Ubezpieczenie grupowe – poznaj wady i zalety

Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego. Jest to atrakcyjna i niedroga oferta. Pomimo swojej niskiej cen posiada dość szeroki zakres ochrony. Jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie popularnych grupówek? Co zapewni nam polisa grupowa, a na co nie możemy liczyć – przyjrzyjmy się tym zagadnieniom, by wiedzieć jaką podjąć decyzję. I jak kupić ubezpieczenie, z którego będziemy później zadowoleni.

Ubezpieczenie grupowe na życie – co to takiego?

Polisa grupowa to bardzo specyficzny rodzaj ubezpieczenia. Zazwyczaj przy zakupie ubezpieczenia na życie mamy pełen wpływ na to, na jaką kwotę się ubezpieczymy, w jakim zakresie ochrony i na ile lat. Możemy także  wybrać również rodzaj ubezpieczenia – rodzinne, bezterminowe, inwestycyjne. Wystarczy sprawdzić dostępne oferty na www.rankingubezpieczennazycie.pl, by dowiedzieć się jak wiele możliwości posiadamy.

W przypadku polisy grupowej jest inaczej. Tutaj pośrednikiem w zakupie jest nasz pracodawca, zatem nabyć polisę możemy tylko w sytuacji, gdy nasza firma współpracuje z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Nasz wybór ogranicza się przede wszystkim do wariantu cenowego (choć nie zawsze). Firma ma podpisaną umowę z jedną firmą ubezpieczeniową, w związku z czym otrzymujemy konkretną ofertę.

Umowa w ubezpieczeniu grupowym zawierana jest standardowo na rok czasu – po tym okresie można kontynuować umowę i przedłużyć ją o kolejny rok. Można również kontynuować umowę, jeśli zwolnimy się z pracy – jednak wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje nam indywidualną ochronę na warunkach zbliżonych do posiadanej wcześniej „grupówki”, ale już z ze znacznie wyższą składką.

Zakres ochrony i suma ubezpieczenia w polisie grupowej

W przypadku ceny polisy grupowej możemy cieszyć się niską składką – są to najczęściej kwoty rzędu 30-50 zł. Są oczywiście droższe grupówki, to wynika jednak z wariantu cenowego, jaki wybierzemy. Stosunek ceny do zakresu ochrony jest atrakcyjny z powodu dużej liczby klientów, którym oferowane są te same warunki umowy. Dzięki temu ubezpieczyciel może obniżyć ceny składek.

Zakres ochrony w grupowych ubezpieczeniach na życie wygląda podobnie jak w wersji indywidualne. Polisa w miejscu pracy dotyczy najczęściej ochrony finansowej w razie:

  • wypadku przy pracy,
  • wypadku komunikacyjnego,
  • nieszczęśliwego wypadku,
  • poważnego zachorowania (zawał serca, nowotwór złośliwy, udar mózgu),
  • kontuzji, złamania,
  • pobytu w szpitalu,
  • narodzin dziecka,
  • śmierci bliskiej osoby.

Ważna jest jednak w tym przypadku suma ubezpieczenia – ponieważ jest to słaby punkt w ubezpieczeniach grupowych. Kwoty, na jakie możemy się ubezpieczyć są zwykle kilkukrotnie niższe niż w przypadku polis indywidualnych. Odszkodowania, które możemy zatem otrzymać w wielu sytuacjach – nie będą zatem szczególnie wysokie.

Zalety polisy grupowej na życie

Ubezpieczenie grupowe ma zatem wyraźne zalety, ale również wady. Przyjrzyjmy się plusom takiego ubezpieczenia.

Po pierwsze: zakup ubezpieczenia nie kosztuje nas wiele – składka jest niewysoka. W niektórych firmach to pracodawca pokrywa składkę i włącza polisę do pakietu socjalnego dla pracownika – obok karty sportowej czy posiłków firmowych.

Po drugie: zakres ochrony jest przejrzysty. Ubezpieczony nie musi samodzielnie dobierać rozszerzeń do podstawy. Wybiera tylko pakiet – mniej lub bardziej rozbudowany lub po prostu decyduje się na gotowy produkt.

Po trzecie: polisa grupowa jest wygodnym rozwiązaniem – składkę odprowadza nam pracodawca z naszego wynagrodzenia, dzięki czemu nie musimy pamiętać o terminach płatności.

Są również inne plusy – jak krótki czas trwania umowy. Nie każdy z nas potrafi zdecydować się na długoterminowe zobowiązanie jak np. 10 czy 20 lat. W takiej sytuacji roczna umowa wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Wady ubezpieczeń grupowych na życie

Pomimo niskiej, kuszącej ceny, musimy pamiętać również o minusach ubezpieczenia grupowego. Dla wielu osób minusy mogą być na tyle znaczące, że całkowicie zrezygnują z zakupu grupówki na rzecz ubezpieczenia indywidualnego.

Po pierwsze: niska suma ubezpieczenia – większość z nas wolałaby ubezpieczyć się na wysoką kwotę – czy to 100 000 zł, czy 300 000 zł, czy nawet 1 000 000 zł. Musimy pamiętać o tym, że na wypadek naszej śmierci – nasi najbliżsi dziedziczą po nas również nasze zobowiązania finansowe, jak np. kredyt na mieszkanie czy samochód. Ubezpieczenie grupowe, które oferuje nam sumę np. 50 000 zł może być zatem niewystarczające.

Po drugie: zakres ochrony ustalony z góry. Nie każdy z nas potrzebuje ochrony od poważnych zachorowań, wypadków komunikacyjnych czy świadczeń z tytułu narodzin dziecka. Być może zależy nam na ochronie w bardzo konkretnym kierunku i wówczas lepiej zainwestować w polisę indywidualną, która zapewni nam w tej kwestii solidną ochronę.

Po trzecie: krótki czas trwania umowy. Dla jednych może to być atut grupówki, dla innych – bardzo ważny minus. Roczna umowa to bardzo krótkie zobowiązanie. Dla osób, których zależy na długotrwałej umowie, a tym samym możliwości oszczędzania dzięki polisie lub inwestowania – grupówka jest rozwiązaniem niewystarczającym.

Po czwarte: brak możliwości wyboru. Jest to bardzo istotna wada w ubezpieczeniach grupowych. Pracodawca składa nam konkretną ofertę, co do której nie mamy możliwości negocjowania i modyfikacji warunków. Ponadto składka wynosząca np. 50 zł miesięcznie – w innym towarzystwie ubezpieczeniowym może gwarantować nam dwa razy więcej. Brak wyboru i porównania może doprowadzić do tego, że kupimy nie do końca dobrą polisę.

Przed zakupem polisy grupowej porównaj różne możliwości

Decyzja o zakupie „grupówki” w pracy czy w szkole (NNW dla dziecka) nie jest obowiązkowa. Część z nas uzna, że jest to zbędny wydatek i lepiej zainwestować trochę większą sumę w solidną, indywidualną ochronę. Inni z kolei, nawet posiadając indywidualne ubezpieczenie – mogą zdecydować się na zakup ubezpieczenia grupowego – w końcu to roczne zobowiązanie, które zwiększy zakres ochrony i zapewni podwójne odszkodowanie.

Ważne są plusy i minusy takiego ubezpieczenia, co znaleźć możemy również pod https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie-wady-i-zalety/83.html, gdzie dowiemy się więcej na ten temat, pamiętajmy jednak o tym, że każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby i możliwości finansowe.

Najbardziej rozsądnym krokiem będzie samodzielne porównanie ofert ubezpieczeniowych, zarówno grupowych, jak i indywidualnych.

Przydatny może okazać się ranking ubezpieczeniowy. Dzięki niemu zapoznamy się z ofertami, jakie są aktualnie dostępne – porównamy ich ceny oraz zakres. Ranking bardzo często uświadamia nas – jakie towarzystwa ubezpieczeniowe w ogóle istnieją w Polsce. Nie ma co ukrywać – niewiele osób interesuje się dziedziną ubezpieczeń na życie. W związku z tym bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego – ile firm może nas ubezpieczyć oraz jak elastyczne i atrakcyjne cenowo posiadają produkty.

Samodzielne porównanie pozwala również dowiedzieć się więcej o danej ofercie. Sprawdzając warunki ubezpieczenia na stronie wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego – nie poznamy minusów takiej oferty. Oferta przedstawiona w samych superlatywach może spowodować, że skusimy się na zakup, po czym za jakiś czas, gdy zdamy sobie sprawę, jakie mieliśmy alternatywy – będziemy żałować swojej decyzji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR