeksach. Z końcem maja z indeksem MSCI Small Cap pożegnają się kontrolowane przez Skarb Państwa PKP Cargo i Bogdanka. Ich miejsce zajmą Bank Handlowy i Ten Square Games.

Kolejowy przewoźnik jeszcze przed kryzysem regularnie ustalał nowe historyczne minima. W połowie marca br. notowania PKP Cargo na chwilę spadły poniżej 9 zł za akcję. Dla przypomnienia warto dodać, że podczas IPO z 2013 r. akcje przewoźnika sprzedawano po 68 zł za sztukę.

Podobnie prezentuje się historia Bogdanki. Tylko w tym roku akcje lubelskiego producenta węgla straciły na wartości blisko 40 proc. W marcu notowania spadły na chwilę poniżej 15 zł za sztukę, co jest historycznym dołkiem tej spółki.

Nowi reprezentanci MSCI Small Cap w tym roku radzą sobie skrajnie różnie. Notowania Handlowego osunęły się z okolic 60 zł do 37 zł, a Ten Square Games urosły z 200 zł do blisko 470 zł za akcję. Producent gier jest wyceniany obecnie na 3,4 mld zł, co daj mu drugie po CD Projekcie miejsce w giełdowej branży.

tsgames,pkpcargo,bogdanka,handlowy

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, bogdanka, ccc, handlowy, Millennium, PKPCARGO, TSGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • Wzrosty w cieniu nowego lockdownu, w grze banki, JSW i AmRest

    Zapowiedź drugiego lockdownu w Polsce nie przestraszyła inwestorów z GPW. Przynajmniej nie wszystkich. Mocno spadki odreagowują banki i JSW, a na szerokim rynku więcej spółek drożeje niż tanieje. Pomaga rosnący DAX i dobre odczyty indeksów PMI. Lockdownowym rykoszetem obrywa za to AMREST, LPP i CCC.

  • Druga fala pandemii uderza w giełdy, mocna przecena CCC i LPP Pandemia w Polsce przyspiesza i napędza spadki na warszawskiej giełdzie. WIG20 przełamał wrześniowe minima i jest najniżej od końca maja. Indeks największych spółek ma otwartą drogę do dalszych spadków.
  • Fenomenalny debiut Allegro na GPW, w tle przecena PGE i Lotosu

    Świetny debiut Allegro, rosnące małe i średnie spółki, przy równocześnie taniejących blue chipach - tak najkrócej można podsumować poniedziałkową sesję na GPW. Sesję, która już jest rozstrzygnięta. Prawdziwe emocje dopiero jednak przed nami. To będzie naprawdę gorący tydzień.

  • Mały lockdown daje w kość warszawskiej giełdzie, mocne spadki JSW i CCC Od mocnej przeceny rozpoczęła się sesja w Warszawie. To kontrastuje z zieloną Europą. Indeksy w dół ciągnie słaby sentyment na GPW, niepokojące wieści ze spółek i obawy przed konsekwencjami pandemii koronawirusa. I jedynie spółki covidowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, co samo w sobie też jest złą wróżbą dla GPW.
  • Inwestorzy zaczynają wyceniać drugą falę pandemii, w grze CCC i KGHM Rekordowy przyrost liczby zakażeń i zgonów wywołanych koronawirusem psują nastroje na GPW, mocno ściągając w dół notowania CCC. Jednocześnie zyskują na wartości spółki covidowe.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR