UE dodała Kajmany, Palau, Panamę i Seszele do listy rajów podatkowych

Ministrowie finansów Unii Europejskiej zaktualizowali unijną listę rajów podatkowych, dodając do niej cztery państwa: Kajmany, Palau, Panamę i Seszele. Państwa te nie wprowadziły w wyznaczonym terminie zmian w swoim prawodawstwie.

raj, podatkowy, podatki

Fot. Pexels

Powstała w grudniu 2017 roku lista obejmuje obecnie – prócz państw, które zostały do niej dołączone we wtorek – także takie jurysdykcje, jak: Samoa Amerykańskie, Fidżi, Guam, Samoa, Oman, Trynidad i Tobago, Vanuatu i Wyspy Dziewicze.

– Unijna lista niechętnych do współpracy jurysdykcji podatkowych sprzyja rzeczywistej poprawie przejrzystości podatkowej w skali globalnej – powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Paolo Gentiloni.

– Dotychczas przeanalizowaliśmy systemy podatkowe 95 krajów i większość z nich jest zgodna z naszymi standardami dobrego zarządzania – dodał.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zaznaczył, że „proces ten doprowadził do wyeliminowania ponad 120 szkodliwych systemów podatkowych na całym świecie – a dziesiątki krajów zaczęły stosować standardy przejrzystości podatkowej”.

– Nasi obywatele oczekują, że osoby najbogatsze i korporacje będą płacić sprawiedliwe podatki, a każda jurysdykcja, która pozwoli im tego uniknąć, będzie musiała ponieść konsekwencje. Dzisiejsze decyzje pokazują, że UE poważnie podchodzi do tego, aby tak się stało – powiedział Gentiloni.

UE dokonuje oceny prawa podatkowego w poszczególnych państwach według następujących kryteriów: przejrzystości podatkowej, sprawiedliwego opodatkowania i realnej działalności gospodarczej. Państwa, które nie spełniają któregokolwiek z tych kryteriów, proszone są o zobowiązanie do usunięcia braków w wyznaczonym terminie.

W komunikacie podano, że Komisja Europejska i państwa członkowskie UE będą kontynuować dialog z tymi jurysdykcjami z listy i załącznika II (jurysdykcje z nierozstrzygniętymi zobowiązaniami) przed kolejną aktualizacją w październiku 2020 r.

– UE będzie także monitorować jurysdykcję krajów które zostały usunięte z listy, by upewnić się, że system podatkowy w tych krajach funkcjonuje w sposób przejrzysty – zaznaczono.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR